Modificari PNA 2012, fata de PNA 2011

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Ianuarie 06, 2012, 06:18:40 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

pentru cei care ati fost la Buzau , la Ramnic, atgi aflat aceste modificari de la doamna Surlea Cristina, cand erau la faza de propuneri
acum s-au legiferat:



HOTĂRÂRE nr. 1237 din 14 decembrie 2011 pentru modificarea şi completarea anexelor nr. 1 şi 2 la Hotărârea Guvernului nr. 245/2011 privind aprobarea Programului Naţional Apicol pentru perioada 2011-2013, a normelor de aplicare, a cuprinsului Ghidului de bune practici pentru apicultura, precum şi a valorii sprijinului financiar
În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Articol unic
Hotărârea Guvernului nr. 245/2011 privind aprobarea Programului Naţional Apicol pentru perioada 2011- 2013, a normelor de aplicare, a cuprinsului Ghidului de bune practici pentru apicultura, precum şi a valorii sprijinului financiar, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 213 din 28 martie 2011, se modifică şi se completează după cum urmează:

1.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 1, paragraful al şaselea se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Ghidul de bune practici pentru apicultura se difuzează gratuit instituţiilor publice cu atribuţii în apicultura, respectiv Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură şi reţelei sale teritoriale, Agenţiei Naţionale pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie «Prof. Dr. G. K. Constantinescu» şi reţelei sale teritoriale, Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi reţelei sale teritoriale, Agenţiei de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit şi reţelei sale teritoriale, precum şi asociaţiilor de crescători de albine, federaţiilor apicole, uniunilor apicole, cooperativelor agricole apicole sau grupurilor de producători recunoscute cu profil apicol, iar materialele informative se difuzează gratuit în cadrul târgurilor şi expoziţiilor apicole."

2.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 2, măsura 2.1, la condiţiile de eligibilitate, prima, a treia, a şaptea şi a opta liniuţă se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"- apicultorul trebuie să fie membru al formei asociative de profil, legal constituită, la data depunerii la sediul acesteia a cererii de solicitare a ajutorului;
........................................................................
- apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin adeverinţă/atestat/certificat/diplomă, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;
........................................................................
- produsele biologice, suplimentele nutritive şi biostimulatorii, care sunt adjuvanţi în combaterea varoozei, trebuie să fie notificate Institutului pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar;
- tratamentele familiilor de albine cu medicamente trebuie să se desfăşoare pe baza unui calendar întocmit anual de apicultor, aprobat şi urmărit de reprezentanţii formei asociative;"

3.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 2, măsura 2.1, la condiţiile de eligibilitate, după liniuţa a opta se introduce o nouă liniuţă, liniuţa a noua, cu următorul cuprins:
"- produsele biologice, suplimentele nutritive, biostimulatorii şi fundurile de stupi pentru control sau fundurile de stupi antivarooa se achiziţionează obligatoriu împreună cu medicamentele necesare pentru tratarea familiilor de albine;"

4.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 2, măsura 2.1, cheltuielile eligibile se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Cheltuieli eligibile:
- preţul fără TVA al medicamentelor pentru combaterea varoozei, achiziţionate pentru întregul efectiv de albine deţinut de apicultor la data depunerii cererii în vederea solicitării ajutorului financiar;
- preţul fără TVA al produselor biologice, suplimentelor nutritive şi biostimulatorilor, care sunt adjuvanţi în combaterea varoozei, achiziţionate pentru întregul efectiv de albine deţinut de apicultor la data depunerii cererii în vederea solicitării ajutorului financiar, în limita a maximum 12 kg total produse/familia de albine;
- preţul fără TVA al fundurilor de stupi pentru control sau al fundurilor de stupi antivarooa."

5.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 2, măsura 2.2, la condiţiile de eligibilitate, prima, a treia, a opta şi a noua liniuţă se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"- apicultorul trebuie să fie membru al formei asociative de profil, legal constituită, la data depunerii la sediul acesteia a cererii de solicitare a ajutorului;
........................................................................
- apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin adeverinţă/atestat/certificat/diplomă, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;
........................................................................
- produsele biologice, suplimentele nutritive şi biostimulatorii care sunt adjuvanţi în combaterea varoozei trebuie să fie notificate Institutului pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar;
- tratamentele familiilor de albine cu medicamente trebuie să se desfăşoare în baza unui calendar întocmit anual de apicultor, aprobat şi urmărit de reprezentanţii formei asociative;"

