Ubuntu 11.10

Creat de clucian, Octombrie 15, 2011, 11:52:50 PM

« precedentul - următorul »

clucian


Kov iulian

da l-am testat in virtual box , nu imi place , nu gasesti nimic , te invirti dupa un buton prin meniu minute in sir

clucian

Mie imi place nu ca design ci ca functionalitate.
Nu imi place ca butoanele micsorare, marire fereastra si inchidere fereastra le-au pus in stanga.
Dar imi place ca imi functioneaza modem de orange din prima, fata de alte distributii linux unde m-am chinuit o groaza sa mearga aici clica clica a mers din prima.
Chiar acum postez din Ubuntu 11.10 cu modemul de orange. :ok:

Kov iulian

Va dau un sfat util , intrati la softwere sources si debifati " unstable packages " nu ii lasati sa isi testeze softurile noi si instabile  pe calculatorul Dumneavoastra . :D :hi:

Kov iulian

Imediat dupa lansarea oficiala a versiuni stabila ( nu cea beta ) am descarcat si eu 11.10 l-am instalat in virtual box , si cind intru pe acolo pe la meniuri , pe la softwere sources vad ca era bifata optiunea " unstable sources " , era bifata by default .

Kov iulian

#5
Uitati mai jos in poza ( e un print scren de la un ubuntu 10.10 , dar nu conteaza " surse softwere " e la fel ca la 11.10 ) la versiunea stabila pe care o descarcasem atunci de 11.10 acea casuta era bifata . Daca intre timp sa schimbat iso-ul de pe site si sa rezolvat problema , asta nu mai cunosc , nu mi-a placut si nu imi place Unity , nu am mai folosit de atunci de cind sa lansat 11.10 .  ( si inca ceva , cind am testat in virtual box 11,10 nu am mai stat sa instalez si pachetele de limba romana asa ca mi-au ramas intiparite in minte denumurile din engleza , a trebuit sa intru pe un ubuntu pt a face aceasta poza si sa imi  reamintesc denumirile in romana , eu folosesc majoritatea timpului Linux Mint 10 iar la acesta " surse softwere " e un pic diferit  vedeti asta in a doua poza )

Kov iulian

#6
Este bine cum sunt bifate , la rubrica actualizari trebuie sa aveti grija , uitativa la prima poza pe care am puso , asa trebuie sa aveti bifat si Dumneavoastra , doar casutele  " actualizari importante  " si  " recomandate " trebuiesc bifate . Dupa cum am mai spus , daca sunt bifate si celelalte casute de la rubrica actualizari  va instaleaza tot felul de chesti care sunt inca in faza de testare , astfel sistemul poate deveni instabil .                                                                                                                                                                                                                       La linux mint rubrica "actualizari " nu e inclusa in  " surse softwere "  deoarece e inclusa in utilitarul de actualizari . aveti o poza mai jos .

Kov iulian

Sa nu fim rai totusi    :D :D,ubuntu a avut un virf in cea ce priveste stabilitatea si performantele sistemului de operare . Acel virf sunt cele doua versiuni 10.04 si 10.10 ( dupa mine 10.04 e cea mai reusita versiune ) ce a urmat dupa e dezastru . De asemeni decizia de a nu mai mentine mediul grafic gnome 2 e foarte proasta , Cum reusesc si ei sa faca o versiune cit de cit buna si stabila cum o abandoneaza si vin cu alte timpeni , era asa de greu sa mentina si dupa 2013   Ubuntu 10.04 ? o tineau acolo pe un server undeva mai scoteau la citeva luni niste actualizari de securitate niste drivere , si isi vedeau de treaba lor cu prostia aia de " unity " . Eu va garantez ar fi crescut foarte mult numarul celor ce utilizeaza  10.04 .

Kov iulian

#8
Am uitat sa mentionez , cind am spus ca Ubuntu a avut un virf in cea ce priveste performanta  am avut in vedere ce au scos pina atunci si dupa momentul ala  nu sunt atit de arogant sa afirm ca eu stiu totul, nu m-am referit ca distributiile Ubuntu au fost mai bune ca altele , nu am lucrat asa de mult pe alte distributii sa imi dau seama , sa fac diferente intre ele . M-am invirtit in zona distributiilor bazate pe ubuntu (Pepermint , Linux Mint , Zorin , ) am mizat pe faptul ca ubuntu e o distributie folosita de multi si a avut cine sa descopere bug-urile si sa le repare , degeaba o distributie  e super rapida si fiabila daca nu are in spate o comunitate mare care sa o testeze pe mai multe tipuri de hardwere pt ca apoi sa raporteze bug-urile iar acestea sa fie reparate .

clucian

Ubuntu din ce vad eu vrea sa concureze cu MAC, cel mai mult ma enervat ca au schimbat locul butoanelor de minmizare, marime fereastra, inchide fereastra in stanga.

Eu as zice ca au facut o chestie buna ca au trecut de la Gnome la Unity, problema era ca Gnome 3 deja consuma multe resurse.  Schimbarea doare dar trebuie facuta daca e de bine.

O alta chestie care imi place la Ubuntu e ca are multe variante sustinute, Kubuntu, Ubuntu, Edubuntu Xubuntu, Ubuntu Studio, tintit pe o nisa.

Da se simte diferenta, dintre o distributie cu multi utilizatori pe partea de desktop, multe solutii la probleme punctuale.

Parerea unuia care a folosit Fedora, Mandriva, OpenSuse, .....
Pe partea de servere folosesc Centos.

Kov iulian

Citat din: romikele din Noiembrie 10, 2011, 11:06:11 PM
Chestia cu butoanele ma dispera si pe mine, mereu fug cu cursorul in dreapta... trag o injuratura printre dinti si ma mut cu el in stanga... mare idiotenie!
Chestia cu butoanele e foarte simplu de reparat , instalati Ubuntu Tweak  ( in poza de jos vedeti cum se schimba amplasarea butoanelor )  la mine sunt de nelipsit Ubuntu Tweak  ( http://ubuntu-tweak.com/   )   si Ailurus  ( http://code.google.com/p/ailurus/downloads/list )  sub poza cu schimarea butoanelor am pus si o lista cu  PPA-urile unor programe utile pt ubuntu .

Kov iulian

Citat din: romikele din Noiembrie 10, 2011, 11:06:11 PM
Iata ca a trecut o buna bucata de timp si Ubuntu a rezistat... mai bine zis eu am rezistat cu el  :razz:
In rest, se misca bine, pot face webdesign nestingherit, si asta de fapt a fost sansa lui :)
Exista o distributie de linux bazata pe ubuntu 10.04  numita CAELINUX  2011  http://www.caelinux.com/CMS/   aceasta distributie pe 64 de biti contine o gramada de programe pt grafica 3d  , tot felul de programe pt proiectare , m-am gindit sa va spun despre ea poate va e de folos .

romikele

Cei de la Canonical vor sa revolutioneze interfata PC-urilor.

Mai multe AICI