Poze cu si despre albine

Creat de pharaonu75, Noiembrie 06, 2011, 03:58:54 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Sa nu bage si alte chestii in miere ...  :hippo:  :hippo:  :hippo:  :rotfl:   :rotfl:
Daca au facut pe ele vara la 40 de grade ce vor face la iarna cand o fi pe minus ???  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

nu mai vine iarna ca au papato lupiii maaaa   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

costelgeorgel

Citat din: nicumarin din Decembrie 19, 2015, 03:03:25 PM
am citiva stupi linga antena parabolica, oare le cauzeaza?

Depinde de postul pe care il umaresc .Daca este unul cu Basescu in prim plan sa-r putea sa le irite

dorindafi

Citat din: costelgeorgel din Decembrie 20, 2015, 03:15:12 PM
Citat din: nicumarin din Decembrie 19, 2015, 03:03:25 PM
am citiva stupi linga antena parabolica, oare le cauzeaza?

Depinde de postul pe care il umaresc .Daca este unul cu Basescu in prim plan sa-r putea sa le irite
=))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Miere Sorin


Miere Sorin



bio

Sorin cel care a facut filmul este un apicultor bazat.... :bravo: lui pentru activitatea si rezultatele pe care le obtine .

....a dorit sa arate colegilor apicultori cum sta cu familiile de albine si cum nu a avut filmare din vremurile bune s-a riscat sa arate familiile de albine si roiurile la vreme de iarna,...

.....s-a riscat pentru a realiza acele  filmari pe vreme neprielnica din dorinta de a impartasii tuturor rezultatele obtinute in urma activitatii desfasurate .

pharaonu75

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 14, 2016, 08:28:46 PM
Omu nu e sanatos cu capul minutul 4:02


https://www.youtube.com/watch?v=ch41PoQYro4

Tu cum ai fi procedat in situatia asta? Eu cred ca te-ai grabit sa etichetezi un om care a vrut sa arate ceva apicultorilor romani, in schimb nu am vazut din partea ta aceeasi vehementa in cazul altora care nu au nimic in comun cu apicultura. Si ne mai miram de ce a ales Dan Margarit sa nu mai posteze nimic! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Miere Sorin

Nu doresc sa devina un sir lung de polemici pentru aceste 2 linkuri cu minutele punctate de mine am impartasit parerea personala legata de cele vazute.

Se poate sa fie un apicultor experimentat nu am avut sansa sa il cunosc.

Inteleg ce spune-ti ca a vrut sa impartaseasca unele lucruri dar va rog sa imi spune-ti ce ati invatat dvs din aceste 2 filmulete?

Sunt pe acest forum de mai bine de 3 ani urmaresc zilnic ce se intampla da intradevar cum spuneti nu am luat atitudine fata de unele filme/postari mult mai grave deoarece pe acei oameni nu ii ajuta o atitudine vehementa si nu ii consider oameni care iubesc apicultura si albina si nu merita sa ne pierdem vremea.

Din pacate nu mi-am facut o pagina personala pe forum dar intentionez sa va impartasec stupina si zona mea 800m altitudine la poalele muntelui Vladeasa (incerc cat mai repede) in acest moment am o stupina din 140 familli si inca 40 de familii in busteni gasiti din defrisari care au fost albine salbatice.Aceste 40 de familii sunt in diferite locuri in padure si nu recoltez picur de miere.

Am crescut de cand ma stiu cu albine si am investit enorm in acest "hoby".


Sunt apicultori de mare valoare pe acest forum care din pasiune impartasec lucruri cu adevarat importante si cu continut si nu tot felul de asa zise innventii.

Ca si un mic sumar:
_Lcrez de 10 la  o companie multinationala sunt de profesie inginer electonica/telecomunicatii am o echipa de 9 ingineri si 40 de tehnicieni pe care o conduc impreuna facem proiectare hardware si sw.

- Ca si portofoliu in 10 am dezvolta
    - Ecograf pentru General Electric (http://www3.gehealthcare.com/en/products/categories/ultrasound) care se fabrica in la noi in companie.
     - Servere pentru IBM
     -Base station 2G 3G LTE(4g).

     - In acest moment proiectez pentru o companie Danfoss termostate care se vor lansa in 2 luni.




Multumesc











RazvanTi

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 14, 2016, 10:04:51 PM

spune-ti 

"hoby".

innventii. sa zicem ca aici a fost o grseala de tastare

Ca si un mic sumar:
_Lcrez de 10 la ...