6.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 2, măsura 2.2, la condiţiile de eligibilitate, după liniuţa a zecea se introduce o nouă liniuţă, liniuţa a unsprezecea, cu următorul cuprins:
"- produsele biologice, suplimentele nutritive, biostimulatorii care sunt adjuvanţi în combaterea varoozei şi fundurile de stupi pentru control sau fundurile de stupi antivarooa se achiziţionează obligatoriu împreună cu medicamentele necesare pentru tratarea familiilor de albine;"

7.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 2, măsura 2.2, cheltuielile eligibile se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Cheltuieli eligibile:
- preţul fără TVA al medicamentelor ecologice pentru combaterea varoozei care au la bază acizi organici, uleiuri esenţiale, produse naturale, achiziţionate pentru întregul efectiv de albine deţinut de apicultor la data depunerii cererii în vederea solicitării ajutorului financiar;
- preţul fără TVA al produselor biologice, suplimentelor nutritive şi al biostimulatorilor, care sunt adjuvanţi în combaterea varoozei, achiziţionate pentru întregul efectiv de albine deţinut de apicultor la data depunerii cererii în vederea solicitării ajutorului financiar, în limita a maximum 12 kg total produse/familia de albine;
- preţul fără TVA al fundurilor de stupi pentru control sau al fundurilor de stupi antivarooa."

8.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 3, la condiţiile de eligibilitate, prima şi a doua liniuţă se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"- apicultorul trebuie să fie membru al formei asociative de profil, legal constituită, la data depunerii la sediul acesteia a cererii de solicitare a ajutorului;
- apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin adeverinţă/atestat/certificat/diplomă, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;"

9.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 3, la condiţiile de eligibilitate, după liniuţa a opta se introduce o nouă liniuţă, liniuţa a noua, cu următorul cuprins:
"- achiziţionarea familiilor de albine şi/sau mătcilor şi/sau roiurilor la pachet şi/sau a roiurilor pe faguri din rase omologate în România este condiţionată de achiziţia de medicamente pentru tratarea acestora;"

10.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 3, cheltuielile eligibile se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Cheltuieli eligibile:
- preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 100 de mătci/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora;
- preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 100 de roiuri la pachet/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora;
- preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 100 de roiuri pe faguri/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora;
- preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 125 de familii de albine/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora."

11.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 4, la condiţiile de eligibilitate, prima şi a doua liniuţă se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"- apicultorul trebuie să fie membru al formei asociative de profil, legal constituită, la data depunerii la sediul acesteia a cererii de solicitare a ajutorului;
- apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin adeverinţă/atestat/certificat/diplomă, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;"

12.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 4, la condiţiile de eligibilitate, după liniuţa a şaptea se introduce o nouă liniuţă, liniuţa a opta, cu următorul cuprins:
"- stupii achiziţionaţi în vederea reformării stupilor uzaţi în urma deplasării în pastoral nu trebuie să depăşească maximum 50% din totalul stupilor deţinuţi de apicultor la data depunerii cererii în vederea solicitării ajutorului financiar;"

13.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 4, cheltuielile eligibile se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Cheltuieli eligibile:
- preţul fără TVA pentru achiziţia de stupi utilaţi conform tehnologiei apicole, dar nu mai mult de 50% din totalul stupilor deţinuţi de apicultor la data depunerii cererii, excluzând materialul biologic."

14.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 5, la condiţiile de eligibilitate, prima şi a doua liniuţă se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"- apicultorul trebuie să fie membru al formei asociative de profil, legal constituită, la data depunerii la sediul acesteia a cererii de solicitare a ajutorului;
- apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin adeverinţă/atestat/certificat/diplomă, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;"

15.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 5, cheltuielile eligibile se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Cheltuieli eligibile:
- preţul fără TVA pentru setul de bază de analize fizico-chimice care să ateste calitatea mierii şi care trebuie să cuprindă:
- determinarea hidrometilfurfurolului (HMF) din miere;
- determinarea glucozei şi fructozei din miere;
- determinarea conţinutului de apă;
- examen organoleptic;
- determinarea indicelui diastazic."

