imbinari in lemn

Creat de barabasl, Noiembrie 23, 2011, 04:49:48 AM

« precedentul - următorul »

kamy

domnilor pentru incleiat panori puteti folosi 2 dreptunghiuri din profil metalic si pene din lemn pentru strangere,merg una peste alta vre-o 25 panouri de cate 2 x2 lungime latime,penele recomandabil esenta tare,lamelele daca sant din alt material,nu se dilata la fel sub actiunea apei si-n timp va deveni punctul slab al lazii,dar si eu am folosit lamele.
un prieten a incercat prin frecarea celor doua piese unse cu aracet adica se lipesc si se depleseaza una fata de alta prin alunecare pt omogenizarea lipiciului si fara presare se pune la uscat,n-am incercat inca dar vreau sa incerc.

ion patrut

pentru o imbinare perfecta si durabila in primul rand faceti rost de adeziv de lipire a placilor din lemn(cleiul de oase) e mai bun decat aracetul si in al doilea rand folositi cepuri de imbinare din lemn, perioada de stat in presa ninim 12 ore la o temperatura a camerei de minim 15 grade

barabasl

dupa parerea mea clei de oase nu mai gasesti, sau il gasesti foarte greu; chiar daca l-ai gasi nu e rezistent la apa

bucovineanu

La apa rezsita cel mai bine urelitul, dar nu stiu daca se mai gaseste pe undeva.

sorinma

In fostul combinat chimic din orasul victoria(nu stiu cum se numeste acum)dar fiind privat cred ca e destul de greu :lol:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristi ciuc

Citat din: bucovineanu din Aprilie 17, 2012, 05:15:31 PM
La apa rezsita cel mai bine urelitul, dar nu stiu daca se mai gaseste pe undeva.
Urelit se găseşte şi la Ciuc la un preţ de cca. 3-4 lei litrul în care este inclus şi activatorul.
O să cumpăr şi eu vreo 5 litri. De lipit lipeşte ştraşnic, problema ar fi cu prelucrarea panourilor după lipire pentru că am înţeles că uzează destul de tare şi cuţitele de abricht dar mai ales pe cele de freză.
Se produce aşa cum a arătat şi Sorin la Victoria, dar preţul oricum este destul de scăzut şi la magazine.
Numai bine!

jenica67

   Oricum, cleiul de oase nu rezista la apa, se imoaie.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cristi ciuc

Citat din: barabasl din Ianuarie 03, 2012, 05:24:54 AM
presa dupa modelul lui bunicu pentru lipirea pe latime a scindurilor.

Aici am folosit metoda lamba si uluc, cu lamba falsa din o fisie de placaj.
Mi-am făcut şi eu o astfel de presă pentru lucrări de amator şi dă rezultete la acest nivel.
Consider că barabasl nu trebuie să fie supărat pe observaţiile făcute de unul-altul. Eu chiar am apreciat echipamentele făcute de el şi nu-l consider un novice în materie de tâmplărie, ci un profesionist.

orbanstefan64

aracet D 3 D 4 ii f bun !

sorinma

E dur dupa uscare.Stiti in ce magazine se gasete?Sincer nu am cautat nu am auzit pe aici sa foloseasca careva urelit si am dedus ca poate e toxic pt albine ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

eu am folosit imbinare in falt si ca adeziv cel de parchet melaminat.
am facut test lipind 2 bucati de lemn intre ele si la "desfacere" in loc sa cedeze lipitura au cedat scandurile lipite intre ele
si unde mai pui ca e rezistent si la apa  :wink:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sorinma

acelasi test l-am facut si eu doar ca nu in falt ci scandura dreapta si cu aracet ,la fel a cedat fibra nu lipitura.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sandupop

Uitati ce am gasit pe net, incerc sa fac o presa de genul asta
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ion patrut

da meseriasa presa acele parghii pot fi inlocuite cu suruburi cu pas lung

agalofteanu

Citat din: ion patrut din Aprilie 22, 2012, 09:43:25 PM
da meseriasa presa acele parghii pot fi inlocuite cu suruburi cu pas lung

Mie mi se pare o investitie nejustificata! Pentru un stupar, care face cateva corpuri pe an, nu o amortizeaza nici in 20 ani iar pentru un tamplar apicol este o scula neperformanta. :nono:

Daca frezarile sunt facute profesional este suficient unul sau doi clesti de tamplarie cu care se strange corpul sau catul si apoi se dau holsuruburile, cuiele sau capsele. Cutia se va aseza singura in vinclu dar pentru orice eventualitate se face la final o verificare cu echerul, urmata de o ajustare daca este cazul! :yes:

Toate cele bune!