Oare ce boala sa fie ?

Creat de cristifader, Septembrie 23, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am verificat impreuna cu fratele eu toti stupii. Stia ca de multa vreme 3 familii au murit (inca din timpul iernii).

Am avut o disputa pe tema verificarii ramelor la DSV. Eu spuneam sa le dam - el spunea ca nu are nici un rost ca mucegaiul/infectia/ parazitii puteau sa apara dupa ce a murit familia.

Cam la cat timp ar trebui duse la analize pt. a nu se contamina?; Mai are vreo relevanta examinarea dupa cateva luni??

Pe una din rame se vedeau albine in partea de sus care puteau sa moara de foame (mucegaiul-albeata aia nu stiu ce reprezinta)
Pe cealalta mai este inca miere - dar este plina de oua mici (se plimbau si niste furnici vii pe acolo).

A doua disputa a fost pe tema arderii sau folosirii fagurilor in alte familii. Eu am am fost pro-distrugere considerând ca acolo este un focar de infectie.
El sustinea ca o familie puternica curata un fagure din asta in 2-3 zile si este ca nou. Pana la urma a abandonat ideea sa il mai puna in alt stup (la insistentele mele);



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kiwi Bee

Mucegaiul tia acoperit aproape totul si nu se vede ce ai prin celule.

Eu nu pasterez astfel de faguri. Daca pot sa exclud loca atunci razuiesc fagurele(am rame de plastic) si topesc fagurele.

Adevarat ca o familie puternica face minuni dar sa nu uitam ca orice familie cladeste mai rapid un fagure dintro foita noua decit sa o curete pe cea din poza.

Chiar daca nu ai loca acolo dar ai pastura mucegaita care va ajunge in gura albinelor si nu le face bine.

MOTANUL

Acolo tind si eu sa cred ca mucegaiul a aparut dupa. Dar ouale alea mici de tot de ce sunt? Pot furnicile sa manance mierea si sa puna oua in loc? Sau era o coincidenta ca se plimbau pe rama?? Cine poate face oua din astea mici?

Sunt faguri cu zeci sau sute de oua mici (in sensul ca intr-un fagure sunt zeci sau sute de oua din astea mici de tot).

Poate se vede mai bine in poza asta:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

roi_ag

In prima poza cred ca sunt cristale de miere s-au zaharul care l-ai dat in toamna .La cele mucegaite
topestele fagurii. La ultima poza nu pot sa-mi dau seama la celulele din partea de  jos sunt goale
s-au au ceva larve mari cat celula?

oroles

Sigur nu le-ai dat Beefonda? Cam  asa apare in niste celule...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

trantore

Citat din: MOTANUL din Aprilie 13, 2015, 06:35:10 PM
Acolo tind si eu sa cred ca mucegaiul a aparut dupa. Dar ouale alea mici de tot de ce sunt? Pot furnicile sa manance mierea si sa puna oua in loc? Sau era o coincidenta ca se plimbau pe rama?? Cine poate face oua din astea mici?

Sunt faguri cu zeci sau sute de oua mici (in sensul ca intr-un fagure sunt zeci sau sute de oua din astea mici de tot).

Poate se vede mai bine in poza asta:

ce vad eu in poza asta mi se pare miere cristalizata.......   fagurele ala mucegait nu l-as baga la nici o familie, oricat de tare ar fi, nici spalat inainte

MOTANUL

Citat din: roi_ag din Aprilie 13, 2015, 07:02:19 PM
In prima poza cred ca sunt cristale de miere s-au zaharul care l-ai dat in toamna .La cele mucegaite
topestele fagurii. La ultima poza nu pot sa-mi dau seama la celulele din partea de  jos sunt goale
s-au au ceva larve mari cat celula?

Nu sunt larve mari - sunt ori oua ori larve foarte mici (sau miere cristalizata); Eu m-am dat cu parerea ca ar fi oua de furnici ca erau furnici pe faguri. (le-am vazut eu ca se plimbau)

Citat din: oroles din Aprilie 13, 2015, 07:07:46 PM
Sigur nu le-ai dat Beefonda? Cam  asa apare in niste celule...

