Cum se aranjeaza cuibul pentru iernat?

Creat de pharaonu75, Octombrie 08, 2011, 09:44:36 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

eu le descpacesc treptat si le pun dupa diafragma ,cand sunt goale sau aproape goale le introduc in cuib langa ultima rama cu puiet  atunci cand puterea familiei o cere----- toate astea in martie cand temp.este favorabila  (peste 15 grade )

cornelioandanciu

Domnule Cristi, eu nu v-as sfatui sa bagati primavara devreme rame dupa diafragma, va fi exact acelasi risc ca si toamna, se poate forma inca un ghem dupa diafragma, altul in cuib, albinele avand toate sansele sa moara.Daca est necesar sa introduceti CATE O RAMA, introduceti-o la marginea cuibului, si o tineti in casa cam o zi doua inainte de a o introduce.Primavara cand depun puiet puteti sa le dati turte proteice.
Va salut.

dorindafi

bine,dar daca bagi sirrop in rama sau miere amestecata cu ceaiuri shi pui rama langa diafragma in loc sa mai faci hranirea cu alimentator/hranitor shi ce o mai fi
sunt multzi,foarte multzi apicultori care nu folosesc turte de orce natura,nu folosesc siropuri,nu se vaita primavara ca trebuie sa dea polen la stupi shi toate astea din ce cauza? :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kiwi Bee

Binenteles toti aveti dreptate.In special cei care vorbiti din proprie experienta.
Totusi eu mai vad 2 lucruri pe care nu leati mentionat la impachetarea pt iarna.Dar prima data hai sa vedem de ce unii impacheteaza altfel decit altii.Raspunsurile vor fi diferite si adevarate din punctul de vedere personal al fiecaruia.
Pina acuma nam spus nimic nou.Unii prefera sa puna mincarea (miere/sirop) la mijloc iar altii la margine ba chiar eu de multe ori prefer sa fac impachetarea la una din margini(nu am ierni grele deci nu am de a face cu minusuri).
Totodata eu vopsesc stupii(Langstrot 1/1=aprox. Dadant 3/4) de culoare inchisa si chair pe timp de iarna cuibul se incalzeste mai rapid la perete decit in mijloc inconjurat de rame eventual goale.Diafragma nu folosesc.La familiile mari care ocupa tot stupul nu trebuie aranjat/impachetat nimic deoarece folosind albine italiene acestea isi mentin populatia la un numar ridicat si pe timp de iarna.Cu albine carniola nu am fost asa de multumit.E adevarat ca am avut si citeva depopulari pe care deja azi le consider ca au fost din cauza supradozarii de ApiLfe Var in toamna(pur si simplu unele familii au ramas goale fara albina si miere iar altele sau ingrasat puternic peste iarna).Italiene nu am pea avut atunci.Deci carniolele isi reduc numarul pe timp de iarna si cu urdinisul redus nu au avut puterea de a ventila mirosul puternic de mentol,camfor al lui ApiLife Var timp de 10 saptamini(de aici supradozarea) si probabil de aceea sau mutat in alt stup cu mincare cu tot.
Sa nu plecam prea departe de impachetare ........dar am si ajuns.
De ce unii impacheteaza diferit stupii chiar in propia stupina/vatra?Pai raspunsul deja lau spus mai multi.O situatie difera de alta si se procedeaza diferit.Corect!!!!
Dar de ce sint aceste situatii diferite?
Pai pt ca familiile nu sint uniforme.Asai si la mine de multe ori.Nu fac nimic la o familie mare pe cind la la un roi mut totul la peretele nordic(evident si urdinisul va fi redus in partea aceea).
Pai de ce nu sint familiile uniforme?
Din cite am citit din postarile voastre in ultimii 2 ani buni am tras o concluzie care se manifesta pe vremuri si la stupii lui tata.
Acum sa lasam deoparte roii si sa raminem la stupii de productie.Vin intrebarile:

1.-ce rasa de albine aveti si in fel de stup?O carpatina va ocupa 3-5 rame intrun Dadant 1/1 pe cind intrun MER va ocupa poate intrega cutie.Evident ca difera cum impachetezi un stup cu 5 rame de albina si unul cu 10 rame de albina.

2.-ce bagati la iernat?Adica ce virsta are regina voastra?
Aici am citit pe forum cum scriu unii "..............am avut si eu ani cind si mie mi sau oprit unele regine cu ouatul inca in septembrie............", sau altum scrie "........eu am si regine de 3 ani si mai facut o productie buna in sezon.............." si mai sint exemple.
Eu zic ca nui totuna sa bagi la iernat o familie cu regina de 2-3 ani sau una cu regina de 3-4 luni.
Cea de 2-3 ani se va opri mai repede cu ouatul in tomana decit cea de 3-4 luni(cel putin asta este versiunea mai raspindita).
Hoppa-hoppa unele familii inca au puiet in octombrie iar altele sint bune de impachetat????Pai ce facem?Cum sa procedam?E jale!!!

