Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM

« precedentul - următorul »

Gib Cristian

  Eu vreau sa investesc anul acesta sa ajung la cam 100.
  Stupina v-a fi una stationara.
  Conditii: am vita de vie si pomi fructiveri jumate de hectar la deal imprejur mai sunt cam 500 hectare vita de vie si cam 50 hectare pomi fructiferi, o padurice cu 80% salcam (cam 20 hectare) la 50 metri de locul unde am eu terenul, campul cu floarea soarelui si et.. cam la 500 metri eu zic ca ii o zona buna
  Cam cat as scoate intr-un an mediu nici foarte bun si nici foarte rau. As dori un calcul la 100 stupi.
Eu tot i-am inmultit niciodata nu am lasa un stup puternic sa vad cat scot de pe el.
As vrea sa calculati polen, miere, propolis tot ce colectati de la albine.
Multumesc
Daca nu am postat unde trebuie ma scuzati.
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

cristian87

Waw! Puteti scoate cam 10 000 e daca ii aveti si ii vindeti in primavara.
In rest depinde :
                          - de cata apicultura cunoasteti
                          - de cata putere de munca aveti
                          - de cat puteti sa investiti
                           - de ce piata de desfacere aveti
                          - de vreme
                            -De cat de mult va iubeste Doamne-Doamne
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

mape 48-petru manea

Citat din: cristian87 din Ianuarie 07, 2012, 02:22:24 PM
Waw! Puteti scoate cam 10 000 e daca ii aveti si ii vindeti in primavara.
In rest depinde :
                          - de cata apicultura cunoasteti
                          - de cata putere de munca aveti
                          - de cat puteti sa investiti
                           - de ce piata de desfacere aveti
                          - de vreme
                            -De cat de mult va iubeste Doamne-Doamne
SI IN PLUS CATA PASIUNE PENTRU ALBINE AI

pharaonu75

Mai Cristi, in urma cu cateva zile spuneai ca ai 6 stupi din primavara 2011, iar acum spui ca doar ai inmultit si nu ai lasat o familie puternica pentru a vedea cat scoti de la ea!
Ce sa inteleg?

In alta ordine de idei, dupa ce vei cumpara si restul de 94 de stupi... ia in calcul o medie de 20-25 kg de miere pentru fiecare stup tinut in stationar... si vreo 25 de roi de la 100 de stupi... 1 kg de ceara per familie (dar daca faci roi, cantitatea de ceara va fi mai mica)... polen, propolis, in functie de plantele din zona... ar mai fi apilarnil, laptisor de matca, venin, dar aici treburile sunt mai complicate, iar desfacerea aproape inexistenta.

Cam astea ar fi cantitatile... preturile de vanzare le stii, asa ca poti face singur un calcul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Gib Cristian

Eram sigur ca primesc un asemenea raspuns.
- Pasiune am foarte multa nu as mai putea sa las apicultura
- Apicultura cunosc zic eu destula am citit mult si in astia aproape 2 ani de apicultor am invatat multe
- Si eu am zis sa imi spuneti cat scoateti voi pe 100 stupi cand vremea ii normala cand Doamne Doamne ii cu noi ..
- Sa imi spuneti la o recolta medie doar ati facut si voi bani pana acum.. In orice domeniu poti sa faci un calcul aproximativ, la pretul pietei. Ms
Eu as face calculul dar nu prea stiu cat polen are un stup (media) cata miere (medie) etc..
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

pharaonu75

#5
Scoti cam 6 milioane per stup, dar vei avea s cheltuieli, aproape jumatate din suma!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Gib Cristian

Pai am 6 stupi dar am prins o oferta buna de la un batran stupar care imi da gratis (o sa ii dau eu ceva) roiuri de la cam 80 stupi ca el nu se mai ocupa (adica nu ii mai inmulteste)  si de la el invat meserie, eu doar sa fac lazile.
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

