Impozit si CASS

Creat de ilalexandru, Decembrie 25, 2011, 06:54:11 PM

« precedentul - următorul »

gabush86

am fost si eu cu formularele ( de patru ori ) si mi-au spus ca trebuie sa platesc 16 % din venitul net , eu stiu doar de 5.5 % ..... nu stiu ce sa mai cred .

bucovineanu

Dupa cum zic alti colegi, in unele judete li se cere sa plateasca impozit (16%), in altele nu.  Nu sti ce sa mai intelegi.

zumzum

Buna pentru toti de pe forum.Cu Finantele am patit si eu ca dupa ce am facut PFAul am primit decizia de impunere cu impozit 0 iar anul trecut in martie am primit o decizie cu un venit de x lei nu mai stiu exact.M-am suparat si am inceput sa sap prin codul fiscal si am gasit articolul in care se preciza ca activitatile agricole sunt neimpozabile.La finante dupa ce am facut un circ am primit raspuns ca computerul scoate automat impozitele deci nici asta nu trebuie sa faca angajatii de acolo, (nu stiu de ce sunt atitia)si sa depun o cerere sa ma scoata din evidenta.Am depus cererea si dupa 2saptamini am primit o decizie in care imi aparea impozitul initial cu-x.Mi-au spus cind am predat cererea ca nu mai trebuie sa depun declaratii de venit.Nici nu am primit decizie de atunci.Problema este ca in noul cod fiscal nu am gasit nimic legat de activitati agricole la cele neimpozabile,si ami este groaza sa ma duc iar la finante ca nici nu te iau in seama.Cu contributia la pensii daca esti angajat nu esti obligat sa platesti daca nu esti platesti minimul stabilit de  guvern dupa salarul minim(douasute si ceva lei tot nu stiu exact).La Sanatate te obliga sa platesti si daca esti angajat si ai firma(PFA:II:AF:) dar daca esti angajat ti se plateste asigurarea. Nu stiu cum se poate plati pentru o prestare de doua ori si este legal?

orbanstefan64

sintem din nou in papura lui voda  :finger: :finger:

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Februarie 24, 2012, 03:20:24 PM
Nu se trimit nici un fel de instiintari. In momentul cand ai nevoie de a merge la spital, la doctor, ajungi la ei si iti calculeaza suma pe care o ai de plata din momentul infiintarii af sau pfa la care se adauga penalizarile si dobanzile care de multe ori sunt mai mari decat suma ce trebuia platita.
la orice spital daca ajungi tre sa dai acolo  ceva ....... spaga,indiferent ca ai platit sau na i platit cas, dai cu doi lei mai multa spaga si nu te da nimeni afara ., =D> =D>

zumzum

Daca ai probleme de sanatate platesti deja si la medicul de familie daca nu ai programare. Parca ar trebui sa stii dinainte ca o sa fii bolnav.Nu mai vorbind de spitale .Sa folosim produsele albinelor noastre cit mai mult sa nu ajungem in mainile lor!!

antiopa din ardeal

Citat din: gabush86 din Martie 13, 2012, 07:29:49 PM
am fost si eu cu formularele ( de patru ori ) si mi-au spus ca trebuie sa platesc 16 % din venitul net , eu stiu doar de 5.5 % ..... nu stiu ce sa mai cred .
Si sunteti inregistrat cu codul CAEN 0149 (cresterea altor animale)?

gabush86

Citat din: antiopa din ardeal din Martie 14, 2012, 12:20:42 AM
Citat din: gabush86 din Martie 13, 2012, 07:29:49 PM
am fost si eu cu formularele ( de patru ori ) si mi-au spus ca trebuie sa platesc 16 % din venitul net , eu stiu doar de 5.5 % ..... nu stiu ce sa mai cred .
Si sunteti inregistrat cu codul CAEN 0149 (cresterea altor animale)?

Da , doar atat .

ilalexandru

CE am descoperit in seara asta in codul fiscal pe 2012 :
ART. 298 Abrogarea actelor normative

(1) La data intrării în vigoare a prezentului Cod fiscal se abrogă:

1. Articolul 73 din Legea nr. 64/1991 privind brevetele de invenţie, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 752 din 15 octombrie 2002;

2. Articolul 17 din Legea apiculturii nr. 89/1998, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 170 din 30 aprilie 1998, cu modificările ulterioare;

Iar articolul 17 din Legea apiculturii zice asa :

Art. 17. - Veniturile realizate din practicarea apiculturii sunt scutite de impozit.

Ce sa inteleg??? Ca ne-au facut? Ne-au impozitat? Sau gresesc eu undeva cu aceste doua articole?

D006

  Depinde de pinguin , care pune botul plateste , care citeste legea ( norme de aplicare)  nu plateste .

bucovineanu

La noi in judet unii au platit impozit pentru codul caen 0149, anul trecut. Acum au fost pusi sa faca cerere pentru a li se returna banii. Chiar ieri am vorbit cu cineva care a accesat 141 si este in aceasta situatie. Omul a fost si la sedinta acar, unde a participat si dl Fetea si unde dansul a spus ca apicultura se va impozita peste 3-4 ani.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: bucovineanu din Martie 16, 2012, 10:09:36 AM
La noi in judet unii au platit impozit pentru codul caen 0149, anul trecut. Acum au fost pusi sa faca cerere pentru a li se returna banii. Chiar ieri am vorbit cu cineva care a accesat 141 si este in aceasta situatie. Omul a fost si la sedinta acar, unde a participat si dl Fetea si unde dansul a spus ca apicultura se va impozita peste 3-4 ani.
Va salut! eu eram de mult timp cu gandul ca si apicultura va intra in legea impozitarii si pana la 3-4 ani,incep de pe acum prin crotalierea stupilor ca sa aibe o evidenta, mai ales a noastra, a celor care am accesat una din masurile 141 sau 121,etc, asta e, sa vedem ce impozit o sa puna...in rest vom trai si vom vedea,Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Kov iulian

Auziti ce zic astia .

http://www.incont.ro/agricultura/fermierii-inregistrati-ca-pfa-nu-trebuie-sa-plateasca-impozit-pe-veniturile-din-agricultura.html


Fermierii inregistrati ca PFA nu trebuie sa plateasca impozit pe veniturile din agricultura   Fermierii inregistrati ca persoane fizice autorizate (PFA) nu trebuie sa plateasca impozit pe veniturile din agricultura, afirma deputatul UDMR Edler Andras, situatia fiind clarificata in urma discutiilor cu MFP, care va propune un nou sistem de impozitare a veniturilor agricole "semnificative".

gabush86

Spunele asta functionarilor de la fisc.

marius_vfp

la aia de la fisc trebuie sa te duci cu tupeu si sa le  tragi cu legea peste ochi si sai faci incompetenti , sa sa ii ameninti ca vei chema televiziunea si sa vezi ce repede vor lua masuri , poate te capeti si cu o cafea  :lol:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva