calicirea reginei

Creat de sfantul spiridon, Decembrie 31, 2011, 12:40:56 PM

« precedentul - următorul »

valter

#15
Ia vezi...ce va zicea mosu' la 28.01.2008...la metode de crestere a matcilor...topic la pag. 7:
''Hai sa va vand un pont pentru obtinere matcilor din schimbare pe care-l aplic:
-metoda se aplica matcilor de prasila[din fam recordiste] cu varsta >2 ani;
-metoda se aplica de maximum 3 ori in sezon, pe aceasi familie;
-metoda se aplica la un numar de familii rezonabil mai mare, luand in calcul ca la metoda raspund 60-70 % din familii.
Ce comporta metoda:
-se ridica larva si oul proaspat din familiile ce urmeaza sa declanseze cresterea botcilor de schimbare si se trece la o familie bine dezvoltata- de la care ridicam puietul capacit, puiet pe care-l introducem in prima familie.
-albina constata lipsa larvelor si oualor incepe sa traga botci;
-negresit operatiunea se continua cel putin pana la capacirea botcilor.
Spor la schimbare.
Cate rame de larve si ou ar trebui ridicate din conducerea aca ptr. schimbare.''


Atentie marita. Cei ce produc bio au interdictie la calicire si taierea trantorilor.

LA MULTI ANI!!! TUTUROR FORUMISTILOR.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

sfantul spiridon

stiu ca nu sunt ortodox chiar daca cred in sfanta treime
nu ma culc cu regina desi de multe ori mai adorm cu ea in gand
anul acesta va voi spune daca este sau nu o diferenta notabila intre schimbarea linistita si cea obtinuta prin calicire
eu cred ca da.
mai vorbim
oricum salutare tuturor!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

valter

Citat din: valter din Decembrie 31, 2011, 09:21:03 PM
Ia vezi...ce va zicea mosu' la 28.01.2008...la metode de crestere a matcilor...topic la pag. 7:
''Hai sa va vand un pont pentru obtinere matcilor din schimbare pe care-l aplic:
-metoda se aplica matcilor de prasila[din fam recordiste] cu varsta >2 ani;
-metoda se aplica de maximum 3 ori in sezon, pe aceasi familie;
-metoda se aplica la un numar de familii rezonabil mai mare, luand in calcul ca la metoda raspund 60-70 % din familii.
Ce comporta metoda:
-se ridica larva si oul proaspat din familiile ce urmeaza sa declanseze cresterea botcilor de schimbare si se trece la o familie bine dezvoltata- de la care ridicam puietul capacit, puiet pe care-l introducem in prima familie.
-albina constata lipsa larvelor si oualor incepe sa traga botci;
-negresit operatiunea se continua cel putin pana la capacirea botcilor.
Spor la schimbare.
Cate rame de larve si ou ar trebui ridicate din conducerea aca ptr. schimbare.''


Atentie marita. Cei ce produc bio au interdictie la calicire si taierea trantorilor.

LA MULTI ANI!!! TUTUROR FORUMISTILOR.

Nime' nu trage un pui de discutie...nici macar carcotasii.
Ceia ce prezentam la final de ianuar 2008 reprezinta ''metoda Padurean'' prezentata de parintele Teodor Boncescu pe pagina sa ''Teoalbina-apiardeal''.

PS. metoda Padurean are si ie cateva particularitati...cand se practica, unde se practica , ce tip de matci/familii se folosesc... :roll:
Nu vreau sa uit cat de vehementi erau Pricor si cristix in a combate ceia ce am scris eu in ianuar 2008.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.