Stiri, informatii...

Creat de Woolf, Septembrie 23, 2011, 12:38:59 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

Sturza in fond e actor si joaca bine pe linga rege ,nu am nimic cu regalitatea in fond inaintasi mei sau descurcat cum au stiut,ca a fost regalitate ,comunism sau capitalism ,bunicul meu a zis cind traia ferestete de politica,asa ca bunicul meu nu simpatizat politc pe nimeni,tata daca accepta politicul putea sa avanseze la servici dar a refuzat,pentru mine politica e o curva ,asa ca sint apolitic,las asta pe seama altora ,in orice caz clasa politica de astazi impreuna si cu acesti falsi regalisti sint un morman de paraziti.

alvo

pai daca e paraziti,mareane,sa le dam cu flit! sa deparazitam! sa ramana cei adevarati! cei care ......,alesii,........,nuuu,
PS.in subsidiar fie spus,mareane cred ca amesteci vaca cu vacanta(Gore 42.3)adica pe Sturza cu Duda

Kov iulian

Avem chiar sub ochi nostri un model de guvernare de succes dar suntem prea orbi sa il vedem . familia de albine e un model de guvernare foarte eficient . Ele muncesc pt  colonie , Matca e regina de onoare mai mult , iar daca nu isi face treaba , imediat albinutele trag botci si o schimba , trintorilor li se permite existenta in famile doar cind sunt de folos , odata ce nu mai este nevoie de serviciile lor sexuale sunt dati afara foarte frumos . Priviti la insecte ce model avansat de existenta au , Numai la noi oameni cei mai " inteligenti " noi majoritatea , cei care producem  ne supunem orbeste ii lasam sa isi bata joc de noi , noi muncim si tot noi suntem asupriti ,

Obombo

Citat din: dragos2006 din Octombrie 26, 2011, 06:50:54 PM
   Vreau sa folosesc acest prilej sa aduc un ultim omagiu marelui erou  Muammar Gaddafi  ...  va ramane in istorie ca un exemplu de om vertical care nu se indoie in fata ispitelor sau a mortii groaznice .
Mai ales cand a fost vorba despre moartea groaznica a altora. Nu uita ca acest "erou" a fost un sustinator al terorismului si a sponsorizat cateva atentate.
Citat din: Kov iulian din Octombrie 26, 2011, 11:02:35 PM
Avem chiar sub ochi nostri un model de guvernare de succes dar suntem prea orbi sa il vedem . familia de albine e un model de guvernare foarte eficient . ... trintorilor li se permite existenta in famile doar cind sunt de folos , odata ce nu mai este nevoie de serviciile lor sexuale sunt dati afara foarte frumos .
A mai fost unu' care avea in minte un sistem de guvernare care prevedea eliminarea celor care nu erau de folos. Pacat ca a sfarsit prost.

Kov iulian

#94
Citat din: Obombo din Octombrie 26, 2011, 11:27:37 PM
A mai fost unu' care avea in minte un sistem de guvernare care prevedea eliminarea celor care nu erau de folos. Pacat ca a sfarsit prost.
Intrebare , va place sistemul actual ? Eu in activitatea pe care o desfasor ( am si alte activitati in afara de apicultura ) Daca am din neatentie gresit sunt bun de plata , Se pare ca Guvernanti nostri nu platesc greselile pe care le fac , Ba mai mult stiind asta nu mai fac greseli din neatentie  ci le fac intentionat , nu le pasa nu sunt trasi la raspundere sub nici o forma , de asta a ajuns tara cum a ajuns . Va spun sincer ca am ajuns sa imi fie sila de ei , incepind de la organele de ordine pina la functionarul de nu stiu unde .  Cu citiva ani in urma tatal meu a urmarit si a prins un hot , la predat politiei , aceasta la eliberat .Noi , familia mea am avut probeleme cu un vecin care fiecare data de revelion imi arunca cu rachete drept pe deasupra curti , acestea cazind in sirile de paie , in stupina , desi eu stau la marginea localitati , iar acest vecin avea spatiu suficient pe islaz pt a face asta , am discutat problema cu seful de post chiar i-am dat citate din lege , dar dinsu tinea apararea acestui individ ( Acest individ face diverse invirteli si are grija sa se faca prieten cu fiecare sef de post nou ) Am avut probleme cu stropirile cu insecticide care s-au facut fara respectarea legi , am fost pagubit , am umblat sa imi recuperez paguba  si insusi primarul ma expediat cu urmatoarele " fugi domnle de aici cu albinele tale ca nu exista nici o lege ",apoi a doua zi s-au evaporat toti de la primarie nu am avut cu cine sa fac comisie , nu am gasit nici macar un doctor veterinar , tot ce am reusit a fost sa le amendeze cei de la garda de mediu , dar ce folos eu am ramas cu paguba . Astea sunt organele statului , stiu doar sa puna biruri , sa dea amenzi dar cind sa te ajute sa te sprijine refuza asta .

