Impozit si CASS

Creat de ilalexandru, Decembrie 25, 2011, 06:54:11 PM

« precedentul - următorul »

filip

Satul unde am copilarit nu a fost colectivizat niciodata.
Nu voi fi de acord sa achit nota de plata a baietilor destepti.
Produc miere,am clienti
Nu voi avea voie sa produc,ma reorientez tin albine de placere daca nu o fi si asta interzis.
Voi trai din pensie fara a face nimic :nudie: :nudie: :nudie:

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

Citat din: andrei_calinescu din Decembrie 28, 2011, 06:38:58 PM


D-le Filip, negrul este cea mai eleganta culoare, sunteti de acord?

NU , eu nus deacord cu tine , mai ales ca NEGRUL  nu este culoare . NEGRUL SI ALBUL sunt altceva decat culori .

domnule filip sunt deacord cu dumneavoastra (referitor la mesajul de mai sus ) ce se va putea intampla daca practic apicultura de placere? fara sa extrag nimic de la ele ? inseamna ca nu am vanzari nu am prifit , nu am TAXE . RESTUL DECIDETI SINGURI.
o zi buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipriene

si daca nu ai profit ce? plateste bine mersi un forfetar.
nu vreau s-o dau in paranoia, dar daca nu crotaliezi stupii (nici nu-i declari la vreo asociatie), intr-un cuvant nu apari in nici o evidenta, nu-i mai simplu? :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marius_vfp

cipriene , forfetarul il platesc persoanele juridice , eu sunt persoana fizica , si chiar daca fac parte dintro asociatie tot persoana fizica sunt .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipriene

ei si ce daca esti persoana fizica? frate, nu te pune cu bugetarii, au mintea odihnita. pana sa apara forfetarul cine stia ce este sau cum functioneaza? dar uita ca a aparut si gata.
deocamdata sunt membru ACA, dar sincer nu vad nici un beneficiu major (logistic, informativ, material, achizitii produse la un pret onest, etc), si chiar ma intreb daca se merita sa mai fac parte din asociatie. nu cred ca mai vreau sa apar nici ca persoana fizica in analele apicole. %%-
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

filip

#20
http://www.money.ro/codul-fiscal-2012--ce-s-a-modificat_1205191.html
Au calitatea de contribuabili la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări
sociale de sănătate, următoarele persoane:
întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale
membrii întreprinderii familiale
persoanele cu statut de persoană fizică autorizată
persoanele care realizează venituri din profesii libere
persoanele care realizează venituri din drepturi de proprietate
intelectuală doar in cazul in care impozitul se determina in sistem real
(folosind contabilitatea in partida simpla)
persoanele care realizează venituri din activităţile agricole
persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a
impozitului pe venit, din activităţi de natura celor prevăzute la art. 52
alin. (1) (e.g. drepturi de proprietate intelecuală, vânzarea bunurilor în
regim de consignație, contracte de agent, comision, convenții civile,
ș.a.), din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e)
şi din activităţile agricole


Nu datorează contribuţia de asigurări sociale persoanele care:
sunt asigurate ale sistemului public de pensii, conform art. 6 alin. (1)
pct. I – III şi V din Legea nr. 263/2010 sau beneficiazǎ de una din
categoriile de pensii acordate în sistemul public de pensii
realizează venituri din:
activităţile agricole
asocieri fără personalitate juridică
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Majoritatea modificarilor legislative aduse de Ordonanta de Urgenta nr. 125
din 30.12.2011 si prezentate mai sus intra in vigoare la 1 ianuarie 2012
Incepând cu data de 1 iulie 2012, competenţa de administrare a
contribuţiilor sociale obligatorii datorate de persoanele fizice prevăzute la
Capitolele 2 şi 3, revine Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală

Am scris mult despre capcana fondurilor europene.
Multi au zis esti nebun',esti impotriva prosperitatii.
Sunt curios cat ramane in buzunar,apicultorului din banii europeni?

GRIJA MARE la ANAF!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Majoritatea modificarilor legislative aduse de Ordonanta de Urgenta nr. 125 din 30.12.2011 si prezentate mai sus intra in vigoare la 1 ianuarie 2o12

Aceasta ordonanta a fost data in 30 DECEMBRIE 2011
Dupa intalnirea de la Rm Sarat.

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

un_escu

   Dle Filip toate acele persoane autorizate si etc pt a plati taxe la cass trebuiesc sa nu mai aiba o alta activitate impozabila si sa realizeze o anumita valoare anuala a venitului brut a contribuabilului, <cam 4 salarii medii>.

filip

Domnule un_escu,
Cine are un loc de munca si face firma pierde eventualul SOMAJ
Cine nu are loc de munca si face firma plateste CASS
ANAF va face controale si nu pleaca cu mana goala.
Vorbim in vara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

un_escu

   Cine nu are loc de munca si face firma <PFA>plateste CASS <CASA DE PENSII> daca realizeaza un anumit venit.
   Anul trecut daca  ai realizat venit anual 8000 lei legea nu te obliga la plata , dar daca  sa realizat 8080 lei , valoarea a 4 salarii madii pe economie  trebuiesc platiti 2640 lei ,cate 220 lei la 25 ale lunii urmatoare timp de un an .Aceasta este valoarea minima..
   Sa  presupunem ipoteza ca in anul 2011 sa realizat un venit brut contribuabil de 2500 lei, de unde punea diferenta pt plati CASS ?.si contribuabilul din ce mai traieste?
   Daca citim prinre randuri in lagislatie gasim si portite ,care trebuiesc bine argumentate in fata unui control fisc cu ochelari de cal.

dorindafi

si contribuabilul din ce mai traieste?

  nici in tocul pantofilor nu-i doare pe ei de asha ceva
cu 4 zile-n urma primesc hartzoaga de la CAS in care era specificat  ca pt anii 2009 , 2010 , 2011 venitul realizat a fost zero
astazi m-am prezentat la ei shi am platit 21 lei penalitatzi  :P
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ilalexandru

Pentru ce ati platit penalitati? Ati avut vanduta miere pe factura in anii respectivi?

evulet78

Azi am fost la Casa de Asigurari de Sanatate Suceava, cu deciziile de impunere de la fisc si actele PFA cu cod 0149.
Domnisoara de acolo mi-a spus dragut ca trebuie sa platesc CASS pentru ca efectuez activitati comerciale (adica vand miere) (cu toate ca sunt angajat si plateste CASS si angajatorul meu). Si pe anul 2011 nu numai pe 2012.
Asa ca eu unul nu mai stiu ce sa inteleg.
Tot aici pe forum unii spun ca nu platesc nimic (unii colegi din alte judete).
Este cineva care a primit un raspuns scris in acest sens??
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

dorindafi

Citat din: evulet78 din Februarie 22, 2012, 06:04:35 PM
Azi am fost la Casa de Asigurari de Sanatate Suceava, cu deciziile de impunere de la fisc si actele PFA cu cod 0149.
Domnisoara de acolo mi-a spus dragut ca trebuie sa platesc CASS pentru ca efectuez activitati comerciale (adica vand miere) (cu toate ca sunt angajat si plateste CASS si angajatorul meu). Si pe anul 2011 nu numai pe 2012.
Asa ca eu unul nu mai stiu ce sa inteleg.
Tot aici pe forum unii spun ca nu platesc nimic (unii colegi din alte judete).
Este cineva care a primit un raspuns scris in acest sens??
la fel mi sa spus shi mie
tot angajat sunt shi eu

pt ilalexandrui
nu am avut vanduta miere cu factura
dar zice lumea de la cas ca ashe  e legea  :mad:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092