Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

trantore

Citat din: PricopArthur din Aprilie 01, 2015, 09:32:51 PM
Citat din: trantore din Martie 31, 2015, 06:26:38 PM
Citat din: PricopArthur din Martie 28, 2015, 02:23:35 PM
Dane,  NYK74 a spus o realitate. Nu trebuie sa fie neaparat asa, dar nu e o imposibilitate.
Am avut si ani buni, cand am scos 1,5 to la 30 de stupi, dar si ani ca 2014 cand am iesit pe minus.

1,5 t.....  pe an?......

Eu in stationr pe 2014 am scos de la 5 stupi la rapita 30kg.....  si de la 8 la floarea soarelui tot 30kg....  restul a ramas in faguri pentru iarna +12kg zahar (stimulare in toamna)

dupa stimulare am descapacit mierea din caturi sa o traga in cuib
La 5 stupi in stationar iti trebuie un palc de salcami si 2 ha de floarea soarelui. Daca mai ai o salcie mare, 3 ha de rapita, o gradina cu ghiocei, 4 tei argintii si ceva izma in fundul curtii se cheama ca ai parcurs aproape toate culturile.

am si ceva faneata....  daca ploua :rotfl: :rotfl:....
probleme ii cu vremea. Anu trecut nu am avut nimic de la salcam(ploi si frig) si a trebuit sa le dau ceva sirop pana au venit ploile iar  ~ 3 saptamani inainte de folarea soarelui

cu polenul nu stau rau...... au tot timpul....  Anu trecut la sfarsit de rapita aveam in uni si 4 rame pline cu pastura

bio

..se pare ca si anul acesta a fost destul de capricios si profitul destul de slab .
Ma refer la ce aud pe la alti apicultori ca la mine ma multumesc si cu putin ... noroc ca am vindut ceva familii si roiuri ca mierea cam putina .

filip

Bio,prietene .cu regret iti spun ca trebuie sa cumperi matci cu 500 lei bucata.Obtii sigur productii duble. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

...dupa mine o matca nu trebuie sa coste peste 40 Ron .

Poate or fi bune acele matci de 500 Ron ... dar ma descurc destul de bine cu maidanezele mele .

Acum vreo 3 ani in urma cind mi-am facut ultimile pavilioane am cheltuit si ultimul banut care-l mai aveam . Acum dupa 3 sezoane aproape incheiate cu matcile mele maidaneze am facut multi bani ... multi tare .

pharaonu75

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:01:22 PM
... Acum dupa 3 sezoane aproape incheiate cu matcile mele maidaneze am facut multi bani ... multi tare .

Nelutule, te aude lumea si te crede... dar nu ar fi asta problema, ci astia care sunt cu ochii cat cepele, fiindca nu stiu ce sa mai impoziteze si ce taxe sa mai bage... parca vezi ca se gandesc sa impoziteze numarul de albine din fiecare stup, numarul de celule din fagure, etc
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

trantore

Citat din: pharaonu75 din Iulie 20, 2015, 05:19:38 PM
Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:01:22 PM
... Acum dupa 3 sezoane aproape incheiate cu matcile mele maidaneze am facut multi bani ... multi tare .

Nelutule, te aude lumea si te crede... dar nu ar fi asta problema, ci astia care sunt cu ochii cat cepele, fiindca nu stiu ce sa mai impoziteze si ce taxe sa mai bage... parca vezi ca se gandesc sa impoziteze numarul de albine din fiecare stup, numarul de celule din fagure, etc

sa ia chirie la puiet ......