Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 31, 2012, 03:36:50 PM
....

Asta este filmul "incriminat"!
Atentie mare incepand cu minutul 4:45  =))


....sincer, ma indoiesc de ce vad in acel timp . Parca, nici nu prea se uita in celula inainte de a lua larva da acolo din miini si noi ne miram ce rapiditate au.

Poate au experienta, dar se misca dubios de repede, parca nici nu privesc larva .. dau din miini la automat si-mi aduc aminte de filmul cu Charli Chaplin cind lucra in uzina si dadaea din miini aiurea..Charlie Chaplin - Les Temps Modernes - 1936


..Eu nu cred chiar tot ce vad pe net... Poate sunt "ONLINE" , varianta chinezeasca.


D006


balasbebe

La multi ani tuturor stuparilor, si cititorilor, acestui forum.

Metoda de lucru este buna pentru un miop, si este mai rapida decat a chinezoaicei. Cu acest episod m-ai dat gata. M-am convins ca se poate si mai bine.

roi_ag

Citat din: dragos2006 din Decembrie 31, 2012, 01:35:37 PM
    Era un film pe you-tube cu  o chinezoaica care recolteaza laptisor , un european in vecii vecilor nu va avea acea viteza de lucru. 
Aia transvazeaza larve acolo nu recolteaza laptisor.Are mana nu se joaca ptr. ca la producerea de laptisor se transvazeaza mult mai multe larve decat la cresterea de matci.

ioanardelean55



      Am impresia ca rasa de albine e aceeasi  :bzz: :bzz: :bzz:,si ca totul pleaca de la rasa umana  :hi: :hi: :hi:

D006

#65
  Exista un film si cu recoltarea laptisorului , acolo baga viteza si mai mare.

  Asta se misca cam incet :

The extraction process of royal jelly, honey.sell



  Apropo de Siceanu , cand mai merge la intalnirile cu apicultori sa prezinte ce FACE EL , nu ce a vazut , acum e netul si vedem si noi destule . E usor sa iei ochii la pinguini cu munca altuia ...

roi_ag

Asta da ,recolteaza laptisor.Ma impresioneaza numarul de larve luate in crestere,din cate am reusit eu sa numar ceva la 40 pe leat ori 4 leaturi ,minim 160 ,impresionant !!! Si la un starter de 5 rame.

balasbebe

Si apropo de hranire, nu am vazut nici un dispozitiv. Conteaza si perioada si zona.

D006

  In vecii vecilor nu vei putea compara baza melifera si clima din China cu cea din Romania !

gore

Impresionant, chinezii sunt dati in ..... masii. Mie nu-mi vine a crede cum de face o transvazare asa de repede, nu omoara larva, nici nu are timp sa o vada bine, mai ales ca face totul afara nu la o sursa de lumina. sunt curios ce ar zice Dan Puisoru despre acest film. Dar despre starterul de la care recolteaza laptisor? Din ce stiu eu parca nu trebuiesc puse intr/un starter mai mult de 40 botci la crescut, un starter puternic , dar in film acela era pe 4 rame cu albina cam putina. E bine ca vedem, dar de invatat sau de facut ca ei,.... depinde de fiecare.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mosunick

Sunt cel putin 35 x 2 botci pe un leat... Atat am reusit eu sa numar dar nu le-am putut numara toate. Probabil ca is 40 pe rand.  :nod: :roll:
Stiu ei ce stiu si noi nu stim....
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

valter

Roboteii(chinesesti) stiu destul de putin dar fac(prectica) totul in viteza si corect.
1. Folosesc o varianta a Ligustica adaptata perfect conditiilor din china-au cercetatori/harnici.Ligustica lor poate duce in carca pana la 300-350 botci pe serie.
2.Fac hraniri din sac...ca si la noi...sacul e ''montat afara''.
3.Spetezele au montate pe ele cordoane de cupe portbotci(aproximativ 60 celule) din material plastic.Cordoane asemanatoare am cumparat de la Echo(Matei Viorel).
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

octav

M-am hotarat, si am aranjat in asa fel incat sa pot veni si eu la simpozion (doar cine stie ce urgenta sa ma opreasca). Asa ca daca mai este cineva doritor din Bucuresti sa mearga, sa dea un mesaj si luam legatura.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele


09.01.2013, ORA 08.30 - SIMPOZION APICOL
10.01.2013, ORA 08.30 - ÎNFIINȚARE OIPA

PRINCIPALELE TEME DE DISCUȚII:

1. TEHNOLOGII APICOLE MODERNE APLICATE LA FAMILIILE DE ALBINE ÎN SISTEM INTENSIV INDUSTRIAL
- PREZINTĂ :
DL. DR. ING. POPESCU ION
DL. AGHIANĂ EREMIA, PROCESATOR ȘI APICULTOR, ADMINISTRATOR AL S.C. ADY PRODCOM S.R.L.
DL. PRAHOVEANU MIHĂILĂ, PREȘEDINTE AL ASOCIAȚIEI APICULTORILOR PROFESIONIȘTI BUZOIENI


2. FACTORII DE RANDAMENT CARE ASIGURĂ SUCCESUL ÎN EXPLOATAȚIILE APICOLE INDUSTRIALE
- PREZINTĂ:
DL. PUIȘORU DĂNUȚ, PREȘEDINTELE ASOCIAȚIEI APICULTORILOR PROFESIONIȘTI "ALBINA RÂMNICEANĂ"


3. MĂSURI DE PIAȚĂ: M112, M141, M121
4. CURS DE CREȘTERE A MĂTCILOR ORGANIZAT LA TULCEA

- PREZINTĂ:
D-NA DR. ING. AURELIA CHIRILĂ, PREȘEDINTA ACA FILIALA TULCEA