16.În anexa nr. 2, la articolul 1, la alineatul (1), literele a), f), g) şi h) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"a) cerere pe baza căreia solicită accesarea o singură dată a măsurilor prevăzute în Program în care menţionează şi acordul de derulare a sprijinului prin intermediul aceleaşi formei asociative;
........................................................................
f) copia adeverinţei care să ateste proprietatea şi numărul familiilor de albine înscrise în Registrul agricol, la data solicitării acesteia, eliberată de consiliul local;
g) copia adeverinţei/atestatului/certificatului/diplomei care să confirme pregătirea apicultorului în domeniul apicol, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;
h) copia documentului de înregistrare/autorizare sanitar-veterinară, eliberat înainte de depunerea cererii de solicitare la sediul formei asociative de către direcţia judeţeană sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor, respectiv a municipiului Bucureşti, pe raza căreia îşi desfăşoară permanent activitatea exploataţia/unitatea;"

17.În anexa nr. 2, la articolul 11, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu următorul cuprins:
"(21) În cazul în care după aplicarea prevederilor alin. (2) nu se depăşeşte suma aprobată prin Decizia Comisiei Europene din data de 14 septembrie 2010, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură stabileşte procentual nivelul sprijinului financiar pentru beneficiarii care au valoarea de achiziţie, fără TVA, a medicamentelor, produselor biologice, suplimentelor nutritive, biostimulatorilor şi fundurilor de stupi pentru control sau fundurilor de stupi antivarooa pentru rase de albine omologate în România din apicultura convenţională/ecologică, a mătcilor, a roiurilor la pachet, a roiurilor pe faguri, a familiilor de albine, a stupilor sau a setului de bază de analize fizico-chimice care să ateste calitatea mierii, mai mare decât valoarea minimă de achiziţie, fără TVA, fără a se depăşi valoarea de achiziţie, fără TVA, din factură, până la limita sumei aprobate."
-****-
PRIM-MINISTRU
EMIL BOC

Contrasemnează:
Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale,
Valeriu Tabără

Ministrul afacerilor europene,
Leonard Orban

Preşedintele Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor,
Radu Roatiş Cheţan

p. Ministrul finanţelor publice,
Bogdan Alexandru Drăgoi,
secretar de stat

Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 928 din data de 28 decembrie 2011
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

10.În anexa nr. 1, la capitolul VI, punctul 3, cheltuielile eligibile se modifică şi vor avea următorul cuprins: "Cheltuieli eligibile: - preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 100 de mătci/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora; - preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 100 de roiuri la pachet/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora; - preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 100 de roiuri pe faguri/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora; - preţul fără TVA pentru achiziţia de maximum 125 de familii de albine/apicultor şi pentru achiziţia medicamentelor pentru tratarea acestora."

Afacere traznet pentru unii
La anul trecem de 2000000 fam :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

E imposibil de de realizat.
Eu am cerut 20 de matci anul trecut si nu am primit nimic.
Vazand acest proiect ,cer CROTALIEREA si VERIFICARE in teren.
Iar cei depistati ca dau facturi fictive amendati drastic
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: filip din Ianuarie 06, 2012, 06:42:43 PM
E imposibil de de realizat.
Eu am cerut 20 de matci anul trecut si nu am primit nimic.
Vazand acest proiect ,cer CROTALIEREA si VERIFICARE in teren.
Iar cei depistati ca dau facturi fictive amendati drastic
pna-ul nu se aplica DECAT apicultorilor cu stupii CROTALIATI
e normal

nu am inteles cu matcile...
ati depus dosar si nu ati primit banii?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Filip are si el o pata pe creier compusa din 20 de matci si de un an nu-i mai trece .
  Ce facturi fictive ???? daca ai cunostinte minime de matematica i-a un creion in mana si o cola de hartie si scade dintr-o factura fictiva 24% TVA , 16% IMPOZIT 5,5% SANATATEA , COMISIOANE , ETC. si in final vei vedea ca asa zisul beneficiar al facturii fictive se alege cu praful dupa toba.
  Nea Filip tu tai o factura pe X lei dar PNA nu-ti garanteaza ca vai primi inapoi 100% asa ca sunt toate sansele sa o ei in manutza si sa nu scoti nici macar darile la stat
  DAR CE USOR ESTE SA TE DAI INTELEPT SI CORECT STAND DOAR CU COATELE PE GARD !!!!