Nu doar miere a existat in stupi; Niciodata nu a dat sirop sau turte. (doar eu am pus in stupii mei)

Citat din: trantore din Aprilie 13, 2015, 07:48:40 PM
Citat din: MOTANUL din Aprilie 13, 2015, 06:35:10 PM
Acolo tind si eu sa cred ca mucegaiul a aparut dupa. Dar ouale alea mici de tot de ce sunt? Pot furnicile sa manance mierea si sa puna oua in loc? Sau era o coincidenta ca se plimbau pe rama?? Cine poate face oua din astea mici?

Sunt faguri cu zeci sau sute de oua mici (in sensul ca intr-un fagure sunt zeci sau sute de oua din astea mici de tot).



ce vad eu in poza asta mi se pare miere cristalizata.......   
Adica bulinutele alea mici care se vad sa fie miere cristalizata?? E foarte important ca am vazut si in alte familii acelasi lucru.
100%. Am retinut imaginea si aparea si pe alti faguri.

Poate se vede mai bine in poza asta (in sectiune se vede cel mai clar):
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

..este miere cristalizata

Citat din: MOTANUL din Aprilie 13, 2015, 08:48:15 PM

Adica bulinutele alea mici care se vad sa fie miere cristalizata?? E foarte important ca am vazut si in alte familii acelasi lucru.
100%. Am retinut imaginea si aparea si pe alti faguri.

Poate se vede mai bine in poza asta (in sectiune se vede cel mai clar):

Un fenomen de cristalizare "mai altfel" al mierii..

PricopArthur

E sigur miere cristalizata.

Sal Nelu. Am scris amandoi odata.
Hristos  a Inviat!
Miere multă şi inimă curată!

trantore

mie tot miere cristalizata imi pare

in legatura cu mucegaiul......  eu zic ca a aparut dupa moartea albinelor, intr-0 poza mi se pare ca vad albine in celule

cornelioandanciu

Este miere cristalizata.Le-ai dat cumva turte de tip api... ? Ca mie mi se pare ca acolo a fost vorba de o combinatie intre condens si turte date in momente nepotrivite.
Va salut.

MOTANUL

#26
Am scris deja; Nu a dat nici sirop; nici turte. Si albinele s-au imputinat mult ca a facut tratament antivarroa numai dupa ce au murit deja multe albine (tratament toamna tarziu - 1 sau 2 fumigatii si a venit frigul si a fost nevoit sa se opreasca);

Si au ramas multe rame cu faguri crescuti si miere - dar albine extrem de putine.
La astea 3 familii infestarea a fost prea mare si nu au trecut iarna; Restul cu ajutorul tratamentului au reusit sa treaca iarna.


Citat din: trantore din Aprilie 13, 2015, 08:59:02 PM
mie tot miere cristalizata imi pare
in legatura cu mucegaiul......  eu zic ca a aparut dupa moartea albinelor, intr-0 poza mi se pare ca vad albine in celule

Asa este: pe cea cu mucegai sunt albine moarte si in jurul lor mucegai;

Mierea cristalizata imi amintesc de la curs ca nu este buna iarna; Asa este? Si de ce a aparut?
Ca sirop si turte nu a dat sigur. (doar eu am pus). A cristalizat de la frig dupa ce au murit albinele??
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Va salut.

Muntoiu Radu

Unele din celulele din poze arata ca si cum ar fi trecut viermele de gaselnita prin ele.

ionut001

Salut,abia ce am cumparat un roi ca au si aparut problemele.L-am cumparat pe 5 rame(nu foarte populate) la care vanzatorul a mai introdus 2 rame cladite goale.Acum de aprox. o saptamana ploua intruna si vremea s-a racit,iar ieri dimineata la prima raza de soare am observat larve uscate inegrite la urdinis.Dupa ce am cautat pe forum am vazut ca este vorba de puiet racit sau varos si am luat urmatoarele masuri.. am inclinat stupul spre partea cu urdinisul,am micsorat cuibul scotand acele 2 rame in plus,am eliminat folia de sub capac,am administrat 250ml sirop invertit cu ceai de coada soricelului.Dupa 24 ore am vazut k albinele nu mai scot larve asa ca am deschis stupul.Am vazut ca matca oua mult(este de anul acesta),are mult puiet capacit iar pe a doua rama dinspre urdinis(pe prima are miere si polen) printre puietul capacit mai sunt cateva larve uscate(20-25buc) in fagure.Acum vreau sa va intreb daca puietul capacit care arata bine are sanse sa iasa bine sau poate fi afectat si daca este capacit?Ce masuri ar mai trebui sa iau inafara de schimbat matca sau faguri k doar stupul acesta il am?