Romania in top 20 la productia de miere

Creat de filip, Noiembrie 28, 2011, 12:31:27 PM

« precedentul - următorul »

filip

Adevar ori miciuna?
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/romania-in-top-20-tari-producatoare-de-miere-157011.html
Astea sunt vorbele presedintelui nostru?
Cum adica o parte e naturala?
Toata mierea e naturala,dar o parte poate fi inclusa in categoria BIO
"România are potenţial mult mai mare, mai ales ca mierea din zonele montane si culinare, unde se face un sfert din producţia totală, este naturală, chiar dacă nu este certificată ecologic", a mai arătat Fetea"
Si ne miram ca unele persoane au dubii in privinta mierii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Cand spui MIERE de ALBINA nu mai trebuie specificat ca e Naturala.
De aici apar o sumedenie de confuzii.
Energizand din MIERE DE ALBINA ingredient 5%miere de albina.
Acum mai nou o stire MIERE de ALBINE cu arome
Aroma e parfumul florii de unde provine,asta in cazul cand nu-i masluita
Cand am facut ultima livrare un cetatean intreaba:
Sper ca mierea asta nu are clei de lemn asa cum am vazut la tv.
Toate aceste lucruri sunt facute pentru a reduce consumul intern.
Ramane ca noi apicultorii sa fim seriosi si sa explicam  cumparatorului toate nelamuririle.
Apropos ,eu nu am dat nici un kg la procesator anul acesta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


Porfy66

#3
Stai linistit Dragos cu nu s-a luat nimeni de mult "stimatul si iubitul" tau presedinte!
Stiu ca era sa iti sara inima din piept de emotie crezand ca e de vorba de base, dar e vorba de dl Fetea care stie exact cata miere s-a facut anul acesta adica "putin peste 21 mii tone" dar nu prea stie cat s-a facut anul trecut undeva intre 15 si 18 mii tone, dar stie exact ca s=a inregistrat o crestere de 40%. Asta inseamna ca anul trecut s-au facut 15 mii tone ca daca se faceau 18 mii tone crestera de anul acesta ar fi fost de doar 16%.... :redcard:

D006

  Merci Porfi ! mi-ai luat o piatra de pe inima eu credeam ca Base a spus asemenea prostii ...  dar cand am aflat ca este vorba de un personaj obscur care probabil e presedintele lui filip si in nici un caz al meu...
  Apropo , draga Filip de acum te rog eu mult sa vorbesti in numele tau si nu in numele "nostru" . Daca Fetea este presedintele tau nu inseamna ca este si al meu sau eu am vreo legatura cu un asemenea personaj . Nu vreau ca persoana mea sa fie asociata cu asemenea oameni ! Cred ca am fost destul de explicit si nu trebuie sa ma repet ! Scuzele se accepta anticipat !

filip

Cand presedintele disponibilizatilor da un interviu voi spune ca e presedintele meu.
Dar cand FETEA da un interviu si spune despre cei 1,3 milioane de fam de albine nu pot sa ma exclud.
Iar la capitolul zona CULINARA cred ca ma regasesc si eu cu productie de MIERE de ALBINA ,naturala ,nu BIO.
"România are potenţial mult mai mare, mai ales ca mierea din zonele montane si culinare, unde se face un sfert din producţia totală, este naturală, chiar dacă nu este certificată ecologic", a mai arătat Fetea"
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jonny_it

Citat din: filip din Noiembrie 28, 2011, 09:20:43 PM
Dar cand FETEA da un interviu si spune despre cei 1,3 milioane de fam de albine nu pot sa ma exclud.

Daca sunteti membru ACA nu vad care este problema, dar sunt multi, mai bine zis din ce in ce mai multi care s-au cam saturat de ei si au gasit alternative mult mai convenabile. Adica asociatii care chiar fac ce ar trebui si nu exista doar pentru aparitii TV si afaceri imobiliare.

filip

Sunt unul din cei care anul asta nu am platit cotizatia la ACA
Sunt unul din cei care au comandat 20 Matci si nu au fost onorate prin ACA
Sunt unul din cei care nu a depus dosar pentru medicamente fiindca am cumparat tratament de la ICDA care nu are nicio legatura cu ACA
Sunt unul..................Dar ca mine sunt multi.
Si apropos ce spunea un presedinte de filiala daca nu gresesc:
"Forumurile de discuții ale apicultorilor sunt foarte utile în acest sens, poate se implică și cei care deobicei doar citesc.
Apropo, la ACA știu cum e (să n-audă de forumuri !), dar la celelalte forme asociative sunt agreate dezbaterile noastre ?
Sau sunt alte locuri de discuții pe care nu le știu eu ?"
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Filip iti spun o chestie care pentru tine este o noutate : Fetea a instaurat in ACAR omerta (legea tacerii) . Cum un presedinte de filiala sau trepadus pe lovele  vorbeste oriunde fara acordul lui este exclus din structura amintita .
  Cum se numeste o organizatie unde este instaurata omerta ?

  Ai inteles de ce eu nu am nimic in comun cu acest om si nu vreau sa fiu asociat cu el ??? Sa nu mai vorbim de prostiile spuse in interviu.
Sa vezi dupa crotaliere ce va scade numarul stupilor...

filip

Cand umbli printre oameni e bine sa ciulesti urechile.
-Ai vazut cata miere a fost anul asta in Romania?
-Da, o sa scada pretul la miere in primavara.
-Asa cred si eu,spune un alt apicultor.
Si uite asa a rezolvat FETEA predarea unor cantitati de miere catre procesatori.
In alta ordine de idei,ia priviti la filmuletul lu' Soviani.
Cum Polonia da 47 centi dintrun euro inapoi catre " Marii contributori ai fondului"
Apicultorii romani ce au accesat fonduri si nu numai ei cum o fac?
Simplu,prin plafonarea unor preturi la exportul de miere.
http://standard.money.ro/politica-si-societate/exclusiv-cat-ramane-efectiv-in-tara-din-fiecare-euro-absorbit-din-fonduri-ue-cazul-poloniei-22653.html
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

http://www.adevarul.ro/financiar/Lovitura_pentru_micii_producatori_agricoli-_Vor_plati_impozit_pe_venit_0_602939904.html
. Vor fi în continuare exceptaţi de la plata impozitului crescătorii de animale şi păsări, apicultorii şi crescătorii de viermi de mătase care nu vând către colectori sau procesatori.

DECI,daca vindeti miere la procesator ori colectori.Platiti impozit
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

Citat din: filip din Decembrie 02, 2011, 12:16:43 PM
Cand umbli printre oameni e bine sa ciulesti urechile.
-Ai vazut cata miere a fost anul asta in Romania?
-Da, o sa scada pretul la miere in primavara.
-Asa cred si eu,spune un alt apicultor.
Si uite asa a rezolvat FETEA predarea unor cantitati de miere catre procesatori.
In alta ordine de idei,ia priviti la filmuletul lu' Soviani.
Cum Polonia da 47 centi dintrun euro inapoi catre " Marii contributori ai fondului"
Apicultorii romani ce au accesat fonduri si nu numai ei cum o fac?
Simplu,prin plafonarea unor preturi la exportul de miere.
http://standard.money.ro/politica-si-societate/exclusiv-cat-ramane-efectiv-in-tara-din-fiecare-euro-absorbit-din-fonduri-ue-cazul-poloniei-22653.html

Deci pana la urma si asta cu fondurile UE e o tapa ?

filip

Citat din: filip din Decembrie 04, 2011, 07:07:51 PM
http://www.adevarul.ro/financiar/Lovitura_pentru_micii_producatori_agricoli-_Vor_plati_impozit_pe_venit_0_602939904.html
. Vor fi în continuare exceptaţi de la plata impozitului crescătorii de animale şi păsări, apicultorii şi crescătorii de viermi de mătase care nu vând către colectori sau procesatori.

DECI,daca vindeti miere la procesator ori colectori.Platiti impozit
Aceasta gandire nu incurajeaza asocierea .
Ce face un apicultor care are doua tone de miere?
Vinde unui procesator platind statului impozit?
Ori vinde unui pietar care da tot atat cat procesatorul dar nu mai platesti impozit.
Ramane si varianta sa vinzi mierea la borcan in regie proprie.
Dar cine are o firma si trebuie acte doveditoare cum face?
Pentru subventia pe fam de albina trebuia predate 10 kg de miere la procesator pe borderou.
Si uite ca apicultura nu-i chiar scutita de impozit.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

http://codfiscal.money.ro/art-74-calculul-si-plata-impozitului-aferent-veniturilor-din-activitati-agricole/
ART. 79 Calculul impozitului si termenul de plata
din Codul Fiscal/TITLUL III Impozitul pe venit/CAP. IX Venituri din alte surse comentarii(3) (1) Impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului brut.
(2) Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final.
(3) Impozitul astfel retinut se vireaza la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)