influenta secetei

Creat de andrei nicusor, Noiembrie 30, 2011, 09:32:13 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

 ...
Daniel Constantin: Nu avem legislaţie pentru zonele calamitate de secetă
Ministrul Agriculturii Daniel Constantin a declarat, vineri, la Constanţa că nu poate să declare zonele afectate de secetă ca fiind calamitate, întrucât nu există legislaţie pentru aşa ceva.
:rusine: :rusine: :rusine:

Kov iulian

Daca in acest an rapita si salcamul au fost cum au fost dar la anul ?


Va fi dezastru  :uimit: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

cipriene

salut iulian,
am vazut ceva rapita pe langa slobozia. daca o tine Dumnezeu pana la anu, au ce "rontai" fetele. sa vedem salcamul cum o sa fie la anu, ca anu asta nu am facut nimic
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

ValterV

Mi-as permite sa revin  la titlul topicului...seceta si ce trebui sa facem in atari situatii.

1. Seceta este mana cereasca pentru apicultura daca se manifesta moderat si in anumite perioade...le discutam separat.
Ce s-ar intampla intr-un an ploios, extrem de ploios, in luna iulie si augus? ar fi compromisa intreaga recolta la floarea soarelui...care constituie 50% din recolta de miere a unui an apicol...
2.seceta, in schimp , creaza condititii propice de dezvoltare a acarianului varooa distructor pe albina de asa maniera incat pierderile de productie la miere devin nesemnificative in comparatie cu pierderile de efective ce se produc in iarna imediat urmatoare secetei(vezi anii 2007 si 2012).Si de ce ? Hai sa vedem .

valter

Citat din: ValterV din Octombrie 15, 2012, 07:27:55 PM
Mi-as permite sa revin  la titlul topicului...seceta si ce trebui sa facem in atari situatii.

1. Seceta este mana cereasca pentru apicultura daca se manifesta moderat si in anumite perioade...le discutam separat.
Ce s-ar intampla intr-un an ploios, extrem de ploios, in luna iulie si augus? ar fi compromisa intreaga recolta la floarea soarelui...care constituie 50% din recolta de miere a unui an apicol...
2.seceta, in schimp , creaza condititii propice de dezvoltare a acarianului varooa distructor pe albina de asa maniera incat pierderile de productie la miere devin nesemnificative in comparatie cu pierderile de efective ce se produc in iarna imediat urmatoare secetei(vezi anii 2007 si 2012).Si de ce ? Hai sa vedem .

Faptul ca nimeni nu incearca o discutie pe tema ma dezarmeaza...si sunt nevoit sa va trimit la revista ''romania apicola'' din luna iunie 2007...la un articol avertisment...pe care va rog sa-l descoperiti...si poate atunci ne vom destepta putin...chiar foarte putin.

PS. din conditii subiective...pentru putin timp m-am logat cu alt nikename...scuze.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.