Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Scuze
Nu stiam ca ai doar 18 ani.
Oricum mult succes.
La 100 familii nu prea mai ai timp de scoala.
Recomandarea mea e sa te opresti la 10-20 si sa studiezi.
Bani ai vreme sa faci mai tarziu.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

zgl

munceste....actioneaza....acum e timpul tau...
mai tarziu .....e mai tarziu...vin altele....
acum esti in putere...tanar...munceste si o sa ai rezultate....mai tarziu o sa intervina altele...si vor ramane doar planuri....sau nu.... depinde doar de tine...
mai tarziu...e posibil sa ti cont de....femeie....familie...etc...
asa ca sfatul meu.......actioneza acum ...

nu te gandi doar la profit...ca vb ceia...fugi dupa bani si bani vor fugi de tine....
fa totul cu pasiune....si cu calcule.....bag atatia bani......scot atata...reinvestesc...atata...si te vei dezvolta, cu multa munca...studiu pe masura si practica...

successssssss...
albina plateste....

prisecarul

este greu de evalut la ce productie sa te astepti de la un stup!
socoteala de acasa nu prea se potriveste  cu cea de la targ!
esti tanar si asa cum a spus si cristian77,  ai viitorul in fata!
nu pune scoala pe locul 2 in favoarea albinelor!
in jur de 20 de stupi sunt suficienti pentru anul acesta si apoi in fiecare an poti sa cresti numarul, in functie de puterea de munca, de timpul pe care-l poti dedica albinaritului s.a..
nu te lasa ademenit de mirajul imbogatirii peste noapte, caci in stuparit nu poti investi azi si sa incepi sa castigi de ieri sau in aceeasi zi!
este greu, dar frumos!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Gib Cristian

Deci punctul 1 Eu nu ma gandesc doar la profit am vrut doar sa vad cat se castiga dupa aceasta meserie frumoasa, eram sigur ca multi dintre voi o sa ma trageti de urechi ca ma gandesc doar la profit si etc.
Normal ca oricare dintre noi ne ocupam de apicultura sa traim si bine nu? nu cred ca este unul de aici care sa detina o stupina si sa o tina doar de drag si profitul il da la saraci.
  Si roii mi da anul acesta dar nu cred ca o sa fac mai mult de 40 stupi anul acesta ca asa am timp si de scoala si de toate am luat 1.5 m cub scandura cam 40 stupi imi iasa din ea ( am puso la uscat de asta primavara ca daca cumpar lazile de la apicola ii prea mare investitia tot ce pot construiesc eu)
  Oricum din primavara ma apuc si fac video la fiecare faza pe care o fac in stupina proprie, cum divizez familile de albine. cum le hranesc, tratament tot sper sa le fac cum trebuie si sa poata invata si alti din ele (le fac dupa carti nu dupa capul meu;)) ) si acolo veti vedea cat de mult iubesc albinele si nu o sa mai ziceti ca ma gandesc doar la bani (nu multi tineri se apuca de apicultura pentru ca nu le place, deci daca vroiam doar bani ma apucam de altecele din care iasa banu mai repede :)) ) sper ca m-am facut inteles:)
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

hadrian

Citeste cu atentie mesajul care la lasat ZGL.   E ..... plin de adevar. Parca ar fi spus o parte din istoria mea.
Vreau sa zic ca este recomandabil sa pui alte lucruri pe primul loc .. la varsta pe care o ai tu.
Sa ma intelegi mai clar... la varsta asta ...cam ai TOATE USILE DESCHISE.   Asa ca nu te grabi in a lua o decizie ...
gandestete de cel putin 10 ori inainte.. Bine ar fi sa pui ,,cartea,, pe primul loc.. dar daca nu este talentul tau... si consideri ca i mai
bine in stuparit .. dai bataie.
Vezi ca lumea nu se prea arunca la un raspuns exact.. nu ca nu ar exista un raspuns exact dar...
sa zicem ca asta i stlul celor mai cu experienta..
eu sant in anul 3 de apicultura si m am aruncat ... cam cum ai tu de gand sa faci
nu pot sa zic cai rau... dar abia anu asta sper sa am castiguri..( primu an 8 stupi, anu 2 vro 12 si anu 3 am cumparat vro 60 plus cateva roiuri care am mai facut am ajuns la 100 aprox.... vedem ce o sa mai iasa din iarna)   Nu prea o sa castigi din prima ... ba nu ai rame suficiente... ba nu ai suficiente cutii .. ba nu pui mierea pe primul loc ca te intereseaza mai mult inmultirea... etc  cel putin asa a fost in cazul meu .Succes


cristian87

revenim
daca primesti 36 roi vei avea nevoie de cel putin
36 lazi - din scandura ce o ai scoti maxim 25-30.\, asta daca nu faci si magaziile
360 rame X 1.25 lei  + cuie +sarma
360 foite FA, adica 36 kg X 38 lei
Zahar, cel putin 50 kg X 4,7 lei
Varachet 5X 33 Lei
mavrirol 8 x 22 lei
Protofil 2X 30
  Colegii mai pot adauga ce mi-a scapat mie
Deci fa calculul trage linie  si arunca-te daca iti permiti.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Gib Cristian