Obombo

Sunt de acord ca sistemul actual e de rahat dar nu cred ca inlocuirea unui sistem prost cu unul si mai prost poate fi o solutie. Si pana la urma cine este vinovat de situatia asta? Guvernul asta cine la pus acolo?
Eu nu sunt un simpatizant al ziarului Academia Catavencu dar trebuie sa recunosc ca din cand in cand mai au si cate o sclipire de geniu. Acum cativa (multi) ani au iesit cu un titlu care rezuma perfect situatia politica de atunci ca si de acum: "fiecare tara are porci pe care si-i merita".

stefan1

  Ma mir cum vad unii istoria! Dar ce sa zic daca chiar seful statului o vede asa? Pana si Iliescu, omul care aproape o viata a fost al rusilor, isi da seama ce s-ar fi intamplat cu romania daca la 23 august '44, Mihai ar fi hotarat sa continuam razboiul alaturi de nemti. El, ca rege, trebuia sa ia deciziile cele mai bune pentru tara, nu pentru el. Si aceasta decizie era sa salvam ce se mai poate salva. Eu zic ca a fost singura solutie posibila. Se spune ca Antonescu avea tratative cu Aliatii, de fapt cu rusii si ar fi incheiat un armistitiu mai favorabil. Asta daca Stalin ar fi fost un om de cuvant. Cand situatia frontului era net favorabila rusilor este absurd sa credem ca s-ar mai fi  pastrat termenii unei vagi intelegeri facute cu mai multe luni in urma, cand frontul era departe de tara.
  Uitati-va ce a facut Stalin cu polonezii. Chiar inainte de 1 august 1944, frontul era ajuns la 30 km de Warsovia. Atunc radioul rusesc a anuntat ca e timpul ca patriotii polonezi sa se ridice la lupta, sa alunge pe fascisti. Asa a izbugnit revolta din Warsovia. Din acel moment Stalin a oprit orice inaintare spre oras. Luptele patriotilor polonezi cu nemtii au durat 63 de zile si au fost omorati cca 200.000 de polonezi iar orasul a fost distrus din ordinul lui Hitler. Patriotii polonezi aveau nevoie ca de aer de munitie si hrana. Stalin nu numai ca nu a vrut sa ii ajute, dar a refuzat cu incapatanare sa permita avioanelor pilotate de patrioti polonezi inrolati in armata engleza sa aterizeze pe aeroporturile lor din zona. Chiar la insistentele aliatilor, a refuzat sa permita aterizarea, spunand ca aeroporturile ii trebuiesc pentru nevoile frontului, desi nu mai desfasura nici o operatiune acolo. Asa ca pilotii care veneau cu ajutoare veneau constient la moarte, ca avioanele nu aveau combustibil pentru intoarcere si se prabuseau dupa ce isi lasau incarcatura pentru rasculati.
  Va inchipuiti cum s-ar fi purtat cu Romania, tara care de fapt i-a declarat razbi in 1941? Va inchipuiti cum ar fi fost jefuita tara, de hoardele infometate de rusi, fiind si prima tara in care a ajuns frontul, dupa ce anii precedenti ostilitatile au fost pe tritoriul lor? Si asa faptul ca nu au vrut decat dupa 2-3 saptamani sa semneze armistitiul, nu este vina lui Mihai cum vad ca il acuza cei care habar nu au, ci e mojicia cunoscuta a rusilor, care se faceau ca nu inteleg ca noi le suntem acum aliati. Pana la urma doar pentru faptul ca Stalin voia sa ajunga cat mai repede pe teritoriu german, inaintea aliatilor vestici, a acceptat mai mult fortat ajutorul romanilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

