lipsa matcii in luna noiembrie

Creat de andrei_georgian, Noiembrie 09, 2011, 11:29:20 AM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

sal! am deschis acest subiect in speranta de a ma putea ajuta cineva
akum kteva zile am facut un control in stupina, si mare minune am gasit un stup fara regina :yahoo_cry: nush ce s-a putut intampla...
stupul este p 7 rame, si nush ce pot sa fac in speranta de a-l salva... :sad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_calinescu

nu te pripi sa tragi concluzii.
E normal sa nu mai ai puiet acum si daca nu ai vazut regina, te-ai ingrijorat.
Daca albina e linistita pe rame si are un zumzet normal nu te ingrijora.
Asculta la urdinis fara sa deschizi. Un stup orfan miauna specific.
Daca intr-adevar nu are matca, reuneste-le .

bee_lover

NU fi sigur ca nu are matca, de unde ti-ai dat seama ca nu are, doar ca nu ai vazut-o? In aceasta perioada multe matci sunt mai mici, usor confundabile cu albinele.

andrei_georgian

#3
scuzati k n-am dat destule detalii...
prezenta incuputurilor de botci, iar albinele sunt foarte agitate, cunosc si eu destul de bn comportamentul albinelor care au ramas fara regina... :sad:
si am gasit cativa trantori...care in perioada asta nu prea au ce sa mai caute prin stup :uimit:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_calinescu

Andreiule, ai gasit-o, ori ba?
Ce au facut cu "inceputurile acelea de botci", care pot fi alarme false.
In celulele alea ai larve?(eu cred ca sunt goale).

Alutus

Peste iarna bezmeticirea nu este asa de catastrofala. Daca nu ai gasit-o se mai poate face unirea si pierdera va fi limitata.
Sa nu uiti Darie!

marian sima

Stupul sa nu fie deja bezmetic ,matca nu mai ponta la aceasta ora dar albinela care ia rolul matci ponteaza,si lungesc celula de trintore astfel incit sa faca o botca anemica,daca sa ajuns aici stupul este pierdut,daca totusi nu sa bezmeticit mai are sanse,totusi pe timp de iarna e mai predispus la boli si consuma miere mai multa ,astia anunta vreme ma buna la sfirsitul saptamini poate i-l unifici atunci,dar daca botcile sint facute cu larve de trintori atunci poti sa distrugi doi stupi ,mare atentie.

filip

Daca stupul e acum pe 7 rame,lasa stupul in pace pana in primavara.
Trantori am vazut si eu pana tarziu la impachetare la matcile din anul asta.
La controlul din feb,vezi daca puietul e de trantor ori albina.
Daca acum e pe 5 rame a avut matca pana in toamna tarziu.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

scria un coleg fe un alt forum:
prezenta trantorilor in perioada tarzie= lipsa matca
                                                            =mtca batrana
eu zic sa-l uneshti shi obtzii o familie puternica shi ramele salvate
decizia itzi apartzine :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Alutus

Citat din: marian sima din Decembrie 06, 2011, 05:54:13 PM
matca nu mai ponta la aceasta ora bezmeticit mai are sanse,totusi pe timp de iarna e mai predispus la boli si consuma miere mai multa ,astia anunta vreme ma buna la sfirsitul saptamini poate i-l unifici atunci
Daca il prinde luna ianuarie bezmeticit starea aceasta se va accentua iar slabirea lui va fi catastrofala. De fapt acum inca nu este bezmetic ci doar nauc. Bezmeticirea si naravurile aferente incep atunci cand evolutia familiei impune inceperea pontei. Acum este  perioada cea mai buna pt unire cu conditia ca trebuie sa fi sigur ca nu are regina.
Sa nu uiti Darie!

marian sima

Am avut un stup asezat pe culoarul de zbor al stupinei ,a ramas fara matca dar captarea de albina m-a pacalit deoarece populatia era foarte numeroasa ,a intrat puternic in iarna dar pe urma a descrescut cu repeziciune si in final l-am pierdut.Stupul a fost fara matca de la floarea soarelui i-am bagat de 3 ori rama cu oua de o zi dar nu a tras botci.Nu a fost nici o pierdere neavind matca si puiet de intretinut am scos de la el peste 50 kg miere ,la primul cules de floarea soarelui si la al al doilea undeva la 30 kg,stupul bubuia numai de albina lucratoare.Acest stup a fost cel mai recordist.Pacat ca a dat coltul.

filip

Este posibil sa aiba matca neimperechiata ori sterila.Matca sterila oua dar nu iese nimic din ele,sunt consumate.
E prea complicat de evaluat acum starea fam de albine.
Daca stupul are matca prin unificare poti pierde doua fam.
De accea am zis ,rabdare pana in feb.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Uneste.Prezenta inceputurilor de botci......proaspete, pozitionate in mijlocul ghemului e semn sigur ca familia nu mai are matca.

marian sima

Poate ca gresesc eu dar eu stiu ca prezenta trintorilor este data de o matca neviabila ,o matca tinara nu ponteaza trintori mai ales in aceasta perioada, in plus trintori nu au ce mai cauta in stup in perioada de lipsa de cules poate sa fie matca cit de tinara,prezenta trintorilor e admisa de albina stiind ca familia are probleme cu matca,sint de parerea dl Filip stupul trebuie lasat pina in feb.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)