Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM

« precedentul - următorul »

teinegru64

#30
Deci daca doi iti spun ca esti beat te duci si te culci.Dar daca cel putin patru iti spun ca ai stofa de apicultor ......ce faci.........ideal ar fi ....facultate in strainatate......sunt trei posturi la Cotroceni =)) Am o premonitie Eba e insarcinata........si are tripleti.

Gib Cristian

http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

Constantin_MH

Băieţaş, cam prea multi de oare? şi daca? foloseşti !
Vezi ca forumul Apiardeal are o biblioteca super. Baga-te acolo, studiaza muuult si apoi faci si planuri !
Succes !

skypi_0040

Asa-i cand esti tanar, ai multe intrebari si putine raspunsuri concrete pentru ca nimeni nu te cunoaste mai bine decat te cunosti tu pe tine. Daca ai de gand sa faci si facultate, nu stiu daca o sa mai ai timp de albine. Mie teama sa nu fie doar o nebunie de moment si apoi sa lasi bietele albine sa se duca de rapa.
Albinele nu sunt ca vacile, adica sa le duci in fiecare zi la pascut si sa le mulgi de doua ori pe zi, dar trebuie sa le acorzi atentie si ajutorul necesar exact atunci cand au nevoie, pentru ca a doua zi sar putea sa fie prea tarziu.
Fara suparare, gandestete bine, tu nu ai experienta necesara de a intretine 100 de familii. Mai da-ti ragaz vreo doi ani in care poti sa mai achizitionezi cativa stupi si daca or sa mearga bine si inca te mai bate gandul sa mai faci ferma apicola , atunci sa-i dai bataie.
Apropo, cam putin lemn ai pus la uscat. Oricum iti urez succes! :hi:

apicraiova

 Eu te sfatuiesc sa o iei mai usor, apicultura nu-i "agricultura in sera".
Iti trebuie multa rabdare, cunostinte vaste, putere de munca, dragoste pentru aceste minunate insecte si apoi poti intinde cortul.
Succes oricum! :nono:

apicraiova


Bybi917

Aceasta este reteta esecului"Cat profit scot",pt.a scoete profit ai nevoie de foarte multa pasiune,bani si rabdare.Sanatate va doresc %%-

D006

  Cum cat castigi ?  bagi cele 100 de colonii in 33 lazi minune on-line si la sfarsitul anului ai castigat 33000 euro.   =)) =)) =))

dan motu

    scuze daca crezi ca vreau sa te dezamagesc dar sa sti ca daca nu ai cel putin cativa ani buni in apicultura la o asemenea investitie vei avea esec de suta la suta,albinele nu sunt animale sa le dai mancare cu galeata si sa le inchizi cu bata,aici cand pierzi risti sa pierzi tot,daca nu ai habar poti din start sa cumperi si albine infestate cu fel de boli. Un sfat prietenesc,gandeste bine si casca ochii si urechile,apicultura este lucru cel mai greu din agricultura,daca nu sti ce sa faci ,cand sa faci,esti pe faliment,degeaba ai mobilier ca ala nu produce nimic

PACO

un apicultor batran spunea: "daca vrei sa vezi banii cum zboara,bagai in albine". vezi ca un an bun pt. apicultura nu inseamna ca e un an bun si pt. tine sau pt.mine. daca esti la inceput cu siguranta investitiile vor depasi veniturile iar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, niciodata dintr o stupina de 100 de stupi nu vor fi 100 de stupi de productie, nici productiile nu se aseamana de la un stup la altul. iar cine zice ca face si miere si polen si apilarnil si laptisor de matca si venin etc si face un calcul cat poate produce un stup te minte din start (face misto).
    Aveti grija la calcule pt. ca asa cred ca au facut si cei de la finante si le a dat ca suntem toti miliardari.

Andrew

trebuie sa iubesti albinele caci altfel dupa primul an fara profit vei renunta, si la inceput se intimpla destul de des.
numa bine.

xvader

am prieteni, care au investit o gramada de bani dupa revolutie,in apicultura, spunand ca e cea mai tare investitie, si acum, dupa 20 si ceva de ani, inca cauta investitia ideala.
eu zic ca depinde de multe lucruri pe care nu le poti controla decat partial, reusita in apicultura.
oricum iti doresc multa putere de munca si noroc.

12 BNR

pana la urma ce a facut? si-a luat acei roi? cate familii are acum si cum se descurca pt ca poate invatam si noi ceva de la el (cei incepatori).

Kov iulian

Citat din: Andrew din Martie 19, 2013, 12:14:10 AM
Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?


Depinde pe cine intrebi   :D


100 de mii de Euro dupa Domul URSU  :rotfl: :rotfl:




xvader

ce ai mai facut?
ai luat roii?
la cate familii ai ajuns?
zi-ne si noua, nu ne mai fierbe!