Circuit miere-Producator-Procesator-Cumparator

Creat de filip, Decembrie 28, 2011, 02:00:33 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: dragos2006 din Decembrie 28, 2011, 06:02:21 PM
  Cine nu va sta sub umbrela unei asociatii va si "mort" in cativa ani . Mort din punct de vedere proferional !
Asta e intoxicare
Cine produce miere de calitate,iar analizele confirma are asigurata vanzarea.
Cand venea orasanul' la bunicu sa taie un vitel ,il taia si gata,desi era interzis.Cand lucrurile se complicau scotea o hartie din care reiesea ca vitelul si-a rupt piciorul si a cangrenat.Nu a fost bun de mancat.

Apropos,cati din apicultorii fantoma produc miere asa cum sau angajat in diferite masuri.
Ei vor umbla prin sate sa cumpere cantitatea de miere necesara proiectului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

#16
http://despremiere.blogspot.com/2010/11/despre-calitatea-mierii-de-pe-rafturile.html

Concluzia unui procesator:
ALternativa poate fi mierea direct de la apicultori: DA, E O ALTERNATIVA BUNA.
O recomand cu caldura, insa sincera sa fiu nu pot sa-i recomand decat cei pe care ii cunosc, si am incredere in ei: la fel faceti si voi, luati miere de la apicultori pe care ii cunoasteti sau vi i-a recomandat cineva care consuma miere de la ei de mai mult timp.



Mai ramane si problema autoritatilor sanitar-veterinare care teoretic verifica calitatea produselor comercializate de la producator pana la vanzare. Cum anume fac treaba asta??!!! Dupa cum se vede: prost, si dupa interese stiute numai de ei. Legea si controalele se aplica doar la unii, nu la toti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

#17
Cine e Apimond?
http://achizitii-miere.blogspot.com/p/fileomera-srl.html
1. S.C. APIMOND s.r.l,comercializeaza miere cu urme de sirop de glucoza marca Apimond in retelele Selgros, Mega Image, Auchan si altele


Filiomera cumpara miere de la apicultori dar si vinde:
Fileomera produce si distribuie faguri de ceara laminati, achizitioneaza si distribuie hrana pentru albine (APIMERA)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Aproape torti procesatorii cumpara miere de albina si vand hrana pentru albine.
Diferenta e urmatoarea Unii vand prin magazine proprii altii prin lanturi de magazine.
Efectele pot fi stopate umbland la cauze.
Profitul e bun cand vinzi hrana pentru albine .
Dar e rau cand hrana se intoarce la procesator in miere.


Apropos,cine nu cumpara nu are ce vinde {decat miere curata}
Apropos aratati procesatori macar 5 apicultori ce falsifica mierea!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

miere cu tenta de miere 40 lei kg si ajunge la 71 lei kg vb de magazine  :uimit: :uimit:

filip

Toate aceste smecherii ma avantajeaza.
La multi ani!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

te avantajeaza ,  sa inteleg ca daca in magazine "e pline rafturile" de kakaturi , si noi vindem miere adevarata cumparatorul e mult mai multumit , dar va trebui ca acel cumparator sa stie gustul mierii adevarate cand vede borcanul zaharisit zice cai zahar bagat la greu , si prefera "siroapele" din raft.
sauzim numai de bine LA MULTI ANI.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

Eu incalzesc mierea doar sa o pot pune in galetuta.
Am etichete de la eurohonig pe care scrie  cristalizarea mierii e un fenomen natural.
Explic individului,cum poate sa faca mierea lichida ,fara a o deprecia .
Restul il priveste.
Doar asa putem educa,daca topim noi si se cristalizeaza , poate cumparatorul nu stie ce sa faca cu mierea
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Am o informatie recenta,nu e verificata.
Toate borderourile de achiziitii procesator intra in bazele ANAF

Ce face ANAF-ul in 2012?
Majoritatea modificarilor legislative aduse de Ordonanta de Urgenta nr. 125
din 30.12.2011 si prezentate mai sus intra in vigoare la 1 ianuarie 2012
Incepând cu data de 1 iulie 2012, competenţa de administrare a
contribuţiilor sociale obligatorii datorate de persoanele fizice prevăzute la
Capitolele 2 şi 3, revine Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Logic sa se proceseze la ANAF  deorece trebuie vazut daca sunt cazuri de producatori care au vandut produse in valoare mai mare de 30000 de euro si automat devin platitori de TVA.

marius_vfp

salut, dragos sa inteleg ca daca nu producem mai mult de 30 mii de euro pe an nu suntem platitori de tva ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

Avand ANAF-ul toate datele din vanzari catre procesatori ori alti cumparatori cu borderou.
Grija ce treceti in BILANTUL CONTABIL.
IMPOZITUL FORFETAR a falimentat mii de firme
FONDURILE EUROPENE au infintat mii de firme.
Statistic stam bine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 02, 2012, 10:47:21 PM
salut, dragos sa inteleg ca daca nu producem mai mult de 30 mii de euro pe an nu suntem platitori de tva ?

Corect , rau au luat-o in bratze cei de la cultura mare care au mers pe persoana fizica crezand ca scapa de TVA , au dus productia la siloz si au predat-o pe borderou de achizitie numai ca ANAFUL a verificat toti procesatorii pentru a stabili cine este platitor de TVA. Era de rasul curului , individul a avut rapitza pe 1000 de ha si a vandut-o ca simplu taran uitand sa puna TVA .

marius_vfp

salut, atunci vom face si altfel sa fentam legea , sper sa zic bine ,
in caz ca unul dintre noi depaseste valoare de 30 mii va putea oare sa treaca pe borderou ca producator si alti membrii ai familiei , fara sa depaseasca asftel plafonul de 30mii de caciula ?
o zi buna ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

 filip
Global Moderator
Great Veteran

Mesaje postate: 2522
Karma: +37/-8


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #109 : Azi la 13:08:40 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: dumitriu din Azi la 13:06:17
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.

ASTA E STIREA ANULUI.
Deci Apiinvertul daca trece prin gusa albinei e MIERE
Dar sunt baieti care nu au destule guse si astfel apare falsul.
Sa va fie rusine ,pentru faptul ca puteti gandi asa!
Asta e strigator la cer.

Sa fii subventionat sa falsifici mierea.
Alo,DNA,se aude????????????????????????
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)