Impozit si CASS

Creat de ilalexandru, Decembrie 25, 2011, 06:54:11 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

http://www.youtube.com/watch?v=x5q1YjblCT8&feature=related.
IN urma prezentarii reiese clar cum e cu CASS in momentul de fata. Insa ce se va intampla daca de la 1 ianuarie 2012 vor fi impozitate veniturile din apicultura asa cum se zvoneste? Ce se mai aude de respectivul proiect de lege prin care se impozita si apicultura?

D006

  S-ar putea sa ne mai ierte un an ! ca doar vin alegerile !!!!!!!!

bucovineanu

Anul viitor inca nu se impoziteaza veniturile din apicultura deoarece este an electoral. Ce va fi in 2013?.............. ' om trai si vom vedea. Am scris cam in acelasi timp.

D006

  2013 inseamna un nou PNA si daca UE pompeaza mai multi bani plus cuplarea cu mai multe fonduri structurale nu este exclusa impozitarea  Recomand ca de anul acesta stuparii sa tina un jurnal de incasari si plati la sange  si la sfarsitul lui 2012 sa vada cat venit net inregistreaza pentru a se calibra mai bine in 2013.

ilalexandru

Treaba cu jurnalul de incasari si plati...cred ca la sfarsit, daca iesi cu cateva sute de lei in plus, e foarte bine. Tinand cont ca sunt foarte multe cheltuieli in apicultura care nu pot fi justificate. Si apoi, in registrul de incasari si plati eu pot sa-mi inregistrez doar mierea care doresc eu si care am dat-o pe baza de facturi. Ce rost are, daca fac 20 tone miere, sa le vand pe toate cu factura? Sa-i dau idei apoi lui Boc?
Din auzite, PNA din 2013 ar disparea si ar aparea inapoi subventia pe familia de albine. In anumite conditii, care ar implica si fiscalizarea apiculturii. Gen, esti PFA, platesti 16% impozit pe venit si primesti 15 euro familie albine

D006

 PNA-ul ramane obligatoriu , sa vedem cu ce se mai pluseaza !  Subventia pe familie se poate aplica numai daca reuseste crotalierea .

D006


POSTASUL

asa cum spuneam si in alte postari , incepand cu 2012 FMI ul asi cere drepturile , vor lua si pielea de pe oameni nenorocitii  :mad:  :mad:                                                                                          http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Business/221775/2012-taxele-se-vor-mari-dupa-gradul-de-suportabilitate-al-populatiei.html
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

ilalexandru

Astia nu stiu altceva decat sa ne ia. Sa faca si ei ceva util in tara asta, nici gand. Oare munca mea in stupina nu ar trebui platita? Cate zile muncesc eu pentru a scoate cateva tone de miere? Cat cheltui pt realizarea acestei productii? Cum justific eu banii care ii dau la tractoristul care, la ora 6 dimineata, vine sa ma scoata de pe drumul de tarla?E imposibil sa justifici toate cheltuielile facute in cursul unui an apicol.
Totusi nu cred ca vor impozita apicultura.

cipriene

ma bucur ca nu sunt singurul care se sperie de impozitarea apiculturii.  :nudie:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

filip

Daca nu ai societate nu pot sa te oblige.
Eu pot lasa intreaga miere fam de albine.
Nu vand miere nu am bani de cumparaturi .Iar statul nu incaseaza TVA
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Ministrul de finante a propus acum o luna sa se impoziteze apicultura incepand de la 1 ianuarie 2012. A dat inapoi datorita interventiei ministrului Tabara. Daca trec alegerile sigur vor pune impozit. Nu se stie inca sub ce forma.

filip

#12
http://www.cotidianul.ro/tabara-este-posibil-un-impozit-forfetar-in-functie-de-venitul-agricol-168210/

Care va fi norma de venit in apicultura?
http://www.ziare.com/economie/agricultura/tabara-este-posibil-un-impozit-forfetar-in-functie-de-venitul-agricol-1142005
Tabara a mentionat ca impozitul forfetar va fi luat in discutie la inceputul anului viitor si ca este posibil ca acesta sa fie aplicat din 2013.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: dragos2006 din Decembrie 25, 2011, 10:51:33 PM
PNA-ul ramane obligatoriu , sa vedem cu ce se mai pluseaza !  Subventia pe familie se poate aplica numai daca reuseste crotalierea .
Eu m-am hotarat nu merg la asociatie sa depun cerere pentru crotalii
Daca apicultura va fi rentabila o sa ma dezvolt daca nu restrang activitatea.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_calinescu

Citat din: filip din Decembrie 28, 2011, 01:33:13 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 25, 2011, 10:51:33 PM
PNA-ul ramane obligatoriu , sa vedem cu ce se mai pluseaza !  Subventia pe familie se poate aplica numai daca reuseste crotalierea .
Eu m-am hotarat nu merg la asociatie sa depun cerere pentru crotalii
Daca apicultura va fi rentabila o sa ma dezvolt daca nu restrang activitatea.
D-le Filip, negrul este cea mai eleganta culoare, sunteti de acord?