Topitor ceara "sub presiune"

Creat de tassevasi, Noiembrie 09, 2011, 08:36:03 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

orbanstefan64

Citat din: mosunick din Octombrie 23, 2013, 12:22:43 AM
Cred ca asa ceva ar fi bun tuturor celor care vor sa isi faca singuri faguri.
Am cautat mult dupa videoul asta pe care l-am vazut acum mai bine de un an si nu mai stiam unde...si ma bucur ca pot sa il impart cu dvs.
http://www.youtube.com/watch?v=vH4RajBJ9AU#ws
tot ii fain dar culoarea cerii....?


mosunick

Hat, Pista bacsi, nu sh' di ce shi di undi...
Ce mi s-a parut interesant e sterilizarea cerii. Posibil ca tipul sa fi folosit apa dura, nu din cea de ploaie sau dedurizata. Dau cu parerea numa'...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

tassevasi

 E posibil sa mai fi folosit  si ceva  acid  sulfuric  la  sterilizare .

bio

..am folosit acid sulfuric pentru albirea cerii .

Ceara albita cu acid sulfuric de mine,... avea culoare asemanatoare cu ceara din acel videoclip.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marius_vfp

Citat din: bio din Noiembrie 16, 2013, 07:51:23 PM
..am folosit acid sulfuric pentru albirea cerii .

Ceara albita cu acid sulfuric de mine,... avea culoare asemanatoare cu ceara din acel videoclip.

cat si cum , in ce concentratie ai pus acidul , diluat cu ce , se poate folosi electrolit de bateria auto? nou curat .are concentratia de 0,24.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 17, 2013, 05:49:03 PM
....

cat si cum , in ce concentratie ai pus acidul , diluat cu ce , se poate folosi electrolit de bateria auto? nou curat .are concentratia de 0,24.
spor


Parca in cartea CEARA de Volcinski am gasit concentratia de folosit.

Sunt vreo 7-8 ani de atunci .... nu mi-a placut culoarea care a avuto ceara trata cu acid sulfuric si am abandonat operatiunea.

Acid sulfuric am gasit 98%...este mult mai greu decit apa. Cred ca daca il intrebi pe unchiul GOOGLE gasesti acid sa cumperi .

mosunick

Bio cum sterilizezi acum ceara?
Hai ca stiu ca esti plin de idei ingenioase... :wink:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

..fagurii artificiali, ii cumpar facuti de profesionisti.

..asa cred ca este mai bine in acest moment.


kamy

Daca ai albine sanatoase,ceara din crescaturi si descapacituri nu trebuie sterilizata,ailalta din rame vechi sant profesionisti cei care le topesc,ei reusesc sa si scoata mai multa ceara decat noi!
Am folosit si io candva acid sulfuric da o culoare galbena cerii si ajuta la curatare,de aceea e recomandat folosirea apei de ploaie!

marinlm64


stefan1

  O observatie neimportanta:nu cred ca e nevoie de apa dedurizata, deoarece sarurile raman pe fundul cazanului, iar ceara se topeste prin aburi si nu vine in contact cu apa.
  O alta parere: cand retopesti ceara poti pune ceva apa pe fundul oalei (de data asta apa de ploaie), ca astfel se evita supraincalzirea cerii si 'arderea' ei cum ai spus.

  Marine, iti doresc si eu un Craciun Fericit alaturi de Doamna Mari si de fetita!
 
          La Multi Ani!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)