imbinari in lemn

Creat de barabasl, Noiembrie 23, 2011, 04:49:48 AM

« precedentul - următorul »

flavius

Diagonalele-s sfinte...daca-s egale, gata, ai terminat masuratoarea...

La mine nu prea-s probleme cu asamblarea asta, intrucat eu inchei corpurile nu in falt, ci in dinti...si atunci, in momentul in care incalec dintii, de obicei iese aproape perfect la 90 de grade...dupa ce incleiez totul si asamblez, strang doua prese perpendicular pe pereti, cate una pe fiecare directie, verific diagonalele si incep sa bag capse cu pistolul...dupa ce am terminat cu capsele, pot foarte frumos sa scot presele, pentru ca totul ramane strans de la capse (bat in fiecare dinte, perpendicular, deci corpurile nu au cum sa mai iasa unul din altul), si le las la incleiat fara niciun fel de alta presa...scurt si la obiect...

Pentru incleierea panourilor o sa confectionez si eu o capra ca cea de la Roi_ag, ca e taaaaare simplu si frumos de lucrat cu ea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

marius_vfp

flavius cat de mari faci dintii si cum , dezvaluie putin secretul ,poate ai si ceva fotografii .
o zi buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

#62
misto masina
Beehive finger joints
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

de ce nu merge clipul incarcat? :uimit:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

JohnSpatari

pur si simplu pune adresa de la youtube si gata

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

romikele


andrei_georgian

e chiar foarte buna si rapida :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

flavius

Cauta pe topic-ul meu personal, am pus niste filmulete ciupite de pe net...procedez exact ca ei...am modificat putin circularul, i-am pus un dado-set, si ii fac alternativ...merge treaba ca unsa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

sandupop

Citat din: flavius din Mai 07, 2012, 09:59:39 AM
Cauta pe topic-ul meu personal, am pus niste filmulete ciupite de pe net...procedez exact ca ei...am modificat putin circularul, i-am pus un dado-set, si ii fac alternativ...merge treaba ca unsa...
Cat costa un dado set si ce diametru folositi dvs?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

flavius

Al meu a fost unul no-name, adus de AndreiRN taman de la mama lui, din California...parca vreo 70 de dolari am dat pe el, nu mai stiu exact...problema cu dado-set-ul este ca in Europa nu prea se foloseste, din motive de securitate (asa-s normele UE...), asa ca niciun producator cumsecade nu aduce asa ceva...

Al meu a venit cu gauri pe in sistem imperial (adica inchi...), nu mai stiu exact, da' s-a potrivit la fix pe axul M18 al circularului (circularul meu este cu motor cu perii, universal, nu e motor de sarcina...)

Caut acum postarea exacta si o postez aici...ai putintica rabdare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...