dorindafi

Creat de dorindafi, Noiembrie 27, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Cam 5 stupi reusesc si eu sa fac si iese nebunie... :mad:

Aurelian A.

 Eu descapacesc doar seara,dupa 7
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mmacreanu

Citat din: yulian din Septembrie 16, 2017, 05:28:25 AM
Cam 5 stupi reusesc si eu sa fac si iese nebunie... :mad:

te-am depasit. Joi am reusit sa fac 6 stupi :)) si nu am lasat nici o rama pe jos, nu am descapacit, doar am inceput sa aranjez ramele si sa scot cel putin una pentru a pregati restrangerea treptata! Sper ca se vor potoli daca mai scade temperatura!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

filip

Eu inca nu am dat jos magaziile.......deci sunt in urma :P
De regula la sfarsitul lunii fac asta,ma bucur ca au tras toata mierea in cuib.Deci nu ar fi o problema cu organizarea cuiburilor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

intru la iernare cu 40 familii , acesta fiind rezultatul in urma unificarilor
datorita serviciului , lucrarilor gospodaresti , clima= dimineata si seara e frig= , lucrez in cursul zilei intre orele 11 si 16
in acest interval orar daca e nevoe umblu in cuib , descapacesc rame , dau sirop
toate astea le efectuez la toata stupina intro zi altmiteri se lasa cu paruiala intre stupi
nu este chiar greu deoarece pregatirile de iernare eu le incep din 20/25 august  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Cu putina munca eu dau ramele la centrifuga si mierea o pun in pungi suptiri din sul si le dau la albine ---Nu descapacesc rame de frica furtisagului

dorindafi

da uica , e foarte bine, numai ca la mine primavara vine mai tirziu si culmea iarna vine mai devreme  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Paraschivescu Teodor

Sa traiesti nea Dorine las ca sti mata ce tre sa faci la albine chiar de vine iarna mai repede le treci pe la nufaru intai pui si ceva pernite oricum anul asta ie ceva mai multa albina la iernat  din ce observ io daca sau facut tratamente la timp sper sa treaca iarna si sa pot zice ca am trecut cu efectivul complect
.Sper ca selectia sa facut anul trecut miam invatat lectia .Deacum va doresc tuturor colegilor o iernare usoara si fara pierderi .

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

impachetarea la o familie in stup orizontal pregatita de iernare
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Faine modelele populare !!!!

=D> =D> =D>

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

astazi o verificare la o temperatura de 13/14grade
cuibul in partea din fata a stupului putin rasfirat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

 coloniile unificate si cuibul bine restrins aduce multe avantaje si toate astea
se vad primavara
http://www.youtube.com/watch?v=NA0C_X-0kMQ
CODUL  e   LEGEA
         0763650092