   Stimate Stefan ai prezentat in postarea ta cele doua exemple de popoare antagonice din Europa !
   Polonozii au preferat sa le fie desfiintat statul si sa moara in masa DAR ACUM SUNT PRIVITI DE TOATA EUROPA CU ADMIRATIE si sunt dati de exemplu pt. toti . Intamplator sau nu Polonia nu este lovita de criza.
  Romanii au preferat sa se dea dupa cei puternici numa' numa' sa nu fie atinsi de lupta . Au preferat la inceputul razboiului sa mearga cu Germania ca era mai puternica apoi cand nemtii au intrat in inferioritate au tradat si au trecut la rusi . Acum cand facem bilantul ajungem la concluzia ca suntem NEAM DE CURVE SI HOTI . Ori mergeau cu aliatii de la inceput si erau ocupati de nemti dar apoi intram la masa bogatilor. ori mergeam cu nemtii si muream aliatii lor si dupa razboi aveam recunostinta lor , nu cum s-a intamplat in realitate de s-a ajuns acolo incat acum 20 de ani cancelarul Germaniei a zis ca ii vine sa vomite cand aude de romani....


    Noi romanii o singura data am fost NATIE , in timpul primului razboi mondial cand am preferat dezintegrarea teritoriala , dar prin sangele a peste UN MILION de romani am faurit ROMANIA MARE.
   Problema e ca in primul razboi am fost condusi de un rege pur german iar in al doilea razboi regele era deja romanizat....

Alutus

#98
Citat din: dragos2006 din Octombrie 26, 2011, 06:50:54 PM
   Vreau sa folosesc acest prilej sa aduc un ultim omagiu marelui erou  Muammar Gaddafi 
                                             ALAH SA TE AIBA IN PAZA EROU AL TIMPURILOR NOASTRE !
As fi strigat ingrozit: Incredibil!Incredibil!Incredibil! Insa nu strig si nu ma mir. Alah?! Care? Te referi la cel care a inchis ochii la Lockerbie? Ce naiba o fi si asta: Lockerbie? Sau poate cel ce dormea cand mii de libieni amarati, erau ucisi pentru ca doreau libertate? Sau o fi cel ce si-a luat concediu tocmai cand alti amarati sunt calcati de tancuri la Daraa acolo unde se prefigureaza un alt martir ? In momentul plasmuirii acestor monstrii sosia lui  Alah a avut drept unelte secera si ciocanul. Si totusi Allahu Akbar. Romanie , Romanie...ce pacate ai tu oare?!
Sa nu uiti Darie!

stefan1

Citat din: dragos2006 din Octombrie 27, 2011, 08:34:29 AM
  ...
Ori mergeau cu aliatii de la inceput si erau ocupati de nemti dar apoi intram la masa bogatilor. ori mergeam cu nemtii si muream aliatii lor si dupa razboi aveam recunostinta lor , nu cum s-a intamplat in realitate de s-a ajuns acolo incat acum 20 de ani cancelarul Germaniei a zis ca ii vine sa vomite cand aude de romani....


    Noi romanii o singura data am fost NATIE , in timpul primului razboi mondial cand am preferat dezintegrarea teritoriala , dar prin sangele a peste UN MILION de romani am faurit ROMANIA MARE.
   Problema e ca in primul razboi am fost condusi de un rege pur german iar in al doilea razboi regele era deja romanizat....

  Ai uitat ca in Primul Razboi Mondial, dupa retragerea rusilor de pe frontul romanesc, noi am incheiat o pace foarte grea cu Puterile Centrale, iesind din Antanta. Am reintrat in razboi doar cu o zi inainte de capitularea Puterilor Centrale.

  Nu avea cum sa intram in raboi alaturi de Franta si Anglia, caci eram singuri in aceasta zona. Franta a cazut rapid, iar Anglia era departe. Nici sa stam neutrii nu se putea, ca atunci Hitler si Stalin ne-ar fi impartit ca pe Polonia sau in cel mai rau caz am fi ramas cu tara ciuntita si in Est si in Vest.
  Si in '44, noi nu am avut variante. Se vedea clar ca Hitler a pierdut razboiul si a continua alaturi de el riscam foarte serios chiar sa disparem ca tara. De aceea aceasta decizie a foet foarte amara. Antonescu nu putea niciodata sa o ia. Ideea lui de a iesi din razboi era sa explice lui Hitler ca suntem obligati sa incheiem pace cu rusii. Era o utopie sa credem ca acesta ar fi acceptat. Ar fi avut loc o ocupare de catre nemti a tarii, frontul ar fi traversat cu lupte toata tara, iar noi am fi pierdut avantajul de a fi aliati cu tabara invingatoare macar pe ultima parte a razboiului. Sa nu uitam ca si Franta, prin guvernul de la Vichy al lui Petain a colaborat de fapt cu germanii pe toata perioada ocupatiei.
  Intoarcerea armelor a fost un act nedemn, dar daca nu o faceam era in joc existenta noastra ca tara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Ce sa mai schimbam acuma,este politizata si femeia de servici care da cu matura in scoli,daca primaru e liberal ,secretarele si tot alaiul din primarie e liberal ,ba angajati primariei lipesc afise pe stilpi,majoritatea se fac membri de partid nu datorita ideologiei ci datorita interesului.