Cam asa vad eu problema impachetarii pt iarna:
-familii uniforme in acelasi model de stup
-regine tinere(eu prefer schimbate anual)

dorindafi

Cam asa vad eu problema impachetarii pt iarna:
-familii uniforme in acelasi model de stup
-regine tinere(eu prefer schimbate anual)


   aici sunt de acord
cat despre intrebarile 1 shi 2 cred ca sunt diferite lucrurile tzinand cont de faptul ca nu lucram cu totzii in acelashi fel  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marian67stroe

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 02, 2012, 01:21:26 AM

Cam asa vad eu problema impachetarii pt iarna:
-familii uniforme in acelasi model de stup
-regine tinere(eu prefer schimbate anual)
Cam des anual ,eu asa cred.La doi ani parca mai merge,mai ales pentru cine face stuparit stationar.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

orbanstefan64

adevarat !!!!este valabil si pt pastoral si pt stationar :hi: :hi: :hi:

johnysibiu

Cine ne poate ajuta cu o informatie? Se poate pune vata minerala (din aceea cu care se captusesc mansardele) la izolatia stupilor iarna? nu de alta dar se muleaza mai bine.

pharaonu75

Nu am folosit... nu stiu!
Daca dispui de asa ceva, incearca la vreo cativa stupi si spune-ne si noua rezultatul!

Teoretic vorbind, nu vad de ce nu ar putea fi folosita, insa ar trebui ca sub ea sa fie totusi pus un material absorbant (tesatura/hartie/carton gofrat).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

Citat din: johnysibiu din Februarie 19, 2012, 10:43:16 PM
Cine ne poate ajuta cu o informatie? Se poate pune vata minerala (din aceea cu care se captusesc mansardele) la izolatia stupilor iarna? nu de alta dar se muleaza mai bine.
nu o recomnd la izolat stupul .........papura!!!! absoarbe umezeala  :nod: :nod:
dar ii numa o parere :hi: :hi: :hi:

johnysibiu

In prezent deasupra ramelor folosesc carpe, pe cat posibil de lana, daca nu ceva cat mai pufos.Acum cu inttroducerea turtelor relieful se schimba si ar fi bun ceva cat mai pliabil si pufos.M-am gandit la vata minerala dar nu mai stiu pe unde am citit ca nu se recomanda .N-am inteles de ce.Saltelutele de papura merg pe lateral.

Bistriteanul

Vata minerala folosita la izolare in mansarde contine particule fine de sticla, la manipularea vatei se produce un praf de particule fine iritante care deranjeaza atit omul cat si albina. Sticla poate ajunge in miere. Chiar daca nu contine sticla, vata ar trebui in asa fel asezata incat albina sa nu vina in contact direct cu albinele (pentru ca se incalcesc in vata si mor).
Daca doriti izolarea stupilor la exteriorul lazilor atunci vata trebuie in asa fel asezata incat sa ramina poroasa (nu presata) si sa fie apoi protejata impotriva umiditatii pentru ca odata imbibata cu apa isi pierde calitatile izolatoare.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

cornelioandanciu

Eu iernez multietajatii pe doua corpuri astfel:In corpul de jos, plin cu cele zece rame cladite, goale.In corpul de sus, plin cu cele zece rame pline cu miere,deasupra pun podisorul, apoi niste haine, apoi capacul.Cel de-al treilea corp plin cu rame goale, il pun sub fundul stupului.Urdinisul l-am lasat la deschiderea maxima a blocului de urdinis, nu a urdinisului deci.Asta pentru a nu avea condens in stup.Si numai familii puternice. Asta am invatat de la regretatul Gica, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Va salut.

Adrian.B.

#73
Citat din: stefan1 din Decembrie 30, 2011, 02:12:21 AM
Citat din: florin_apis din Decembrie 29, 2011, 07:43:45 AM
...
Stim cu totii ca mierea este termostabila,adica, se incalzeste greu,dar se si raceste greu.Asta ajuta la pastrarea caldurii in ghem.Eu am incercat,dar ar fi bine sa incerce si altii,pentru ca sa se lamureasca sa bage la iernat o familie normala pe rame pline cu miere si pe urma putem intra la discutii.

  Eu am facut astfel doar o data, la doua familii, pentru comparatie. Ambele au iernat mai rau decat celelalte. Cum a spus si bee_lover - poate albinele noastre sunt altfel - albinele prefera sa faca ghemul pe partea goala a fagurilor. Explicatia e simpla, acolo ghemul se poate forma cel mai compact. Se stie ca parte din albine, de fapt cele mai viguroase si de viitor, prefera sa intre in celule in mijlocul ghemului si acolo sa hiberneze pana isi gata mierea din gusa. Acestea vor iesi in primavara cele mai neuzate si vor avea viata cea mai lunga. De asemenea daca parte din albine sunt in celule, ghemul va fi mai mic si pastrarea caldurii se va face mai usor, cu consum mai mic de miere, cu acumulare de mai putina fecale, cu degajare de mai putina umiditate. Cel putin la mine, albinele nu depoziteaza mierea sau eventualul sirop dat in septembrie decat in mica masura in fagurii centrali, spre ciuda mea si tot acei faguri raman cu cea mai putina miere, iar mai la marginea viitorului ghem depoziteaza mierea sau siropul date pana spre partea de jos a ramelor. Ba am gasit des situatii cand in faguri pusi la lins in cuib, la margine, au mutat cateva sute de grame de miere de unde si-au facut cuibul.
  Eu zic sa facem la anul observatii anume si sa revenim cu comentarii pe acest topic.
  Pe de alta parte astazi m-am uitat la cantarul de control. In decembrie, stupul de pe cantar a consumat mai putin de 700 g miere, deci cam 100g de pe fiecare fagur, aproape insesizabil. Deci daca fagurii centrali erau plini, prin acest consum nu puteau sa isi faca loc pe fagurii centrali pentru ghem.
Perfect de acord. Am facut si eu experiment. Albinele prefera sa aiba in mijlocul cuibului rame (1-2) cu mai putina miere. Si multa din aceea miere chiar necapacita.