Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

romikele

După o perioadă mai lungă de repaos forțat - PNA-ul ne-a răpit tot timpul liber - vă prezentăm căteva aspecte dintr-o zi normală de lucru!

O zi de lucru în Asociația Albina Râmniceană


abeja

Treaba  serioasa  de oameni  intelepti.Insa  tre  sa  recunoasteti  ca  perfilul  dv(oameni  grasi  si  bujori  in  obrajori) nu  intra  in  perfilul  apicultorului  care .... Ziceti  ce  vreti  insa...

pharaonu75

Citat din: abeja din Decembrie 19, 2012, 01:17:15 PM
...Insa  tre  sa  recunoasteti  ca  perfilul  dv(oameni  grasi  si  bujori  in  obrajori) nu  intra  in  perfilul  apicultorului  care .... Ziceti  ce  vreti  insa...

Ai dreptate pana la un anumit punct!
Daca ar fi trait din apicultura, nu ar mai fi fost grasi si rumeni in obraji... asadar, apicultura reprezinta o a doua preocupare, grosul resurselor financiare pentru traiul zilnic provenind din alta parte (salarii, afaceri). :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

abeja

Nu  ma  asteptam la  un  raspuns  pozitiv =D>.Sigur  or  sa  apara  si  suparaciosi  pe  adevar.

pharaonu75

Cei pe care ii stiu eu si care traiesc exclusiv din apicultura, abia daca au putin peste 60 kg.
In schimb, cei pe care ii stiu ca practica apicultura ca pe o a doua sursa de venit, au o greutate undeva in jurul a trei cifre! =)) =))

Printre astia din urma ma aflu si eu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


gore

Foarte frumos. felicitari. Am o intrebare, desi a explicat ca pe vreme calda nucleele vor fi expuse la soare. Se scot nucleele afara din magazie pe vreme calda pentru zbor de curatire , apoi se baga la adapost?, de fiecare data cand vremea o permite?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

romikele

CitatSe scot nucleele afara din magazie pe vreme calda pentru zbor de curatire , apoi se baga la adapost?, de fiecare data cand vremea o permite?
Doar cand e necesar, iar dupa trecerea iernii, raman afara permanent pana la transvazare!

salixbabilonica

Frumos ce produce d-nul Puisoru ! :hi: Sint doua inadvertente in filmul prezentat de dinsul referitoare la stupi.Una se refera la acele briie ce inconjoara stupii,sint primele care vor ceda la umezeala neputind fi vopsite,modul acesta de imbinare nu mi se pare fericit.A doua se refera la masurarea umiditatii cu acel aparat cu doi palpatori,rezultatele date aparat sint eronate de multe ori.Te poti pacali electric in cazul unei cherestea uscate fortat,necorespunzator,aparatul iti arata la suprafata ca e OK si in profunzime e jale.Alta e situatia in cazul detectoarelor cu cimp electromagnetic ,la care masurarea se face prin apropierea aparatului de scindura fara a se lipi de ea.In acest caz nu exista eroare.voita sau nu!! :roll:

romikele

Ambele "inadvertente" nu sunt reale.
Acest tip de stup se afla in exploatare de multi ani si nimeni nu s-a plans de problemele semnalate... si de ce ma rog nu pot fi vopsite "braiele" ?  :uimit:
Aparatul respectiv nu face decat sa confirme aparatura complexa de la uscatorul de cherestea.
Proba finala o da exploatarea in timp a stupilor... iar acestia nu crapa si nu se deformeaza.

Se vede ca nu esti client, dar poti deveni si atunci vei putea face afirmatii in cunostinta de cauza.

abeja

Citat din: romikele din Decembrie 20, 2012, 05:12:01 PM
Ambele "inadvertente" nu sunt reale.
Acest tip de stup se afla in exploatare de multi ani si nimeni nu s-a plans de problemele semnalate... si de ce ma rog nu pot fi vopsite "braiele" ?  :uimit:
Aparatul respectiv nu face decat sa confirme aparatura complexa de la uscatorul de cherestea.
Proba finala o da exploatarea in timp a stupilor... iar acestia nu crapa si nu se deformeaza.

Se vede ca nu esti client, dar poti deveni si atunci vei putea face afirmatii in cunostinta de cauza.

:bravo:
Din  pacate  ,bagatori  deseama  suntem  multi...
Ce sa  faci? tre  si  opozitie..

salixbabilonica

D-le Romikele,briurile nu pot fi vopsite pt simplul fapt ca in film ele sint montate pe stupi cu cuie sau holzsuruburi,iar stupii eu ii vad nevopsiti,deci cum mai pot fi vopsite pe partea cu care iau contact cu corpul stupului si pe unde se prelinge apa?In ce priveste acuratetea masurarii cu acel tip de aparat imi mentin parerea,e posibil ca d-nul Puisoru sa nu fi gasit alt tip de aparat,gasindu-l va demonstra ca procentul de umiditate e acelasi in toata masa scindurii sau panoului.In rest ,vinzare buna,client n-am cum sa-i fiu din cauza distantei si a tipului dferit de stup pe care lucrez :   :hi:Abeja ,colegule,o regula elementara de bun simti iti spune sa nu-ti jignesti aproapele,imi este foarte usor sa fac asta cu tine ,dar n-am sa o fac pt faptul ca aici se vorbeste despre albine ,hai,in fine,sa ai o seara buna  :zzz:

abeja

Adic  jignire.. suntem  multi'?
Imi  pare  rau  de  sensibilitatea  dumitale .
Da  matale  dece  pui  intrebari  care  zgaraie  omul  pe  membru?
No..sara  buna  domnule.Stiu  ca-s  analfabet  si  prost  crescut ...rest  te  las  pe  dumitale  sa  zici.

romikele

Acel brau face contact perfect cu suprafata peretelui, la partea de sus muchia este tesita, apa nu are cum sa patrunda pe la imbinare.
In peste 7 ani de cand cunosc eu modelul aflat la zeci de clienti in zona, n-am vazut sau auzit pe cineva sa fi avut probleme.

Acel aparat este foarte performant, testat in paralel cu dispozitivele de la uscator, fara diferente notabile.

Sunt convins ca de la distanta unele lucruri se vad altfel, dar in cazul acesta e vorba de profesionisti si profesionalism, unde nu cuvintele, ci faptele vorbesc.