Alutus

Citat din: marian sima din Octombrie 27, 2011, 01:35:13 PM
Ce sa mai schimbam acuma,este politizata si femeia de servici care da cu matura in scoli,daca primaru e liberal ,secretarele si tot alaiul din primarie e liberal ,ba angajati primariei lipesc afise pe stilpi,majoritatea se fac membri de partid nu datorita ideologiei ci datorita interesului.
Sa gasira vinovatii la liberali. Cazul nu este nou. Mai demult fu unu' de-i zicea Nastratin Hogea. Si asta o lua pe coaja pe cand manca paine cu miros de friptura ce venea pe usa hanului langa care statea. Si mai fu unu pe la noi de-i zicea Paun, de ierea acar , altu' de statea langa un car cu oale sparte... un nepot de-al lui de-i zice Dorel si mai este, mai este ....mai este ca-s tare multi.
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

Citat din: dragos2006 din Octombrie 27, 2011, 08:34:29 AM
   Stimate Stefan ai prezentat in postarea ta cele doua exemple de popoare antagonice din Europa !
   Polonozii au preferat sa le fie desfiintat statul si sa moara in masa DAR ACUM SUNT PRIVITI DE TOATA EUROPA CU ADMIRATIE si sunt dati de exemplu pt. toti . Intamplator sau nu Polonia nu este lovita de criza.
  Romanii au preferat sa se dea dupa cei puternici numa' numa' sa nu fie atinsi de lupta . Au preferat la inceputul razboiului sa mearga cu Germania ca era mai puternica apoi cand nemtii au intrat in inferioritate au tradat si au trecut la rusi . Acum cand facem bilantul ajungem la concluzia ca suntem NEAM DE CURVE SI HOTI . Ori mergeau cu aliatii de la inceput si erau ocupati de nemti dar apoi intram la masa bogatilor. ori mergeam cu nemtii si muream aliatii lor si dupa razboi aveam recunostinta lor , nu cum s-a intamplat in realitate de s-a ajuns acolo incat acum 20 de ani cancelarul Germaniei a zis ca ii vine sa vomite cand aude de romani....


    Noi romanii o singura data am fost NATIE , in timpul primului razboi mondial cand am preferat dezintegrarea teritoriala , dar prin sangele a peste UN MILION de romani am faurit ROMANIA MARE.
   Problema e ca in primul razboi am fost condusi de un rege pur german iar in al doilea razboi regele era deja romanizat....
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: 

