Cum se aranjeaza cuibul pentru iernat?

Creat de pharaonu75, Octombrie 08, 2011, 09:44:36 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Pe acea rama e putina miere asa ca mai bine scoate-o afara intr-o zi cand sunt mai mult de 10 grade.

Bistriteanul

Cred ca, colegul Lhk doreste sa afle daca nu cumva a restrans prea mult.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

bucovineanu

 Acum ghemul este afanat. Cand va veni iarna acesta se va strange mult.E posibil ca regina sa fi trecut pe acea rama. In cealalta margine albinele sunt mai putin numeroase. O poza ar fi edificatoare.

Ozzy

Citat din: Bistriteanul din Octombrie 14, 2011, 03:01:56 PM
Cred ca, colegul Lhk doreste sa afle daca nu cumva a restrans prea mult.

Asa e , imi era teama ca am restrans prea mult cuibul mai ales ca in acest stup, matca inca mai oua.
Rama de dupa diafragma are in jur de 1,5 kg de miere capacita . Zonele in care a fost miere necapacita le-am zgariat cu furculita si mierea afost trasa in cuib.
Am facut cateva poze azi temperatura fiind de 9 grade celsius .


mape 48-petru manea

aranjamentul ramelor arata f.bine daca ai in cele 6 rame 10-12 kg miere rama de dupa diaf. poti sa o duci la rezerva sau o dezcapacesti daca o sa vina vreo 14 gr

marius_vfp

salut, lhk , asa am procedat si eu pe la mijlocul lui septembrie , acum e ceva mai frig , dar rama pe care am dat-o dupa diafragma am last-o ceva mai la distanta de diafragma nu lipita de ea , si am razuit-o chiar daca mierea era necapacita , daca iti mai permite timpul fa aceasta operatiune si ai sa vezi ca nu mai ai albina intre rama si diafragama , dar mare atentie sa nu lasi matca pe rama de dupa diafragma , albina cand simte ca se lasa frigul peste noapte se retrage in cuib .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dorindafi

la formarea cuibului eu folosesc ramele pline cu miere de la prima la ultima
sa mai intamplat ca pe unele rame sa nu fie mirea capacita shi pe acelea le-am bagat in mijlocul cuibului dar fiind pline de sus pana jos
nu formez cuibul pe ramele care au doar jumatate din suprafatza miere in sperantza ca atunci cand va fi o zi prielnica sa pot adauga hrana suplimentara
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: Lhk din Octombrie 14, 2011, 02:14:51 AM
Am trei stupi si la toti am resrans cuibul pe 6 rame, lasand dupa diafragma 1-2 rame din care sa mai traga miere in cuib .
Am verificat cum s-a format cuibul cand afara erau 7 grade celsius si la doi stupi erau acoperite complet cele 6 rame in schimb la unul care are matca tanara si inca mai oua , au acoperit si intervalul dintre diafragma si rama de dupa aceasta.
Ce ma sfatuiti ? Sa mut diafragma si sa formez cuibul pe 7 rame sau sa scot rama de acolo pentru a le determina sa treaca toate in cuib ?
:hi: colegu
nu am deslushit prea bine pozele dar uite la mine cum impachetez familiile pe care le am in orizontali
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan motu

domnule bucovineanu  sunteti profesor in domeniu,se vede profesionalismu si vechimea :bravo:

orbanstefan64

Citat din: dorindafi din Noiembrie 30, 2011, 01:13:42 PM
Citat din: Lhk din Octombrie 14, 2011, 02:14:51 AM
Am trei stupi si la toti am resrans cuibul pe 6 rame, lasand dupa diafragma 1-2 rame din care sa mai traga miere in cuib .
Am verificat cum s-a format cuibul cand afara erau 7 grade celsius si la doi stupi erau acoperite complet cele 6 rame in schimb la unul care are matca tanara si inca mai oua , au acoperit si intervalul dintre diafragma si rama de dupa aceasta.
Ce ma sfatuiti ? Sa mut diafragma si sa formez cuibul pe 7 rame sau sa scot rama de acolo pentru a le determina sa treaca toate in cuib ?
:hi: colegu
nu am deslushit prea bine pozele dar uite la mine cum impachetez familiile pe care le am in orizontali
nu mai lasa rame dupa diafragma!!!!

Ozzy

S-a rezolvat.
Nu mai am nici o rama dupa diafragma la ora asta.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Albinele mele vor ierna mai bine iar eu voi dormi mai linistit iarna asta datorita sfaturilor primite direct sau indirect pe acest forum .  ^:)^

dorindafi

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 30, 2011, 06:03:39 PM
Citat din: dorindafi din Noiembrie 30, 2011, 01:13:42 PM
Citat din: Lhk din Octombrie 14, 2011, 02:14:51 AM
Am trei stupi si la toti am resrans cuibul pe 6 rame, lasand dupa diafragma 1-2 rame din care sa mai traga miere in cuib .
Am verificat cum s-a format cuibul cand afara erau 7 grade celsius si la doi stupi erau acoperite complet cele 6 rame in schimb la unul care are matca tanara si inca mai oua , au acoperit si intervalul dintre diafragma si rama de dupa aceasta.
Ce ma sfatuiti ? Sa mut diafragma si sa formez cuibul pe 7 rame sau sa scot rama de acolo pentru a le determina sa treaca toate in cuib ?
:hi: colegu
nu am deslushit prea bine pozele dar uite la mine cum impachetez familiile pe care le am in orizontali
nu mai lasa rame dupa diafragma!!!!
de ani de zile iernez asha in orizontali shi verticali :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

VALENTIN61

eu  am mers numai pe varianta D  si nu string cuibu il las, pe8-9rame iar primavara am avut o dezvoltare foarta buna ,si nici pierderi in timpu ierni.dar eu sunt avantajat de clima mai blinda din Sud-Vestu tari :bzz:

andrei_calinescu

Citat din: mape 48 din Octombrie 08, 2011, 07:43:35 PM
in cele 4 variante date se vorbeste de rame plinesi rame cu rezerve descrescatoare
raspunsurile date pana acum sunt corecte
dar sa presupunem ca avem rame cu miere capacita intre 1/2 si 1/4 din suprafata , cum le asezam ?

Mape48,

Asta in cazul in care suntem zgarciti cu albina. O completare cu 4 l de sirop la alegere in august sau septembrie ar evita aspectul asta.
Dar multi fac roisori cu care vor sa atace si floarea-soarelui, sa le dea si miere si sa-si stranga si pentru ei ptr iarna.

orbanstefan64

oare daca in loc de sirop lasam o rama cu  miere  sau dam de la rezerva ce se intimpla ?????  :uimit: :uimit: