Stupul BIO a lu' IXULESCU

Creat de filip, Decembrie 02, 2011, 11:15:51 AM

« precedentul - următorul »

filip

Am intalnit o sumedenie de oameni care fac o confuzie  mare cand e vorba de BIO.
ORICE lada noua poate gazduii un STUP BIO
Cum e STUPUL BIO?
Stupul BIO e acel stup mostenit de la bunici,aflat in scorbura,cojnita,buduroaie ori alta locatie unde se dezvolta fara interventia omului.
Din pacate azi datorita varroua el nu poate sa existe fara tratament.
Un stup CLASIC poate avea MIERE BIO daca se respecta cateva reguli.
-in magazie sa fie faguri in care nu a fost puiet
-magaziile se pun dupa tratamentul facut cu VARACHET FORTE.
-foitele se realizeaza din ceara rezultata din descapacire.
-zona in care albinele aduna nectarul sa nu fie poluata

Pe tema asta putem discuta cum o cantitate de miere extrasa din stupi poate fi BIO daca respectam unele reguli.
Deci nu STUPUL IXULESCU garanteaza o miere BIO
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Ursu a plecat de la ideea ca prin folosirea modelului sau, unde se poate manevra mai usor rama claditoare, nu mai e nevoie de nici un fel de tratament antivarroa si se poate obtine astfel miere bio. Pe parcurs i-au venit tot felul de idei si nu mai insista pe faptul ca acest model ar fi bio, accentuand faptul ca prin iernarea familiilor cate trei intr-un stup, am avea un mare castig in dezvoltarea timpurie a familiilor. Cand se va vedea ca nu e tocmai asa cum zice, o sa vina cu alte idei. Abia astept sa vad care vor fi urmatoarele "calitati" ale stupului minune.

milu56

Am gasit un stup intrun maslin scorburos si am ajuns sa iau legatura cu proprietarul care imi zice:poti sa il scoti fara probleme dar mama lui ne aude si comenteaza:mie imi place mierea in fagure alb,eu iam zis:vono bunica sa iti dau miere in fagure!Aveam in masina magazii cu rame si vroiam sa ii dau o rama de magazie numai ca babuta m-a refuzat spunadumi ca nu vrea numai miere din stup direct nu din cutiile voastre unde le puneti sarme si mult altecele.Cred ca babuta stia ce inseamna "BIO"

milu56

Citat din: romikele din Decembrie 02, 2011, 12:07:16 PM
Nici macar scorbura nu poate garanta miere bio... ce te faci cu OMG-urile?
Daca ai reletii in Germania ai si miere "BIO"

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2011, 12:05:52 PM
... Pe parcurs i-au venit tot felul de idei si nu mai insista pe faptul ca acest model ar fi bio...

Nu este chiar asa!
Si-a brevetat stupul sub numele de Bio Stup!
Si-a facut chiar si un logo cu acest nume!
Omul sustine in continuare ca stupul sau produce "din oficiu" miere bio... dar ii baga la greu tratamente cu chimicale!
Concluzia?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Am fost si eu tentat sa trec la Bio.
La prima inspectie au gasit cate o banda de Mavrirol la cativa roi.
Ok,am zis inca nu am incredere in tratamentul BIO.
Cand colegi apicultori au luat subventia pe miere predata la procesator  in suma consistenta parca i-mi parea rau.
Apoi la 2 ani distanta cand efectivele lor s-au injumatatit,am considerat ca am luat decizia corecta.
Anul trecut am fost afectat de un virus in unele stupine.Acum momentan e OK
Acelasi virus face victime in alte zone.
Eu incerc sa am o miere cat mai aproare de cea consumata de strabunici.
Am avantajul zonei,zona de deal unde plantele modificate genetic nu prea exista.Flora e cea spontana crescuta pe dealuri iar salcamul si teiul sunt baza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Filip , eventual poti sa pui aici ce ti sa cerut(sau prietenilor tai) mai detaliat pt a deveni stupar BIO cu stupii BIO. De la cutii si rame pina la foitze de ceara, de la inspectii pina la analize si de cite ori pe an sint acestea necesare. Eventual daca la extragerea mierii se impun lucruri in plus fatza de conventional + ce crezi tu ca mai apartine.

Eu unul cred ca daca vrei sa faci apicultura BIO in primul rind trebuie sa fii cit mai izolat in stationar.

filip

Zona e izolata intr-un sat,apoi vetrele mele cu stupi sunt pe vai inafara satului.
Aveam lazi cumparate noi,Dadant cuib ram 1/1 cu mag 3/4
Avamd lazile nevopsite am putut indeplini conditiile,aveam un timp rezonabil sa ma conformez.
Am sarit si eu cu cateva borcane de salcam lacrima sa inpresionez inspectia.
La altii a fost mai rau o masa la restaurant ,mijloc de transport sa li se asigure ,etc
Chestiune e cam asa:
De cerut se cere ,dar nimeni nu iti garanteaza un castig sigur.
Mierea si produsele BIO sunt mai scumpe,doar daca reusesti sa le certifici si sa le vinzi ca BIO
-Foita e mai scumpa BIO
-Sirma trebuie sa fie din inox in ram
-Laboratorul cu camera de extractie si vesela din inox,dusuri,etc
Toate acestea costa
Daca vrei sa fii protejat de eventuale pierderi datorita tratamentului BIO la albine fa asigurare.
Vorba unui prieten,sa dea bani inainte.Amenajez bucataria si baia la standard apoi mai vad eu daca o sa iubesc albina
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

milu56

Mai usor ar fi daca am face asta fara sa ne mai gandim la castig sau la pierdere sa facem asa din placere,ca stim noi ce e frumos nu ne place numai noua......apoi mierea sa nu o vindem asa doar sa ne scapam de ea mai bine laso sa se altereze.....decat sa o vinzi la acei ce vor face ei bani ori la cunoscuti care le place si necertificata.