Hadrin asa este si cartea imi place sunt clasa a12a la Colegiul Economic Arad am tot peste 9 media anuala si doar anul acesta ii mai greu cu bacu ca dupa faculta nu ii mare lucru o sa am timp si de 100 stupi si de faculta ca doar nu invat non stop :D
  Si daca parintii ma sprijina o inceput sa le placa si lor sa lucreze cu albinele ma ajuta in tot ceea ce fac de ce sa nu investesc si cred ca Dumnezeu ma va ajuta daca vede ca lucrez cinstit si constincios in toate. Si am luat domeniul www.dinstup.ro pe care vreau sa deschid un magazin unde sa imi vind o parte din produsele stupului, la piata, la apicola este unde sa vinzi marfa numa sa vrei sa muncesti piata de desfacere cata vreti (mancarea si mai ales produsele astea naturiste tot timpu au trecere) doar sa vrei si sa poti sa le produci, eu asa cred.
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

D006

  Dintr-o 100 de familii de albine scoti intr-un an profit net aprox. 10000 de euro . Asa ca pune osul la munca si dai bataie.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 07, 2012, 06:13:41 PM
  Dintr-o 100 de familii de albine scoti intr-un an profit net aprox. 10000 de euro . Asa ca pune osul la munca si dai bataie.

Ce ma bucur ca imi da cineva dreptate =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catel

#24
Citat din: cristian87 din Ianuarie 07, 2012, 05:42:23 PM
revenim
daca primesti 36 roi vei avea nevoie de cel putin
36 lazi - din scandura ce o ai scoti maxim 25-30.\, asta daca nu faci si magaziile
360 rame X 1.25 lei  + cuie +sarma
360 foite FA, adica 36 kg X 38 lei
Zahar, cel putin 50 kg X 4,7 lei
Varachet 5X 33 Lei
mavrirol 8 x 22 lei
Protofil 2X 30
  Colegii mai pot adauga ce mi-a scapat mie

Deci fa calculul trage linie  si arunca-te daca iti permiti.

frumos calcul, mai adaugam:
*deplasarile la/dela stupina sau deplasarile in pastoral
*neatentia la un furtisag care costa
*nestimularea matcii daca nu este cules, duce la reducerea dramatica a ramelor de albine, deci profitul scade

mai sunt ?

Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 07, 2012, 06:17:26 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 07, 2012, 06:13:41 PM
  Dintr-o 100 de familii de albine scoti intr-un an profit net aprox. 10000 de euro . Asa ca pune osul la munca si dai bataie.

Ce ma bucur ca imi da cineva dreptate =))

Daca isi vinde marfa prin propriul magazin va castiga peste 20000 de euro pe an .  %%-

Gib Cristian

Da? oare o sa am clienti online? am si un plan de marketing (reclama) foarte bine gandit :D sa am un plus fata de restu
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

D006


gabush86

Tu faci ca tiganul ala care ar vrea sa-si ia o capra pe care sa o dea la tap sa-i fete doi iedute , apoi in toamna le da iar pe toate trei la tap si ii fata .....

Asa eram si eu ca tine ;))  adevarul e ca am ajuns de la 2 la 100 in vre-o 15 ani  dar numai cu ajutorul tatalui . Profit... din aia 10000 de e scade cheltuielile (transport, tratamente, hrana pentru iarna, intretinere  .... toate inmultit cu 100)

POSTASUL

daca ai capital si familia te sustine dai bataie nu sta pe ganduri , sincer am ramas inpresionat  de initiativa ta , in ziua de azi cand  aproape  toti de varsta ta stau noptile prin cluburi si trag ierburi pe nas  . Eu ati doresc succes  si nu te descuraja  pentruca  in orice succes intodeauna a existat la inceput un sambure de nebunie si de curaj  si eu cu ani in urma am facut o investiete destul de mare dar nu am avut sustinere morala din partea nimanui nici a parintlor , care stii cum spun ;;;,,osa vezi ca ai sa patesti asa si asa si exista riscul sa cutare si  cutare ''etc.  Eeee acum acei bani investiti revin inapoi si cu tot cu serv. si gospodarie traiesc si eu modest cu familia  . Daca tiai pus in minte si ati place , ma repet  DAI BATAIE  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.