Ubuntu detronat de Linux Mint

Creat de romikele, Noiembrie 13, 2011, 07:19:53 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Surpriza pe distrowatch.com! Linux Mint a trecut pe primul loc, in fata lui Ubuntu care detinea suprematia.
Desi pentru cunoscatori nu e chiar mare surpriza, totusi e interesant cum o distributie bazata pe Ubuntu detroneaza distributia mama. Asta e rezultatul unei munci bine facuta si inspirata!

A aparut oficial si versiunea Linux Mint 12 RC

Kov iulian

Pt mine nu a fost asa de mare surpriza , dar si la linux Mint sunt cateva lucruri care ma enerveaza , Linux Mint 9 LTS nu imi merge pe calculatorul meu ( probabil nu imi recunoaste placa video ,imi ramane ecranul negru , am reusit sa il instalez in virtual box i-am bagat programul pt actualizari de la ubuntu si i-am instalat actualizarile lui apoi am facut o clona si doar asa imi merge ) . Linuxmint 10 e bun , e stabil  doar pe el il folosesc 90 la suta din timp , nu imi place la el tema si walpaper-ul default ,acesta e primul lucru pe care il schimb dupa o instalare chiar si cand folosesc dvd-ul live imediat dupa ce a bootat schimb tema . Probabil ca ubuntu va reveni in top incepand cu 12.04 si asta doar daca pe DVD-ul ( Ubuntu va deveni prea mare pt cd asa ca vor trece pe DVD ) de instalare va exista optiunea de  a selecta mediul grafic pe care dorim sa il folosim Unity - Gnome 2 sau 3 si asta si atunci cind folosim in modul live fara al instala .

Kov iulian

#2
A aparut pe un miror Linux Mint 12 Stable http://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/stable/12/  .
In cateva zile va apare si pe Situl Oficial
                                                                                                                                                                                                                       (Cand vreau sa vad ce mai pregatesc cei de la Linux Mint arunc o privire aici  http://community.linuxmint.com/iso  si vad in ce stadiu sunt cu realizarea diverselor versiuni )

Kov iulian

#3
Am descoperit si prima problema la Linux mint 12 , il tragi pe stic bootabil dar nu merge nici neam .
Nici cu Lili USB Creator , nici cu Universal USB instaler , nici cu programul " Creatorul de stic bootabil " din Linux Mint 10 dar nici cu propriul program din Linux Mint 12 . :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
( chipurile am reusit sa il trag pe stic cu " Unetbotin "  . Mia placut , e ceva diferit si interesant , am observat si o chestie la el , cand il testati in virtual box nu va arata gnome menu , iar calendarul il arate in stilul gnome , daca il testati in real , nu virtual se schimba multe lucruri la el in cea ce priveste aspectul ( fata de celelalte versiuni de Linux mint cu nume de femei versiunea asta chiar are o " femeie  in ea " care va vorbeste atunci cand umblati pe la preferinte sunet , Test spekers   :rotfl: :rotfl:)

Kov iulian

Ce so fi intimplat au disparut iso-urile de pe miror , ba mai mult  a disparut si subiectul de pe forumul Linux Mint  http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=60 ( ala de la ei ) :uimit: :uimit: :uimit:

Kov iulian

Citat din: romikele din Noiembrie 25, 2011, 10:01:10 AM
Vorbesti de iso-urile de la http://www.linuxmint.com/release.php?id=17 ?

Linux Mint 12 "Lisa"  :uimit:
Nu vorbeam despre iso-urile de la acest link ( daca veti incerca sa descarcati veti vedea ca e versiunea RC )
Vorbeam despre linkurile neoficiale pe care aparuse Lisa pt cateva zile , se vorbea despre asta si pe forumul lor din anglia sau de unde o fii dar din cat observ au disparut si acele postari cu tot cu subiect odata cu disparitia linkurilor de descarcare pt  Linux Mint 12 ( Stable )

Kov iulian

#6
A aparut linux Mint 12 pe situl oficial  :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

Kov iulian

#7
Eu am o mica mahnire in legatura cu Linux Mint 12 din cand in cand face urmatoarele

si stiu si din ce cauza Linux Mint fiind bazat pe ubuntu si cum ubuntu in ultima vreme a scos niste versiuni de toata jena (11.04  naty si 11.10 oneric ) cu foarte multe bug-uri cu foarte multe probleme pe care lea preluat acum si Linux Mint , din cate vad nu vor scoate prea curand ceva la fel de stabil ca 10.04 si 10.10

pharaonu75

Citat din: romikele din Noiembrie 28, 2011, 07:04:50 AM
...
De trei zile il tot frec si nu am gasit vre-o buba.
...