Obombo

Citat din: filip din Decembrie 02, 2011, 11:15:51 AM
-in magazie sa fie faguri in care nu a fost puiet
-magaziile se pun dupa tratamentul facut cu VARACHET FORTE.
-foitele se realizeaza din ceara rezultata din descapacire.
Nu stiu care sunt legile in Romania dar Regulamentul CE 1804 din 19/07/1999 spune niste lucruri putin diferite: faguri artificiali din capacele se pot folosi doar in perioada de conversie sau la infiintarea unei noi stupie bio si doar cu aprobare, in rest se foloseste doar ceara bio. Varachetul forte nu se poate folosi, nici cu magazii si nici fara, singurele substante autorizate sunt: acid formic, lactic, oxalic, acetic si mentol, eucaliptol, timol, canfor. Nu spune nicaieri ca nu se poate extrage mierea din faguri care au continut puiet ci doar ca nu se extrage di faguri care contin puiet. Exista si o versiune in limba romana dar pare tradusa cu google translate: http://www.dadrbacau.ro/regulamente/31999R1804.pdf Anexa I partea C se refera la apicultura.

filip

#10
Eu nu am trecut perioada de conversie ,deci nu am avut stupina autorizata BIO
Dar am avut ocazia sa vad un buletin de analiza facut de un cumparator ce lucra la laborator.
De acea sustin ca poti avea o miere aproape BIO daca respecti cateva reguli:
-in magazie sa fie faguri in care nu a fost puiet
-magaziile se pun dupa tratamentul facut cu VARACHET FORTE.
-foitele se realizeaza din ceara rezultata din descapacire.
Certificarea ,inspectia si pierderile de fam datorita tratamentului BIO papa profitul rezultat din diferenta MIERE CONVENTIONALA-MIERE BIO
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Reglementari apar pe banda rulanta,dar impotriva apicultorilor.
http://www.ziare.com/mediu/omg/mierea-de-albine-cea-mai-recenta-victima-a-curtii-europene-de-justitie-1132105
Dracu-i mai intelege!
Ei accepta culturi modificate genetic,apoi se leaga de o cantitate infima de polen gasita in miere.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

http://www.adevarul.ro/international/Parlamentul_European_sare_in_ajutorul_albinelor_0_567543843.html
Suntem ingrijorati de disparitia albinei,dar ingradim apicultorul sa vanda mierea =)) =)) =))

Fratilor,dati bani sa tin albine iar cu mierea fac asa cum ziceti!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

#13
Citat din: filip din Decembrie 03, 2011, 01:16:31 PM
http://www.adevarul.ro/international/Parlamentul_European_sare_in_ajutorul_albinelor_0_567543843.html
Suntem ingrijorati de disparitia albinei,dar ingradim apicultorul sa vanda mierea =)) =)) =))

Fratilor,dati bani sa tin albine iar cu mierea fac asa cum ziceti!
intrati si aici si cititi cum apicultori din europa alaturi de ecologisti lupta pt interzicerea plantelor modificate genetic
http://www.green-report.ro/stiri/ue-apicultorii-cer-urgent-suspendarea-cultivarii-omg
( la noi mai dureaza pana se intimpla asta deocamdata nu ne-am dumirit ce e cu astea , o fi bine , o fi rau , la noi mai dureaza cativa ani pana ne hotaram , pana atunci europa zice ca nu are nevoie de miere cu polen modificat genetic  )

Cei ce au citit topicul meu  http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3923.0
si au semnat petitia online https://secure.avaaz.org/en/eu_gmo/95.php?CLICKTF
Vor culege roadele actiuni lor , adica vor ajuta la interzicerea plantelor modificate genetic , nu mai exista plante modificate genetic , nu e nici polen modificat genetic in miere si faguri :D :D :D :D

D006

  Asta cu bio este o excrocherie ordinara inventata de niste hoti (firme de acreditare ) pentru a face niste bani nemunciti pe spinarea producatorilor si a consumatorilor.
  Sa presupunem ca un stupar acreditat bio cinstit si corect amplaseaza stupina in Dobrogea pe raza comunei Mircea Voda . La est de stupina se afla combinatul de ciment de la Medgidia , la vest centrala nucleara de la Cernavoda , la nord o sola de 1000 hectare cu porumb modificat genetic iar la sud rampa de gunoi ( bineinteles neecologizata ) a localitatii. Oare mierea acestui om scoasa in aceasta locatie este bio ? chiar daca nu trateaza cu amitraz....