PS . daca citesti atent vei observa ca achizitonarea de material biologic este CONDITIONATA si de cumpararea medicamentelor , DECI O CHELTUIALA IN PLUS !!

ben90557

#5
Se impoziteaza familiile sau roii vanduti? Nu sunt venituri din apicultura?

filip

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 07, 2012, 10:11:53 AM
Citat din: filip din Ianuarie 06, 2012, 06:42:43 PM
E imposibil de de realizat.
Eu am cerut 20 de matci anul trecut si nu am primit nimic.
Vazand acest proiect ,cer CROTALIEREA si VERIFICARE in teren.
Iar cei depistati ca dau facturi fictive amendati drastic
pna-ul nu se aplica DECAT apicultorilor cu stupii CROTALIATI
e normal

nu am inteles cu matcile...
ati depus dosar si nu ati primit banii?
In 2011 nu am reusit sa cumpar 20 matci cu factura.
ACAR si Radu Vancea cei doi producatori autorizati nu au putut onora comanda.
A trebuit sa ma descurc singur.
Daca nu ai matcile necesare ramane varianta plimbarii de hartii.
Vom auzi multe dezvaluiri in 2012.
Eu nu o sa fac in 2012 jocul nimanui,nu o sa Crotaliez,nu o sa accesez.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Eu nu o sa fac in 2012 jocul nimanui,nu o sa Crotaliez,nu o sa accesez.Ma rog la Dumnezeu-ul lui Dragos........Cel adevarat .... nu Base... sa fiu ca anu trecut , acum 2-3 ani , si ca in ultimii 25 de ani.......cu butoaile pline si clienti la poarta.

filip

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 07, 2012, 10:42:14 AM
  Filip are si el o pata pe creier compusa din 20 de matci si de un an nu-i mai trece .
  Ce facturi fictive ???? daca ai cunostinte minime de matematica i-a un creion in mana si o cola de hartie si scade dintr-o factura fictiva 24% TVA , 16% IMPOZIT 5,5% SANATATEA , COMISIOANE , ETC. si in final vei vedea ca asa zisul beneficiar al facturii fictive se alege cu praful dupa toba.
  Nea Filip tu tai o factura pe X lei dar PNA nu-ti garanteaza ca vai primi inapoi 100% asa ca sunt toate sansele sa o ei in manutza si sa nu scoti nici macar darile la stat
  DAR CE USOR ESTE SA TE DAI INTELEPT SI CORECT STAND DOAR CU COATELE PE GARD !!!!


PS . daca citesti atent vei observa ca achizitonarea de material biologic este CONDITIONATA si de cumpararea medicamentelor , DECI O CHELTUIALA IN PLUS !!
Cand treci printr-un an greu cu pierderi nu e simplu.
Cand doresti sa reabilitezi situatia,speri contracost sa primesti matci fiind membru al asociatiei.
Plecaciuni si rugaminti,doar la bunul Dumnezeu
Eu pot ierta,de uitat mai greu..............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  NU stiu cum se face ca doar lui filip ii mor familiile , nu stiu cum se face ca numai filip nu gaseste 20 de regine de cumparat , nu stiu cum se face ca este membru intr-o asociatie unte toti il f... si este furat si inselat , nu stiu cum se poate ierta dar fara uitare ... cred ca filip este un geniu neinteles si noi nu-l apreciem la certa lui valoare .
  Mai omule cum sa mai cumperi tu regine la vara cand eu si alti baieti inteligenti deja le-am platit anticipat de pe acum !


  Voi alde filip aveti mintea prea odihnita si suferiti de mania persecutiei !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 07, 2012, 06:09:57 PM
  NU stiu cum se face ca doar lui filip ii mor familiile , nu stiu cum se face ca numai filip nu gaseste 20 de regine de cumparat , nu stiu cum se face ca este membru intr-o asociatie unte toti il f... si este furat si inselat , nu stiu cum se poate ierta dar fara uitare ... cred ca filip este un geniu neinteles si noi nu-l apreciem la certa lui valoare .
  Mai omule cum sa mai cumperi tu regine la vara cand eu si alti baieti inteligenti deja le-am platit anticipat de pe acum !


  Voi alde filip aveti mintea prea odihnita si suferiti de mania persecutiei !