=)) =)) =))
Ai grija ce spui, pentru ca un proverb suna cam asa "GURA PACATOSULUI ADEVAR GRAIESTE"
=)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Daca doriti o schimbare interesanta la Linux Mint 12 instalati cairo-dock apoi intrati acolo la useri setati sa va ceara parola cand va logati , dati restart , inainte sa introduceti parola , aveti acolo un butonas din care puteti alege mediu grafic pe care vreti sa lucrati , alegeti cairo dock , apoi introduceti parola si si va logati va apare ceva de genul acesta .

Kov iulian

Si nu e asa ca e mai slabut , ca 10.04 si 10.10 ?

Kov iulian

Stiam ca se poate lansa si asa Cairo Dock , dar cum am spus eu dispareau toate panourile , singura bara ramanea Cairo Dock .
Vedeti ca puteti pune panoul oriunde doriti , sus -jos , dreapta stanga .
Mai exista un program de asta se numeste Awant dar nu e la fel de frumos si nu are atatea efecte  ca , Cairo Dock .

Kov iulian

#12
Un alt program grozav , se numeste screenlets
( dupa cum puteti vedea imi arata senzori sistemului si temperatura dintr-un oras pe care l-am ales ,cel mai mare oras din ialomita ) In dreapta e Cairo Dock e desfacut deoarece plimbam mausul pe deaspra lui , dupa cum puteti vedea cand fac asta apar si artifici :hi:

( Aceste poze pe care le-am pus nu le-am urcat pe forum pt a nu incarca inutil , ci le am pe contul meu de dropbox , iar de acolo am pus link aici )

Kov iulian

Dupa multe luni de absenta baieti de la Linux Mint sau reintors in forta.
Au facut un nou site, au redeschis forumul . http://www.linuxmint.ro/news.php#

Kov iulian

Cand am vazut ca Linux mint are site si forum iar  m-am gandit ca baieti au dat bani, dar nu e asa din cate am inteles au hostingul asigurat free de la http://www.bluepink.ro/ .

Citat din: BLUE PINK http://www.bluepink.ro/am.php?action=displayProjects&projectId=1
Gazduirea pe serverele BluePink a pachetelor BPOpenSource consta in:

numar nelimitat * de domenii
numar nelimitat * de subdomenii
spatiu pe disc nelimitat *
trafic web nelimitat *
numar nelimitat * de resurse (conturi ftp, adrese e-mail, baze de date/utilizatori baze de date, repository CVS/SVN, etc)
siturile pot fi html, php, perl/cgi, ruby, etc putand fi adaugate alte facilitati **
acces la fisierele .htaccess pentru diverse optiuni sau reguli rewrite
orice alte servicii/setari necesare pentru proiectele gazduite ***
Pentru orice alte intrebari si/sau solicitari la adresa proiectului BluePink sau a serviciilor oferite ne puteti contacta atat prin e-mail la adresa [email protected] cat si pe forumul de discutii si suport tehnic al proiectului BluePink.

* In limita hardware disponibila si a limtei de banda alocata de ISP-ul curent.
** Numai in cazul in care chiar este necesar pentru dezvoltarea unui proiect si nu prezinta riscuri mari de securitate.
***ORICE alte servicii necesare de la ruby, python pana la svn, cvs si altele cu precizarea ca cele cerute trebuie sa fie necesare dezvoltarii proiectelor dumneavoastra.

Am prezentat aici aceste lucruri nu in idea de a le face reclama ci de a prezenta pasionatilor de open source si linux o modalitate gratuita de a face cunoscute  proiectele lor .