D006

Daca vei pune ceva foto cu interiorul celor 6 stupi....te voi trece la cei trei tineri care promit......din agenda mea.Pentru a evita noi muscaturi de ......jugulara  trebuie sa stii ca eu doar critic.......laudele  le vei primi de la altii.
Referitor la asociere........Intodeauna vei avea impresia ca tu esti cel pacalit.....vorbim de apicultura. Deci ...Eu lucrez....Eu contolez....Eu conduc afacerea.
......doar asa vei striga din toata inima  :yes: sau cu jumatate de gura.......ba  =)) da prost mai sunt.Chiar si atunci cand ai rezultate bune........ :rotfl: :rotfl:

cristian87

Nu poti da o suma cat castigi pe familie nici macar aproximativ
de exemplu
                  -eu platesc oameni care imi fac anumite munci ii miere deci economisesc bani
                  -daca trebuie sa fac un cadou  dau miere polen propolis , fagure-economisesc bani
                  - pot sa imi fac eu echipamentele necesare , lazi sau rame , faguri artificiali sau sunt obligat vde imprejurari sa cumpar--economie versus cheltuiala.
                  e nevoie de hranire sau nu, depinde de ce vrei sa obtii si de la an la an
         acuma daca calculezi  ce economisesti la pret de procesator iti da un rezultat , daca calculezi la pret de  cu amanuntul altul.La fel si cu ce cumperi

Apropos de cata apicultura stii, dupa intrebarea de mai sus m-as hazarda sa iti spun ca  inca nu stii destula.
Oricum daca intrebarea ta era formulata  ceva de genul
   'Renteaza sa faci efortul de a intretine o stupina de 100 de familii?
Raspunsul meu ar fi fost categoric DA , .... dar  DACA.....  si aici iarasi intra in discutie o gramada de variabile
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Gib Cristian

Tot timpul sunt riscuri, eu am vrut sa vad cata miere, propolis, polen etc.. colectati voi intr-un an bun nimic altceva un mic sondaj :) si chestia ca poate nu stiu foarte bine apicultura dar am 18 ani si am tot timpul din lume sa o invat. Si cu primi 2 stupi ai mei am trecut cu brio de iarna primavara trecuta, deci din cat am citit s-a legat ceva de mine.
Si de munca nu mie frica deoarece lucrez de la 10 ani in agricultura si in tot (cat am putut bineinteles) dar ideea ii ca nu ma dau batut orice ar fi si merg inainte invatand lucruri noi.
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

apivasmob

Si taranul stropeste livada de meri si nu te anunta si dupa aceea vezi tu  :stop_the_war: :stop_the_war:.
Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Daca de la inceput vrei sa socoti cat vei castiga, nu cred ca o sa reusesti. Inainte de a socoti castigul trebuie multe cunostinte, dragoste pentru albine, ambitie  si multa practica. Saltul de la 6 familii la 100 e urias, tinand cont si de faptul ca cei 6 ii ai de cateva luni. E ca si cum ai trece de la bicicleta, la masina de curse. Sa nu crezi ca iti vreau raul.

bio

Citat din: Dinstup.ro din Ianuarie 07, 2012, 02:33:40 PM
Pai am 6 stupi dar am prins o oferta buna de la un batran stupar care imi da gratis (o sa ii dau eu ceva) roiuri de la cam 80 stupi ..

sa intelkeg ca i-ti va da roiueile care le va face la anul..??..sau anul asta..?..

Vrei sa fii fericit in apicultura..??..
--mereu sa ai tinta ca familiile4 de albine sa le ai sanatoase si sa nu le lipseasca nimica..De profit sau cit scoti nu te gindii nicodata ca te vor rasplatii albinele de cum ai grija de ele..

filip

Sunt ani cand din 100 stupi stationar nu scoti nici cat din 10 in ani buni.

Daca ai 100 si e un an bun ai dat lovitura
Daca ai 100 si e an slab umbii la samanta de portofel

Facand media e bine
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gheco

Albinele sunt harnice (aduna nectar si polen), tolerante (suporta cu stoicism greselile apicultorilor), grijulii fata de casa lor (fac curatenie  si nu depun excrementele in stup) si ... sunt multe. Profitul apicultorului este cu atat mai mare cu cat numarul lor este mai mare. Daca vei intelege tot ce se spune sau se poate spune despre albine, atunci vei trai bine cu profitul de la 100 familii, indestulat de la 150 familii si peste 150 trebuie sa ai ajutoare si se complica treaba.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/