Alutus

Citat din: marian sima din Octombrie 26, 2011, 08:38:41 PM

Pe cine a nenorocit regele?Pe cei care au luptat pe front pentru Basarabia ,pe cei care i-a condamnat pe cind acestia luptau pentru tara,ce rege isi condamna soldati care sint pe cimpul de lupta,si asa cum existau sloganuri pe timpul lui Ceausescu asa era si pe timpul lui Mihai ,unul din aceste sloganuri zicea ''Antonescu si Mihai ne dau piine cu malai ''adica o piine impura,unde e populismul daca nu la acesti aplaudici care bat din palme si la rege si la iliescu si la liberal ,si la democrati,o fi fost bine asa pe timpul regalitati?Batrini spun alltceva.Pelesul si altele au fost ridicate tot pe spatele poporului Roman,in orice caz nu sa schimbat nimic tirfele politice se dau dupa cum bate vintul politic,dupa cum vedeti emigrarea se face foarte repede asa ca cine erau ieri comunisti astazi sint mari capitalisti ,in fond nu sa schimbat nimic ,daca Europa nu ne supraveghea un pic si nu era dat drumul la granita i-l cautai pe tovarasu.
[/quote]
Nu vremurile sunt sub om ci bietul om este sub vremuri! spunea cronicarul. Nu cred ca am a adauga prea multe fata de explicatia logica, documentata si de bun simt a domnului profesor de BUN SIMT care se prezinta sub user name Stefan 1. Trebuie sa ai niste grave probleme de structura fizica sau morala ca sa ai zisul curajul de a-l contrazice cu niste afirmatii fara acoperire. Sunt de acord ca avem dreptul la opinie, insa trebuie sa prezentam argumentele care sa o sustina. argumentele de genul paine cu malai, a fugit cu un tren plin cu aur si cu tezaurul Romaniei, i-a trimis la moarte, a jefuit tara ca sa faca palatul Peles, le- a pus botnita bietilor romani si alte nerozii la fel de absurde. care nu fac nimic altceva decat sa ne dezbine. Daca pentru aceste afirmatii aveti argumente , prezentatile : documente, data, autor . Pana atunci putem sa consideram aceste ziceri ca fiind in cel mai bun caz lipsa de informatie. Grav este faptul ca aceste zise argumente provin din reaua credinta a multora dintre noi care refuza limpezimea  adevarului in favoarea cetii pestilentiale a calomniilor cultivate in 55 de ani de sfidare a legilor firii in latrina propagandei comuniste. Este grav de asemenea ca cei mai multi dintre adversarii inversunati ai Regelui citesc un ziar odata la doua luni si acela probabil cu specific masculin, iar o carte probabil dinainte de admiterea in scoala profesionala.  Pe langa multe calitati avem si multe deficiente dintre care una majora,  intoleranta fata de semeni. Suntem gata oricand sa gasim un dusman comun responsabil de toate problemele noastre. O facem singuri dar mai ales cu ajutor din partea unor oameni de bine. Pentru risipirea oricarei indoieli in privinta convingerilor mele  politice afirm ca nu sunt monarhist ca sunt republican convins, dar doresc sa ne respectam in mod reciproc si pe cale de consecinta sa-l respectam si pe Regele Mihai. O tara nu are viitor atata timp cat nu-si respecta cetatenii indiferent de deosebirile dintre ei.
Sa nu uiti Darie!

marian sima

Citat din: Alutus din Octombrie 27, 2011, 02:02:38 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 27, 2011, 01:35:13 PM
Ce sa mai schimbam acuma,este politizata si femeia de servici care da cu matura in scoli,daca primaru e liberal ,secretarele si tot alaiul din primarie e liberal ,ba angajati primariei lipesc afise pe stilpi,majoritatea se fac membri de partid nu datorita ideologiei ci datorita interesului.
Sa gasira vinovatii la liberali. Cazul nu este nou. Mai demult fu unu' de-i zicea Nastratin Hogea. Si asta o lua pe coaja pe cand manca paine cu miros de friptura ce venea pe usa hanului langa care statea. Si mai fu unu pe la noi de-i zicea Paun, de ierea acar , altu' de statea langa un car cu oale sparte... un nepot de-al lui de-i zice Dorel si mai este, mai este ....mai este ca-s tare multi.
Eu am facut vinovata clasa politica ,cit despre liberali Stii ce i-a zis primarul Iliescu de la liberali uni batrin care intreba unde sa i-si aseze si el marfa (batrinul era in piata).Raspunsul a fost ..LA CIMITIR...Un raspuns dat uni virstic care a vorbit frumos cu el.O alta piata din Giurgiu a fost farmata tot la decizia liberalilor desi acum 8 ani producea venit de 3 mil pe an ,locul a fos inchiriat cu 1 mil supermarchetului bila,in piata centrala o taraba de 1,30 latime o inchiriezi acum cu 700 ron pe  luna  asta tot datorita liberalilor dumitale,sa treci podul dincolo platesti 26 ron desi podul arata ca dupa razboi ,bulgari au vrut sa scoata taxa dar din cauza liberalilor aceasta taxa se mentine desi podul a expirat de mult ba uni oameni care au lucrat la intretinerea podului sustin ca primul picior de pod de la noi este in aier,din acest motiv trenurile circula foarte incet pe pod,si sint multe manevre facute de liberali ,ma repet avem o clasa politica alcatuita din parazit si hiene ,ca e liberali,democrati sau pesedisti ,toti sint hiene,cit despre Rege sa dat destule informatii ce e ironic ca toti dati vina pe comunisti de zici ca in tara asta doar 2-3 insi au fost comunisti si ei sint principali vinovati,uitativa in partide ca stau acolo ca pui sub closca,comunisti sint acum cei mai mari iubitori de democratie si parca s-ar apleca su pupe si un bocanc regal.Vremurile despre care vorbesti le fac cei de la putere ,ieri regalitate astazi mafioti politici.