dragoselu` nu mai fii asa radical
fiecare vede adevarul in felul lui particular

eu am vrut sa cumpar prin aca braila anul trecut matci
nu 20, ci mai putine
initial aca a vrut sa le ia de nu stiu unde cu 30 lei
intre timp stocul s-a epuizat
din alta parte, pretul era 50 (asa ni s-a zis)
am optat pentru acolo
am platit
si...
am asteptat...
am asteptat...
si tot asa cca 1 luna si ceva
in final am renuntet la mama lor de matci si decont si tot
am cerut banii inapoi de la aca, ca sa aflu ca desi ne ceruse banii, facuse comanda, dar nu achitase comanda
am unit stupii si sanatate

e dreptul lui filip sa fie nemultumit de asociatie
si eu am fost

atata timp cat exista asocoatii serioase oriunde pe teritoriul tarii si nimeni nu te conditioneaza sa fii membru in asociatia din orasul tau, filip eu iti recomand sa cauti o asociatie unde sa ai ce invata, cu cine discuta si care nu trage doar pentru ea ci si pentru apicultori
poti fi membru in cate asociatii vrei, pana gasesti una care sa se plieze pe dorintele si caracterul tau

sa fim sanatosi
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Problema este ca filip nu spune exact din ce asociatie face parte si aduce acuze la gramada ! el vorbeste de asociatii la gramada , pe toate le considera o apa si un pamant si nu este corect
  Poate unii dintre noi vrem sa construim ceva solid si durabil dar apare cate unul ca alde filip si scuipa pe munca ta.


PS> cei de pe stuparitul erau in urma cu informatia de la acest topic si de dimineata le-am dat un link catre aici , imediat dupa ce au preluat informatia au sters postarea mea cu lincul , ce frica au de Apiardeal ! ii inteleg mai ales acum cand au cazut pe locul doi.

Sabin Manolache

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 07, 2012, 10:42:14 AM
  Filip are si el o pata pe creier compusa din 20 de matci si de un an nu-i mai trece .
  Ce facturi fictive ???? daca ai cunostinte minime de matematica i-a un creion in mana si o cola de hartie si scade dintr-o factura fictiva 24% TVA , 16% IMPOZIT 5,5% SANATATEA , COMISIOANE , ETC. si in final vei vedea ca asa zisul beneficiar al facturii fictive se alege cu praful dupa toba.
  Nea Filip tu tai o factura pe X lei dar PNA nu-ti garanteaza ca vai primi inapoi 100% asa ca sunt toate sansele sa o ei in manutza si sa nu scoti nici macar darile la stat
  DAR CE USOR ESTE SA TE DAI INTELEPT SI CORECT STAND DOAR CU COATELE PE GARD !!!!


PS . daca citesti atent vei observa ca achizitonarea de material biologic este CONDITIONATA si de cumpararea medicamentelor , DECI O CHELTUIALA IN PLUS !!

Multi citesc, putini pricep...
Pentru asta e nevoie sa fii intr-o asociatie care sa te reprezinte cu adevarat, restu e logoreee verbala.
bafta :mad:
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

filip

Chestia cu mintea odihnita e valabila la cei care fac productie.Iar procesatorul freaca mainile de bucurie.
Asocierea o fac eu cu mine,asa nu exista {smecher-fraier}
Fiecare asociatie i-si reprezinta interesele,restu e gargara.
Timpul va demonstra asta.

"Poate unii dintre noi vrem sa construim ceva solid si durabil dar apare cate unul ca alde filip si scuipa pe munca ta."
Care munca?
Am un citat celebru,a construi ceva solid nu inseamna TANC
"Cine nu e cu mine ,e impotriva mea"
Cunoastem astfel de slogane.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

 Filip are si el o pata pe creier compusa din 20 de matci si de un an nu-i mai trece .
  Ce facturi fictive ???? daca ai cunostinte minime de matematica i-a un creion in mana si o cola de hartie si scade dintr-o factura fictiva 24% TVA , 16% IMPOZIT 5,5% SANATATEA , COMISIOANE , ETC. si in final vei vedea ca asa zisul beneficiar al facturii fictive se alege cu praful dupa toba.
  Nea Filip tu tai o factura pe X lei dar PNA nu-ti garanteaza ca vai primi inapoi 100% asa ca sunt toate sansele sa o ei in manutza si sa nu scoti nici macar darile la stat
  DAR CE USOR ESTE SA TE DAI INTELEPT SI CORECT STAND DOAR CU COATELE PE GARD !!!!


PS . daca citesti atent vei observa ca achizitonarea de material biologic este CONDITIONATA si de cumpararea medicamentelor , DECI O CHELTUIALA IN PLUS !!

Aproape i-mi vine sa plang.
Crescatorii de matci fac un mare serviciu apicultorilor iesind in pierdere.
Dar gandeste putin:
Iei ceva banuti pe factura emisa,vinzi aceleasi matci fara factura unor apicultori ce nu deconteaza prin PNA
Asta daca ai cantitatea de matci pentru care emiti factura.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)