- Ca si portofoliu in 10 am dezvolta ...


a dracu' gramatica cu cuvintele ei tampite si semnele ei de punctuatie... ))/
ce legatura are sumarul facut de tine cu invectivele aruncate in omul ala?!?!?!?
sau ce legatura are cu apicultura?!?!?! ce ai vrut sa subliniezi?!?!!?? ca esti "bun" ?!?!?
explica-ne si noua sa intelegem...
Multumim anticipat!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 14, 2016, 10:04:51 PM
Nu doresc sa devina un sir lung de polemici pentru aceste 2 linkuri cu minutele punctate de mine am impartasit parerea personala legata de cele vazute.
...

Sorin, nu este nici o problema, suntem colegi si discutam ... poate citeodata se pot intelege gresit unele postari  dar sunt sigur ca totul este OK.

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 14, 2016, 10:04:51 PM
.....
Inteleg ce spune-ti ca a vrut sa impartaseasca unele lucruri dar va rog sa imi spune-ti ce ati invatat dvs din aceste 2 filmulete?
....

.... eu mi-am dat seama ca in Canada exista ... sa ii spunem "ceva" ..."ceva" care eu nu stiu cum sa fac,.... nu stiu, ca nu am familii asa numeroase la intrarea in iarna ca Dorian--asa il cheama pe apicultorul din acel film postat pe Youtube

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 14, 2016, 10:04:51 PM
....
Din pacate nu mi-am facut o pagina personala pe forum dar intentionez sa va impartasec stupina si zona mea 800m altitudine la poalele muntelui Vladeasa (incerc cat mai repede) in acest moment am o stupina din 140 familli si inca 40 de familii in busteni gasiti din defrisari care au fost albine salbatice.Aceste 40 de familii sunt in diferite locuri in padure si nu recoltez picur de miere.

Am crescut de cand ma stiu cu albine si am investit enorm in acest "hoby".
....

Sorin ... :bravo:... pe mine m-ar bucura sa aflu cit mai multe despre activitatea ta apicola ...si mai ales cum intretii acele familii care sunt in bustenii gasiti in padure :tratamente, eventuale stimulari, cum i-ti poti da seama ce ai intr-un butuc-stup, valoarea unei matci......si multe altele .

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 14, 2016, 10:04:51 PM
...
Ca si un mic sumar:
_Lcrez de 10 la  o companie multinationala sunt de profesie inginer electonica/telecomunicatii am o echipa de 9 ingineri si 40 de tehnicieni pe care o conduc impreuna facem proiectare hardware si sw.

- Ca si portofoliu in 10 am dezvolta
    - Ecograf pentru General Electric (http://www3.gehealthcare.com/en/products/categories/ultrasound) care se fabrica in la noi in companie.
     - Servere pentru IBM
     -Base station 2G 3G LTE(4g).

     - In acest moment proiectez pentru o companie Danfoss termostate care se vor lansa in 2 luni.
Multumesc

Imi plac si realizarile care le ai la serviciu,  ....nu inteleg exact ce faci dar sigur sunt lucruri destepte.

Sorin, ....... RazvanTi, asa este el mai caustic in comunicare .... sa nu crezi ca este profesor de gramatica... :smile:.... si din ce stiu, si el adica RazxvanTi,  are o specializare, ceva asemanatoare cu a ta.

mape 48-petru manea

Eu cred ca Sorin a vrut sa spuna ca la temperaturile din momentul filmarii nu trebuia sa deschida stupii si mai ales sa nu omoare atatea albine numai pentru a arata celor neicrezatori puterea familiilor iarna---mie sincer mi-a parut f.rau de albinele sacrificate  ^:)^ :stop_the_war:

pharaonu75

Omul ala a facut pentru noi ceva ce nu ar face nimeni in acest moment. Nici chiar Sorin.
Nu mi se pare corect sa-l insulte.

Cand Dorian lucra la Institutul Apicol, multi de pe aici nu stiau cate picioare are albina. Nu poate fi acuzat ca nu stie apicultura. A riscat sa deschida cutia la acele temperaturi si a sacrificat si niste albine, pentru ca a vrut sa arate ceva despre care fusese intrebat.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

La cata populatie e in acel stup, familia nu va fi afectata de pierderea catorva albine, desi e de preferat a se evita macelul, uneori nu ai de ales.
Trebuia inchisa lada, doar nu era sa astepte vara!  :mad:

Sensibilii din fire, carora li se rupe sufletul de cateva albine sacrificate pe altarul stiintei, de ce nu li se rupe si de puiul sau porcul a carui friptura o consuma din farfurie?