ce fel de COMPRESOR sa-mi iau?

Creat de bogdan moldovean, Septembrie 29, 2011, 10:57:21 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

sunt dispus sa cumpar un compresor pentru al folosi in atelierul apicol ca pistoale de insurubat,capsatoare pneumatice sau ciocan pneumatic de cuie dar nu stiu ce model sa mi iau sau ce putere (volum de aer).Vas ruga ca cei care deja folosesc asa ceva sa ma indrume la un model de compresor eficient

ANITEI

Buna! Cand lucram ca tamplar montator foloseam un compresor portabil cu un rezervor de circa 6 litri , bateam si capse lungi de 50 mm. Acum am unul de 100 de litri , l/am luat mai mare ca sa nu mi/l fure , ca anul trecut mi/a disparut unul de vreo 30 de litri.
  Succes!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

D006

..prima data mi-am luat un compersor cu butelia de 50 litri--il folosesc la capsator, -plus la umflat rotile la pavilioane, masini s.a.m.d.

..cum era cam mare si voluminos si-mi era greu sa-l iau in cimp sa fac rotile la pavilioane mi-am luat si un compresor ceva fara butelie cit un diplomat si-l tin la pavilioane ..

..acum vreo 2 ani, eram in bani si trecind parca pe la BRICOSTORE vazind o oferta, mi-am luat si un compresor cu butelie de 24-25 litri..

Acum folosesc mai mult pe cel de 25 de litri la capsat  si ce m-0ai am nevoie ...cred ca pe cel cu butelia de 50 litri nu l-am mai folosit de vreun an jumate, pe acesta cu butelia de 50 litri,  il folosesc mai mult la vopsit si numai cind am suprafete intinse de vopsit.

la putere motor cele cu butelie sunt parca de 1 500 wati, marca GO-ON......iar cel portabil de 1400 wati parca NEW-AIR marca----am generator de 2 500 wati sil duce lejer..

Bătrânul

Bogdane nu capacitatea rezervorului este importanta ci VOLUMUL DE AER SI PRESIUNEA COMPRESORULUI. Daca nu vrei sa lucrezi industrial nu cumpara nici de una . AXIOMA ! NU CUMPARE PISTOL FOLOSIT nici daca se da pe doi bani !!!!!

marius_vfp

CORECT  batrane , depinde bogdane ce vrei sa faci cu acel pistol , una e sa montezi lazi rame in fiecare zi si una e sa folosesti capsatorul odata pe luna , pentru utilizari casnice reduse sincer nici ca se merita sa ai capsator pneumatic dar daca ai peste 50 de stupi ,e bine de avut , iar un compresor poate face trebuinta la mai multe prin casa cum spunea si bio mai umfla rotile la pavilioane , poate iti iei si pistol de vopsit cutiile etc,  inclin spre unul de 25 litri aproximativ ca ar face fata la cele necesare, mare grija sai faci si ungerea constanta la piston si sa dai apa afara din balon cand se mai aduna sa nu rugineasca prea tare .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bogdan moldovean

nu prieteni.Vreau sa l folosesc ocazional nici vorba industrial  l as folosi la capsat ramele la insurubat holsuruburile pentru incheiat lazile si cel mai important l as folosi la vopsit lazile ca la pensula merge greu.dDeci imi spuneti sa mi iau unul cuprins intre 25-50L nu?Imi puteti spune ce alte intrebuintari ar mai avea in atelierul apicol in afara de ce am enuntat mai sus?

marius_vfp

alut , vad ca vrei sa faci mai multe , e bine sa ai pentru vopsit un balon ceva mai mare decat 25 litri , spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

Citat din: bogdan moldovean din Septembrie 30, 2011, 08:11:01 PM
nu prieteni.Vreau sa l folosesc ocazional nici vorba industrial  l as folosi la capsat ramele la insurubat holsuruburile pentru incheiat lazile si cel mai important l as folosi la vopsit lazile ca la pensula merge greu.dDeci imi spuneti sa mi iau unul cuprins intre 25-50L nu?Imi puteti spune ce alte intrebuintari ar mai avea in atelierul apicol in afara de ce am enuntat mai sus?
pt pistoale ajunge compresorul pina la 50 l iar pt insurubat si vopsit 100 l  :hi: :hi:

marian1500

din punctul meu de vedere  cel mai bun compresor pentru capsat rame e cel cu motor de frigider .  folosesc de 10 ani .ajunge la 15 bari se pot umfla rotile auto etc! la capsat rame  il folosesc la 5 bari.de ce mai bun ? consum mic ,volum mic ,silentios. o butelie e necesara un regulator de aer (eu am regulator de tractor).se pot monta doua motoare de frigider recomandarea mea pt ca dureaza circa 10 min pina se umple butelia  si cu doua motoare  5 min dupa care unul se opreste .face fata cu brio .

elvis

pot sa imi dau cu parerea si aici ma pricep am vandut multe compresoare si prima problema cand itzi cumperi un compresor este sa stii cati consumatori de aer legi la respectivul compresor odata la o faza de lucru daca legi doar o bormasina nu are importanta....daca legi si bormasina si pistolul de vopsit si capsatorul pneumatic iti trebe ceva de peste 30 recomand de 60 de litri butelie ca are are si destul debit...daca vrei sa il si mai plimbi cu tine cu un generator e mai bun ala de 30....totul depinde de ce vrei sa faci fii mai darnic cu detaliile :)
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

marius_vfp

Citat din: elvis din Februarie 15, 2013, 09:52:35 PM
....daca legi si bormasina si pistolul de vopsit si capsatorul pneumatic iti trebe ceva de peste 30 recomand de 60 de litri butelie

ai mare dreptate insa ii vor trebui cel putin 5 maini sa poata sa lucreze cu toate :lol:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

elvis

nu se stie in viitor ce ajutoare o sa aiba...sa dea d-zeu sa ii lucreze 10 oameni cu 20 de maini iscusite
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

pistol28

Citat din: marian1500 din Februarie 15, 2013, 09:36:18 PM
din punctul meu de vedere  cel mai bun compresor pentru capsat rame e cel cu motor de frigider .  folosesc de 10 ani .ajunge la 15 bari se pot umfla rotile auto etc! la capsat rame  il folosesc la 5 bari.de ce mai bun ? consum mic ,volum mic ,silentios. o butelie e necesara un regulator de aer (eu am regulator de tractor).se pot monta doua motoare de frigider recomandarea mea pt ca dureaza circa 10 min pina se umple butelia  si cu doua motoare  5 min dupa care unul se opreste .face fata cu brio .


Butelia de cat este?
Multumesc
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

compresoare