imbinari in lemn

Creat de barabasl, Noiembrie 23, 2011, 04:49:48 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

#30
Citat din: sandupop din Aprilie 22, 2012, 09:23:05 PM
Uitati ce am gasit pe net, incerc sa fac o presa de genul asta

   E prea complicat si-ti trebuiesc mai multe , uite aici ceva mult mai simplu si eficient .
  Descriere ; 4 corniere de 50mm de lungimea 450mm  gaurite chiar pe mughe la distanta  mai mare decit inaltimea cutiei 1/1  si alte gauri mai jos pt caturi .
  Se  pun tije filetate la ambele  capete ,fier de 10mm, si faci mai multe , eu am  16 pt 4 cutii  si le pun ca-n poza .
  Se pun pe colturi si tijele vin in diagonala ,se string cu suruburile si es aduce la vinclu si tot stimgi si va esii perfect .
   Cred ca ai inteles . 

Numai bine  :hi:

bucovineanu

Cutiile nu se verifica  folosind vinclu ci prin masurarea diagonalelor, care trebuie sa fie egale.

orbanstefan64


tassevasi

#33
Citat din: bucovineanu din Aprilie 22, 2012, 10:31:52 PM
Cutiile nu se verifica  folosind vinclu ci prin masurarea diagonalelor, care trebuie sa fie egale.

Pai nu asa ,eu pun echerul in interior sa am 90 g si apoi mai string ori mai slabesc in functie de ce unghi am pina scot perfest , ca altfel te poti pacalii .
  Tijele  sunt egale ,ca asa le-am taiat  dar reglarea o fac numai cu vinclu pe interior ,si se preseaza de....... nu se poate .
   Asa fac eu ,nu va contrazic pe dvs.
  Numai bine  :hi: :hi:

Ps   Pt ca tijele sunt mai lungi ,intrucit atunci cind le dai jos treb sa desfiletezi destul de mult ,pina trece  marginea cornierului de coltul cutiei , atunci cind le fixezi treb sa infiletezi destul de mult  si nu te poti regla asa cum vrei  ,decit numai cu vinclu , va  spun din practica   ca teoretic treb sa fie egale , asa e ,dar pina ajungi acolo treb sa tot stringi ori sa slabesti .

romikele

bucovineanu are dreptate, daca diagonalele sunt egale, atunci toate unghiurile sunt la 90 de grade.

bucovineanu

E mult mai simplu daca se incheie cutiile fara echer, se masoara diagonalele si pe diagonala mai mica in interior se pune o sipca oblica care reglata face ca diagonalele sa ajunga egale, sipca ce ramane acolo pana se intareste adezivul din imbinari.

tassevasi

Citat din: tassevasi din Aprilie 22, 2012, 10:42:08 PM
Citat din: bucovineanu din Aprilie 22, 2012, 10:31:52 PM
Cutiile nu se verifica  folosind vinclu ci prin masurarea diagonalelor, care trebuie sa fie egale.

Pai nu asa ,eu pun echerul in interior sa am 90 g si apoi mai string ori mai slabesc in functie de ce unghi am pina scot perfest , ca altfel te poti pacalii .
  Tijele  sunt egale ,ca asa le-am taiat  dar reglarea o fac numai cu vinclu pe interior ,si se preseaza de....... nu se poate .
   Asa fac eu ,nu va contrazic pe dvs.
  Numai bine  :hi: :hi:

Ps   Pt ca tijele sunt mai lungi ,intrucit atunci cind le dai jos treb sa desfiletezi destul de mult ,pina trece  marginea cornierului de coltul cutiei , atunci cind le fixezi treb sa infiletezi destul de mult  si nu te poti regla asa cum vrei  ,decit numai cu vinclu , va  spun din practica   ca teoretic treb sa fie egale , asa e ,dar pina ajungi acolo treb sa tot stringi ori sa slabesti .

bucovineanu

Daca dimensionarea lateralelor e facuta la mm si falturile sunt facute corect, se imbina cutia asa cum am spus in postarea anterioara si dupa masurare nu trebuie facute decat mici ajustari de cativa mm pe diagonala.

tassevasi

#38
 Am revenit cu PS , eu va inteleg  dar situatia mea  este numai pt a lucra in stilul ce l-am  descris .
  Repet , cornierul fiind mare  treb sa desfiletez mult sa treaca marg cornierului de colrul cutiei , cel putin o parte  si apoi cind al asamblazi (presezi ) treb sa tot stringi la piulita pina al apropii  si apoi faci ptesarea prin stringerea si masor  cu un vinclu pe interior 90g.
Numai bine .

marius_vfp



:stop_the_war: cand eram mic la scoala mi-a placut geometria , daca la un patrulater  avem un singur unghi de 90 de grade el are toate unghiurile egale , fie el dreptunghi sau patrat
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Citat din: marius_vfp din Aprilie 22, 2012, 11:19:59 PM


:stop_the_war: cand eram mic la scoala mi-a placut geometria , daca la un patrulater  avem un singur unghi de 90 de grade el are toate unghiurile egale , fie el dreptunghi sau patrat

Si cum sunt diagonalele, fie la patrat, fie la dreptunghi?  :wink2:
Constructiv, mai exacta e masuratoarea la diagonale decat a unghiului.

marius_vfp

constructiv si sigur e cu diagonalele , asa cum spui ,
dar daca e grabeala , e mai usor cu echerul . dar cel mai simplu e cum face domnu orban cu sipci prinse pe masa rotativa in care pune blaturile si le imbina si gata .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Mai sunt si alte metode, ca de ex. cea de mai jos:

Výroba nástavku

orbanstefan64

important ii sa iasa  lucru bun nu mai conteaza ce metota folosim , numa sa avem grija sa nu ne scarpinam cu mina stinga in partea dreapta  :smile:
:hi: :hi: :hi:

4unix

Citat din: marius_vfp din Aprilie 22, 2012, 11:19:59 PM


:stop_the_war: cand eram mic la scoala mi-a placut geometria , daca la un patrulater  avem un singur unghi de 90 de grade el are toate unghiurile egale , fie el dreptunghi sau patrat

Aici este vorba de paralelogram nu patrulater, trebuie sa ai si laturile opuse paralele, exista patrulater cu un unghi de 90 si restul de alte dimensiuni.    :hi: :hi: :hi: