subventia la motorina

Creat de dragos2006, Decembrie 22, 2011, 08:16:44 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Iulia

Buna dimineata.
Facturile pentru subventie trebuie sa fie pe fiecare luna, din trimestrul IV? Si ce suma trebuie sa aiba? Daca eu sa zicem, ca am 500 litri de motorina, trebuie sa am factura pe toata suma, ori nu conteaza?

romikele

Facturile trebuie sa se incadreze in trimestrul respectiv, poate fi chiar o singura factura pentru toata cantitatea.
Daca e mai putin decat a fost calculat in dosar, se ia in calcul exact cat e in factura, iar daca e mai mult, se ia in calcul cantitatea din dosar, adica maximul permis de lege, 6 litri pe familia de albine/trimestru.

Iulia

Deci eu la cei 360 l/trimestru, trebuie sa am factura la toata cantitatea, da?

romikele

E de preferat sa fie cel putin pe toata cantitatea pentru a beneficia de subventie integral.

Iulia

#65
Si pe factura apare numarul de litri inmultit cu pretul de anul trecut al motorinei? Sau nu ii intereseaza pretul, ci doar sa ai numarul corespunzator de litri de motorina?

romikele

Nu conteaza pretul, ci numarul de litri... subventia se da pentru diferenta la acciza.

Iulia

Am inteles. Multumesc frumos!! :thanks:

Dismas

În Teleorman ne-au respins dosarele pt. trim IV pe motiv că motorina se dă numai pentru lucrările mecanizate! Au zis că există o menţiune în lege care ne obligă să justificăm cum am folosit motorina în lunile oct., nov., dec.! De asemenea ne-au mai spus că din această cauză( a sezonului inactiv), pe 2015 apicultorii vor depune toată motorina doar în două trimestre-în sezon! Ştie cineva să ne lămurească şi pe noi cum este situaţia?

D006

Citat din: Dismas din Februarie 13, 2015, 11:03:11 PM
ÎAu zis că există o menţiune în lege care ne obligă să justificăm cum am folosit motorina în lunile oct., nov., dec.!

   In care lege ???   :uimit:

Dismas

S-au schimbat mai multe. Formularele au fost altele, ne-au cerut copie de pe jurnalul de venituri si cheltuieli şi au spus că le-au venit o serie de modificari si noi criterii pt subvenţia la motorină. Sincer nu am întrebat ce lege este şi când a fost aprobată! Şi nişte băieţi agricultori se plângeau de noile cerinţe.NUMAI LA APIA TELEORMAN E PROBLEMA ASTA? AM CREZUT CĂ E GENERALĂ TREABA? CE-I DE FĂCUT D-LE DRAGOŞ?

D006

Ati auzit de abuz in serviciu ?

Dismas

În anii precedenţi nu am întâmpinat nici o problemă. Dar acum ne-au spus că s-au facut precizări de la Bucureşti. La d-voastră nu e nici o problemă? Ştiu că aţi depus dosarul. Şi eu l-am depus, dar de alaltăierinu au mai primit dosare! Am sunat un prieten de la apia şi mi-a zis că şi al meu se va respinge!

Dismas

Dati-ne un sfat!Nu e vb numai de bani dar te irită incompetenţa, nu trăim în aceeaşi ţară?