calicirea reginei

Creat de sfantul spiridon, Decembrie 31, 2011, 12:40:56 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

calicirea reginei este data de amputarea unui picior sau a unei aripi fapt care va forta familia sa incerce o schimbare linistita a acesteia
din incercarile mele, momentul cel mai bun pentru o asfel de incercare este iunie-august
am incercat si ceva mai devreme si procentul de reusita a fost de sub 50 %, undeva in august acesta a crescut -sa zicem- la 90%
pentru cei tentati atrag atentia ca trebuie sa fie suficient polen si familia sa fie daca nu puternica atunci ajutata. eu am incercat cu turte de apifonda introduse in pungi
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Din recomandarile tale inteleg ca acest procedeu poate fi executat, cu sanse de reusita aproape maxime, dupa culesul de la floarea-soarelui.
Atunci familiile sunt puternice si este suficient polen in stupi.
Alte recomandari  mai ai? Vreun mod special de ingrijire a familiei?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Constantin_MH

#2
"Sfinte", lasa-te de prostii ! Nu ti-e mila cand faci asa ceva??
Pentru ca esti oltean de-al meu, vreau sa-ti dau, drept pedeapsa pentru crimele savarsite, material de studiu pentru ziua de maine!
http://teoalbina.apiardeal.ro/Intretinere.htm#metLP
Acolo scrie cum obti regine prin schimbare linistita mult mai usor si atunci cand ai nevoie(Metoda Padurean)
La multi ani !

Constantin_MH


filip

Era un film sarbesc ,unde erau 3-4 regine pe un ram si nu se atacau
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mape 48-petru manea

Nu am folosit aceasta metoda niciodata si nu o voi folosi din respect pentru albine
Sunt atatea metode de a obtine o matca incat putem renunta la aceasta
LA MULTI ANI !!

D006

Citat din: mape 48 din Decembrie 31, 2011, 02:31:06 PM
Nu am folosit aceasta metoda niciodata si nu o voi folosi din respect pentru albine
Sunt atatea metode de a obtine o matca incat putem renunta la aceasta



CALICIREA MATCII..??....Si eu,Il consider un procedeu rudimentar .

Cum spune dl, Mape sunt atit de multe metode de a produce matci.....si noi mutilam o matca ??.. si apoi asteptam sa vedem cind si-o trage botci de schimbare linistita.

dorindafi

am incercat shi eu cu aripi,oiciore rupte
nu am fost multzumit shi tocmai de acea atunci cand am vrut o alta matca in loc i-am rupt gatul la cea batrana
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

CORNEL V.

Citat din: Kostas din Decembrie 31, 2011, 01:04:04 PM
"Sfinte", lasa-te de prostii ! Nu ti-e mila cand faci asa ceva??
Pentru ca esti oltean de-al meu, vreau sa-ti dau, drept pedeapsa pentru crimele savarsite, material de studiu pentru ziua de maine!
http://teoalbina.apiardeal.ro/Intretinere.htm#metLP
Acolo scrie cum obti regine prin schimbare linistita mult mai usor si atunci cand ai nevoie(Metoda Padurean)
La multi ani !
Kostas,eu nu vad nici o crima in ce spune sfantu' ...salut sfinte...,cum procedeaza el are in permanenta ponta asigurata...ia gandeste-te...nu esti multumit de ponta unei regine,ce faci?nu-i rupi gatul si ii bagi alta sau o botca?...aia nu e crima? :roll:
0733691021

bucovineanu

Metoda "calicirii" nu da de fiecare data rezultate. Exista mari sanse sa nu fie schimbata si sa intre asa la iernare, mai ales daca operatiunea e facuta spre toamna.

dan motu

DOMNUL BUCOVINEANU ARE PERFECTA DREPTATE ESTE FOARTE TARZIU LA TERMINAREA FLORI SOARELUI APOI TRANTORI ICEP SA FIE MAI PUTINI,REFERITOR LA ARIPA DACA O TAI DE UN SFERT NU SE VA INTAMPLA NIMIC,INTRUN CUVANT NU ESTE O SOLUTIE

cipriene

ce-mi place. parca am fi pe vremea inchizitiei: "matca, nu ai pontat destul! pedeapsa este ruperea unui picior, sau mai bine............... taierea unei aripi"  =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Constantin_MH

Citat din: CORNEL V. din Decembrie 31, 2011, 04:33:06 PM
Citat din: Kostas din Decembrie 31, 2011, 01:04:04 PM
"Sfinte", lasa-te de prostii ! Nu ti-e mila cand faci asa ceva??
Pentru ca esti oltean de-al meu, vreau sa-ti dau, drept pedeapsa pentru crimele savarsite, material de studiu pentru ziua de maine!
http://teoalbina.apiardeal.ro/Intretinere.htm#metLP
Acolo scrie cum obti regine prin schimbare linistita mult mai usor si atunci cand ai nevoie(Metoda Padurean)
La multi ani !
Kostas,eu nu vad nici o crima in ce spune sfantu' ...salut sfinte...,cum procedeaza el are in permanenta ponta asigurata...ia gandeste-te...nu esti multumit de ponta unei regine,ce faci?nu-i rupi gatul si ii bagi alta sau o botca?...aia nu e crima? :roll:
.

Cornele,  "Sfantu" nu caliceste o matca de care nu e multumit, el caliceste matca cea mai buna! Una este sa omori o matca care nu da randament si alta e sa faci ce face el. Citeste link-ul pus de mine si vei vedea ca si in cazul metodei Padurean ai in permanenta ponta asigurata. Metoda este veche si si-a dovedit valabilitatea.

filip

http://apiardeal.3xforum.ro/post/43/2/Marcarea_Reginelor/
Ce vremuri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Unde o fi lulachy acum?
Eu am vazut filmul si am inteles tehnica
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Buna seara, ca veni vorba de antene...
Milos Corbic un apicultor sarb a gasit o metoda de a creste mai multe matci intr-un stup. Matca batrana si ficele ei (am si o poza cu trei matci pe o rama...de aici a si plecat discutia pe un alt forum) oua si convetuesc impreuna. Convetuirea matcilor starneste curiozitatea noastra si totodata incercarea de a gasi o explicatie. Una din explicatii ar fi taierea antenelor matcii in treimea superioara a.i. sa nu mai perceapa mirosul celorlalte doua matci.
Dvs. ati auzit de astfel de cazuri, de astfel de practici pt. a se tolera matcile?
Ce vremuri,ce discutii...............
Unde esti lulachy?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)