buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Nene Marin, felicitări pentru producţia frumoasă şi pentru noul loc !
Toate cele bune !!!


PS: Dane...era postat deja filmul...mai sus, în topic...
:sad:

MirceaCalin

#1742
http://www.youtube.com/watch?v=m62hTqdsLok

Incredibil !!!
Nici eu n-am mai văzut atâţia viespi !!!

PS: Postez în locul lui Dan Sebastian care postează în locul lui Marin
:P

dan sebastian

Multumesc ! Cred ca trebuie sa rugam un admin sa rezolve cu parola lui Dl. Marin.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Miam facut si eu papura(pipirig) in ceara. Lam fiert cca 2-3 min. Dupa ce sa racit au aparut crapaturi. O fi normal?

Dar dupa 2 saptamini mia mucegait in cutie. In plus nu am putut sal tin aprins sa am fum.

Oare unde am gresit? Poate trebuia fiert 10-15 min?

stefan1


  Nu mai retin in amanunt cum prepara Marin acei 'tulei' de papura. Eu cred ca nu trebuie sa mai fie umiditate in ei, deci sa fie bine uscati inainte de a-i acoperi cu ceara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)


Kiwi Bee

Multumesc de filme.
Eu nu leam cules la momentul potrivit. Ale mele erau mai groase deci mai coapte.
Nu leam lasat la uscat. Am mai avut un alt lot anul trecut si din greseala au ramas afara si sau mucegait in citeva zile.
Nu leam bagat in ceara ci leam fiert in ceara sa incorporeze cit mai multa ceara.

Dupa o saptamina am deschis cutia in care erau puse si sau mucegait chiar daca erau ceruite.
Vom vedea la primavara, incerc sa culeg iarasi citeva cind sint mai subtiri/tineri.

dan sebastian

Pe facebook mi-a scris ca are o problema cu parola si nu poate sa intre. Daca ajung in Serbia ii rezolv eu calculatorul.
Raspunsul lui :
Salut ...o trabuit uscat la soare dar acum nu se culege pipirigu la iunie ...asta cel gasesti tot se face puf
Daca il fierbi atunci se usuca la soare bine si pe urmal moi in ceara curata fara apa sau numa il moi in ceara fara sa-l fierbi.
Dacal fierbi fumu e placut la miros dar in iunie pana nui copt tare pipirigu .atunci il culegi
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

#1749
  Ii multumim lui Marin si il asteptam sa revina pe forum.  :hi:
Deci am inteles din ce a spus ca se culege pana nu e chiar copt (in Noua Zeelanda unde e @Kiwi Bee, iunie inseamna decembrie la noi. De asemenea am inteles ca nu e obligatoriu sa se fiarba, dar - cum ma asteptam - trebuie bine uscat, ca altfel nu arde. Din clip am inteles iar ca si stratul de ceara trebuie sa fie subtire, doar cat sa impiedice sa se imprastie puful; daca e mai gros, iarasi se opreste arderea..
   Pentru @Kiwi: eu zic sa incerci sa elimini cat mai multa ceara din care s-a imbibat in 'tuleii' de papura. Pentru asta sa ii pui 2-3 saptamani la soare, intr-o tava inclinata, sa recuperezi ceara. Sper sa nu devina toxica, pentru ca inflorescenta este foarte toxica pentru pasari (daca mananca gainile, mor).
  Ca specie, nu e sigur ca ai aceiasi specie de papura ca la noi. Aici e mai raspandita papura mica sau cu frunza ingusta. In emisfera sudica este mai raspandita papura cu frunza lata (Typha latifolia), care de fapt este introdusa relativ recent in Noua Zeelanda.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

#1750
A venit Dan in vizita si a rezolvat cu tehnica. Snatate multa dl. Stefan !

mosunick

Bine ati revenit! Sa fie intr-un ceas bun! Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Bine ai revenit pe forum. Multa sanatate atat tie cat si albinelor.  :hi:

nicu68

bine ai revenit, ma bucur sa va vad din nou,poate ne mai faci vreun filmulet :hi: :hi: :hi:

marinlm64

multam ..daaa iata de az am inceput lucrul la stupi si mari ma filmat dar urmeaza si zilele viitoare si pe urma increc sa fac filmu ,daca mai ma descurc de atata timp ca nam mai lucrat ...