Oare ce boala sa fie ?

Creat de cristifader, Septembrie 23, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

bmdna



  Literatura de specialitate o recomanda si practica a dovedit eficienta masurii. Parerea personala este ca pauza in puiet cauzata de schimbarea reginei permit albinelor sa igienizeze cuibul [adica sa elimine (aproape) tot puietul afectat si deci sursa de infectie]. Eu am mai spus, dar e drept ca nu am incercat, cred ca rezultate ar da si izolarea propriei regine pana se face curatenia de catre albine. Unii sustin ca schimband regina, schimbam insusirile genetice ale albinelor, astfel vor aparea albine cu instinct igienic mai ridicat, de la noua matca. Eu zic ca aceste albine apar tarziu, la aproape o luna de cand s-a schimbat matca, ori efectele se vad mai repede, deci curatenia o fac tot aalbinele de la vechea matca.Totusi fenomenele din stup sunt mai complexe si poate si alti factori determina insanatosirea.
  In cazul concret al tau eu as zice sa vorbesti cu cel care ti-a dat familia, sa-i explici ca ti-a dat niste faguri care aveau puiet varos (caci manifestarile au aparut curand dupa ce ai primit familia). Deci tu ii dai acei faguri inapoi (fara albine) si el sa-ti dea in loc faguri cu aceeasi suprafata de puiet, dar fara boala. Oare va vrea?
[/quote]

As vrea sa spun si eu ceva. Am gasit si eu in literatura ca se scapa de aceasta boala schimband matca, ca aparitia puietului varos ar fi cumva favorizata de bagajul genetic al matcii. Schimband-o, noile albine vor avea alte gene, mai rezistente, si atunci ar disparea boala. Ati intuit bine ca se poate scapa de aceasta boala si izoland propria matca. De fapt eu am citit in cartea celui care practica izolarea matcii peste iarna despre acest aspect. Acolo este un capitol despre tratamente nemedicamentoase pentru unele boli, cu ajutorul izolatorului. El spune acolo ca izoland matca proprie o anumita perioada face ca familia sa reuseasca sa curate fagurii si boala sa nu reapara dupa eliberarea matcii. El zice ca a facut incercari si cu loca Americana si a reusit sa vindece familii numai izoland matca, fara sa mai dea si vreun medicament.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

trantore

#46
Citat din: ionut001 din Iunie 27, 2015, 05:59:53 PM
Salut,abia ce am cumparat un roi ca au si aparut problemele.L-am cumparat pe 5 rame(nu foarte populate) la care vanzatorul a mai introdus 2 rame cladite goale.Acum de aprox. o saptamana ploua intruna si vremea s-a racit,iar ieri dimineata la prima raza de soare am observat larve uscate inegrite la urdinis.Dupa ce am cautat pe forum am vazut ca este vorba de puiet racit sau varos si am luat urmatoarele masuri.. am inclinat stupul spre partea cu urdinisul,am micsorat cuibul scotand acele 2 rame in plus,am eliminat folia de sub capac,am administrat 250ml sirop invertit cu ceai de coada soricelului.Dupa 24 ore am vazut k albinele nu mai scot larve asa ca am deschis stupul.Am vazut ca matca oua mult(este de anul acesta),are mult puiet capacit iar pe a doua rama dinspre urdinis(pe prima are miere si polen) printre puietul capacit mai sunt cateva larve uscate(20-25buc) in fagure.Acum vreau sa va intreb daca puietul capacit care arata bine are sanse sa iasa bine sau poate fi afectat si daca este capacit?Ce masuri ar mai trebui sa iau inafara de schimbat matca sau faguri k doar stupul acesta il am?

la ce distana sta de tine cel ce  ti-a vandut roi?..... 

daca sta aproape....  albinele batrane se duc acasa si nu mai are cine duce apa in stup

lefter

cum explicati acest fenomen,prima inpresie pare ca ar fi puiet recit dar eu suspectez si o otravire la rapita din moment ce este afectata toata stupina.incerc sa pun poze

Eugen B

Ala din cate vad e puiet de trantor, ori ai spart cuiburile, ori varroa si albinele si-au facut datoria, ori lipsa de cules, sau cine stie.
Poate ma insel, dar trebe sa ai grija , daca ai posibilitate sa faci analize klumea nu ar fi rau

mape 48-petru manea

Puiet racit---daca erau otravite mureau si albine adulte

tavy

puiet racit+ timp nefavorabil zborului pentru a duce cadavrele mai departe de stup= mortaciuni pe placuta de zbor.

trantore

#51
la otravire sau intoxicatii o sa ai albine inegrite in stup(ca si date cu box, crema de papuci) la urdinis si jos in fata stupului aceleasi albine care dau din aripi si alearga in toate partile fara a putea sa zboare plus multe albine moarte(patura de albine)

ai largit cuibul peste puterea familiilor, ai pus caturi,   

dar eu cred ca ai spart cuiburile la maxim fara sa te informezi de cum va fi vremea

si eu am vrut sa fac niste roiuri acus 2 saptamani dar cand am vazut ce vreme vine m-am razgandit
ne-ar ajuta la dat sfaturi si niste poze se deasupra cuibului,

ar mai  fi si otravire , dar sa fie lanul la distanta mare astfel incat albina culegatoare sa nu mai ajunga in stup, astfel se produce o depopulare a stupului . Da nu cred ca ii cazul

trantore

Citat din: Eugen B din Aprilie 29, 2016, 11:10:57 AM
Ala din cate vad e puiet de trantor, ori ai spart cuiburile, ori varroa si albinele si-au facut datoria, ori lipsa de cules, sau cine stie.
Poate ma insel, dar trebe sa ai grija , daca ai posibilitate sa faci analize klumea nu ar fi rau

ai descapacit puiet de trantori, la ultimul control? eu mai gasesc cate o larva asa cand descapacesc trantori

PricopArthur

Cu ce a fost tratat lanul de rapita din preajma?
Miere multă şi inimă curată!

roi_ag

-Otravire , exclus , asta a fost puiet capacit si este numai de trantor !Daca era otravit inainte de
capacire nu se mai dezvolta pana la stadiul asta !
-Puiet racit, exclus , trebuia sa fie si de albina !
Dupa culesul de la pomi si rapita cand a fost ouat acest puiet albinele au anticipat vremea care urma sa vina , de aceea si agresivitatea neobisnuita din aceasta primavara, renunta la trantori,
consumatori de miere si mai poate sa fie o infestare peste normal cu varooa !
Ne mai spui ce se intampla dar cred ca pana la data asta totul a intrat in normal !

lefter

hristos a inviat .multumesc tuturor  celor care au comentat pozele.din data cind am postat si pina astazi nu am mai fost la stunina insa promit ca va tin la curent  cu ultimele noutati .dind timpul inapoi cred ca greseala a fost la spartul cuibului,tin sa mai spun ca acel puet e doar de albina .am fost speriat de otravire pt. ca in jurul satului au fost primavara asta 200hectare de rapita toata fiind in acel grafic cu neocotinoide

lefter

vroiam sa mai spun ca dupa ce am spart cuibul cu rame la crescut, au fost doua dimineti cu bruma groasa,am gasit  adapatoarele cu gheata de un deget.

varza

Nu esti singurul care a patit la fel... si eu am spart cuibul si am gasit larve la urdinis dar nu atat de multe.