helianthus

Creat de happy, Septembrie 23, 2011, 03:51:52 PM

« precedentul - următorul »

happy

La vremea asta helianthus este mana cereasca pentru albine.Cred ca la primavara toata latura de nord a gradinii o sa plantez aceasta planta care pe langa faptul ca este melifera este si frumoasa :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: happy din Septembrie 23, 2011, 03:51:52 PM
La vremea asta helianthus este mana cereasca pentru albine.Cred ca la primavara toata latura de nord a gradinii o sa plantez aceasta planta care pe langa faptul ca este melifera este si frumoasa :smile:

:wink2:
astept semintele sa vad cat de frumoasa e la mine-n curte....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Planteaza mai multe, pentru ca la anul in septembrie vin si eu in pastoral la tine la Helianhus! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

happy

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 25, 2011, 09:42:51 PM
Planteaza mai multe, pentru ca la anul in septembrie vin si eu in pastoral la tine la Helianhus! =))
Da ,Danut la anul te astept in pastoral la Amara! :welcome:
Pistol,helianthus seamana mult cu napii dar difera prin faptul ca napii au flori doar in varful tijei pe cand la helianthus are flori mult mai multe cu tije laterale cu flori la fel ca la floarea soarelui ornamentala!Helianthus are tot un fel de napi ca radacina dar nu se consuma! :smile:
Am si napi in curte dar nu se compara cu nr. de flori de la helianthus! :wink:
Astazi abia am reusit sa umblu la caminul cu apometru din cauza albinelor de pe florile helianthusului!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!


stefan1

Citat din: happy din Septembrie 26, 2011, 02:57:16 PM
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 25, 2011, 09:42:51 PM
Planteaza mai multe, pentru ca la anul in septembrie vin si eu in pastoral la tine la Helianhus! =))
Da ,Danut la anul te astept in pastoral la Amara! :welcome:
Pistol,helianthus seamana mult cu napii dar difera prin faptul ca napii au flori doar in varful tijei pe cand la helianthus are flori mult mai multe cu tije laterale cu flori la fel ca la floarea soarelui ornamentala!Helianthus are tot un fel de napi ca radacina dar nu se consuma! :smile:
Am si napi in curte dar nu se compara cu nr. de flori de la helianthus! :wink:
Astazi abia am reusit sa umblu la caminul cu apometru din cauza albinelor de pe florile helianthusului!

  Daca poti sa dezvolti, denumiri stiintifice, eventual poze de la Helianthus si napii porcesti, caci nu stiam ca-s specii diferite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

  Nu, nu am studii de specialitate dar imi place domeniul.
  Iti admir activitatea in ce priveste cultivarea atator specii de flori si arbori (din ceea ce vad pe 'net) si cred ca ai niste realizari foarte frumoase!   ^:)^

  In postarea anterioara ma refeream la afirmatia "...heliathus seamana mult cu napii dar difera..."
  Acuma am inteles ca ambele specii de care ai facut referire sunt din genul Helianthus, 'napii' sunt Helianthus tuberosus iar cea denumita doar helianthus este Helianthus giganteus. Ca naturalizate in Europa din acest gen Helianthus sunt doar floarea-soarelui si topinamburul sau napii porcesti.
   Am inteles acum ca acest Helianthus giganteus este mai bun pentru albine decat Helianthus tuberosus, dar fiind mai putin raspandit, nu gasesc despre el referinte in ce priveste potentialul apocol. Se stie ca Helianthus tuberosus este o planta invaziva si in unele zone a devenit raspandita, deci ofera bune culesuri pentru albine. Nu stiu ce potential de raspandire are Helianthus giganteus, desi si el formeaza tufe dense. Parca as vrea sa am aceasta planta!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Daca vrei iti trimit un colet cu helianthus giganteum dupa ce se trec florile si in 2,3 ani populezi o curte intreaga.Eu vreau sa pun o latura de 40 m la gradina!Savina ploile si la noi ca altfel nu pot pune nimic in gradina,este o seceta crunta! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Adrian Roman

Citat din: happy din Octombrie 02, 2011, 08:01:53 PM
Daca vrei iti trimit un colet cu helianthus giganteum dupa ce se trec florile si in 2,3 ani populezi o curte intreaga.Eu vreau sa pun o latura de 40 m la gradina!Savina ploile si la noi ca altfel nu pot pune nimic in gradina,este o seceta crunta! :hi:
Niste seminte intrun plic, daca rog si eu frumos, se poate ? :hi:

happy

Seminte se pot trimite usor dar nu stiu cat de usor merge sa prinzi din seminte.Am sa ma uit ce fel de seminte face si vad eu cum fac si iti trimit tot radacini.Peste o 2 saptamani trimite-mi un pm cu adresa ta si iti trimit tot radacini.Este valabil si pt.Stefan! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

Citat din: happy din Octombrie 02, 2011, 08:01:53 PM
Daca vrei iti trimit un colet cu helianthus giganteum dupa ce se trec florile si in 2,3 ani populezi o curte intreaga.Eu vreau sa pun o latura de 40 m la gradina!Savina ploile si la noi ca altfel nu pot pune nimic in gradina,este o seceta crunta! :hi:

  Multumesc foarte frumos! Poate o sa apelez.
  Esti sigur ca este Heliathus giganteus? Am citit ca acesta este o specie vivace, adica isi pastreaza frunzele si pe iarna.
  Sunt mai multe varietati de Heliathus giganteum:
  - subtuberosus
  - octoberlicht (de 2-3 m inaltime si infloreste de la mijolcul lui septembrie la sfarsitul lui octombrie, la clima din Germania)
  - Sheila's Sunshine (de 2,7 m in medie, cu inflorire in septembrie-noiembrie)

  Dupa unele clasificari, unele specii ca H. multiflorus, H. decapetalis si H. giganteus sunt doar subspacii ale H. tuberosus. Toate fac tuberculi, toti sunt comestibili (inclusiv de la H. giganteus), dar unii doar fierti.
  Din cate stiu, inmultirea se poate face doar vegetativ, ca si la topinambur. Am citit ca s-a incercat in Corsica (unde clima e mult mai blanda) si s-a reusit sa se inmulteasca din seminte, dar productia de tuberculi in acest caz era mai slaba. La clima noastra, se spune ca faptul ca infloreste asa tarziu, nu permite semintelor sa se matureze. Dar am citit ca semintele sunt foarte apreciate de pasari.
  Cea mai favorabila perioada de plantare este februarie-martie-aprilie, dupa zona. Se pot planta si drajoni, la 20 cm inaltime, in iunie, dar sa aiba umezeala si sa fie o vreme protejati de soarele puternic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Frunzele nu le pastreaza iarna,se usuca si tulpina si primavara cresc din radacini cu tuberculi.Au intradevar tuberculi dar eu nu am incercat sa mananc :dinti:
Sunt total de acord cu plantarea lor primavara,asa ca te hotarasti! :smile:
Cu semintele am spus si eu ca este cam greu ,nu sunt mari ca la ruda lor domestica,floarea-soarelui!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Adrian Roman

Citat din: happy din Octombrie 02, 2011, 10:23:29 PM
Seminte se pot trimite usor dar nu stiu cat de usor merge sa prinzi din seminte.Am sa ma uit ce fel de seminte face si vad eu cum fac si iti trimit tot radacini.Peste o 2 saptamani trimite-mi un pm cu adresa ta si iti trimit tot radacini.Este valabil si pt.Stefan! :smile:
:thanks: :beer: