Stiri, informatii...

Creat de Woolf, Septembrie 23, 2011, 12:38:59 AM

« precedentul - următorul »

Woolf

Citat din: POSTASUL din Septembrie 24, 2011, 11:17:02 PM
nar fii rau sa le cumparam si politicienilor nostri un astfel de cort si sal ia cu iei cand pleaca in vacanta :nudie: :nudie:         si apropo donu Woolf sunt cam nedumirit in privinta matale,  ca din postarile  dv nu prea reiese ca iesti stupar , deci poate nu ai citit bine cand teai logat  si ai gresit , acesta este un forum al apicultorilor :uimit:

:D  Ba am citit, da domnii apicultori nu se distreaza? Apicultura e o parte a activitatii dumnealor, dar mai sunt si altele ! Activitate pt. care cel putin eu unul va multumesc ! Daca nu ar exista apicultori, nu am avea miere ! Sa nu uitam sa multumim si albinelor, ca daca nu ar exista ele, nu ar exista nici apicultori !  Asa ca... let's fun !  :D

PS: V-am descoperit din intamplare, cautand altceva ! Mi-am aruncat un ochi prin forum, pt. ca mi s-a parut interesant si cam asta e toata povestea ! Am si eu un forum, cel din semnatura, Cine doreste si vrea sa arunce o privire, e binevenit ! Eventual daca va face placere pot sa va trec forumul la parteneri.   :thanks:


Woolf

#16
Lectie de Rugby pe intelesul tuturor !


pharaonu75

Am facut eu curatenie si am unit intr-un singur topic toate postarile lui Woolf!
Am rugamintea la acesta sa posteze aici orice alta stire/informatie doreste, care nu este din domeniul apicol si care este, bineinteles, in limita bunului simt, asa cum spune si numele sectiunii!
Am fost nevoit sa sterg anumite postari in incercarea de a face un singur topic, deoarece nu se mai mentinea un fir logic...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

 :nod:
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 25, 2011, 07:31:40 PM
Am facut eu curatenie si am unit intr-un singur topic toate postarile lui Woolf!
Am rugamintea la acesta sa posteze aici orice alta stire/informatie doreste, care nu este din domeniul apicol si care este, bineinteles, in limita bunului simt, asa cum spune si numele sectiunii!
Am fost nevoit sa sterg anumite postari in incercarea de a face un singur topic, deoarece nu se mai mentinea un fir logic...
:nod:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

orbanstefan64

nu ma prea uit la meciuri da partida asta de rugby merita vazuta  :limba: :limba:

Woolf

Noul Freddie Mercury. Povestea celui care a adunat peste 1.200.000 de accesari in 3 zile pe Youtube     :bravo:   :bravo:

Are 34 de ani, este din Canada si ar putea fi Freddie Mercury al timpurilor noastre. Marc Martel a postat pe YouTube un clip in care interpreteaza "Somebody To Love". Prestatia lui a adunat peste 1.200.000 de accesari in numai trei zile.



Marc a facut inregistrarea pentru auditia la "Queen Extravaganza", o competitie care urmeaza sa aiba loc in ziua aniversarii a 40 de ani a celebrei trupe de rock. Solistul Queen, Freddie Mercury, a murit in 1991.
Tobosarul Roger Taylor este cel care se va ocupa de organizarea evenimentului, el urmand sa selecteze si cantaretii care vor urca pe scena pentru a comemora marea trupa.

"Cred ca melodia e perfect aleasa pentru perioada prin care trecem. Este vorba despre durerea unui om care are nevoie de ceva pentru a continua, pentru a merge mai departe, si mai toti americanii se pot regasi in aceste versuri", a declarat Marc pentru Wall Street Journal.

Vocea lui Marc este aproape identica cu cea a lui Freddie Mercury. Unde mai pui ca pentru auditie tanarul si-a lasat chiar si mustata pentru a aduce mai mult cu marele artist.

sursa: stirileprotv.ro


Woolf

Primii europeni care nu mai pot afla sexul copilului inainte de nastere

Acum o saptamana Comitetul pentru Egalitatea sanselor, din cadrul Consiliului Europei, cerea sa li se interzica medicilor comunicarea sexului pruncului nenascut. Unele spitale nu au mai asteptat sa intre in vigoare rezolutia si au aplicat-o.



Este vorba despre cateva centre medicale din Marea Britanie, care au inceput sa refuze tot mai multe paciente atunci cand au primit cererea de-a li se preciza sexul copilului.
Unele spitale se apara spunand ba nu au timp sa stabileasca sexul fatului, ba ca daca se intampla sa faca o greseala pacienta ii poate da in judecata.
In realitate insa, cadrele medicale nu stiu tot timpul apartenenta culturala sau religioasa a femeilor si se tem ca nu cumva acestea sa recurga la avort daca afla ca nu vor aduce pe lume un baietel.

"Sunt sigur ca spitalele au decis acest lucru pentru a reduce numarul de avorturi. Este o situatie grava, iar reprezentantii unitatilor sanitare trebuie sa fie foarte atenti. Din punct de vedere etic parintii au voie sa afle sexul copilului inainte de nastere", a declarat medicul Shahab Qureshi, reprezentant al Muslim Doctors and Dentists Association.
In ceea ce priveste propunerea Consiliului Europei, aceasta este o reactie vizavi de practica avorturilor selective care afecteaza fetusii de sex feminin, avorturi care sunt din ce in ce mai numeroase in tari ca Suedia si Norvegia. Nu mai vorbim despre China si India.

In prezent, in multe tari civililizate, ca de exemplu Marea Britanie, Suedia si Norvegia, numarul nou-nascutilor de sex feminin il depaseste pe al celor de sex masculin.
Raportul de forte este de 102 baieti la 130 de fete. Drept urmare, de teama ca tocmai urmasa lor nu o sa isi gaseasca pereche multi parinti iau decizii radicale.
Rezolutia comitetului Consiliul European se adreseaza unui numar de 47 de state si va ajunge in octombrie in fata adunarii generale parlamentare.

sursa: stirileprotv.ro

Woolf

Orban: "Europa imbatraneste si pierde viteza. In cel mai negru scenariu, UE se poate dezintegra"

Ministrul Afacerilor Europene a declarat, la emisiunea "Dupa 20 de ani", ca, in prezent, interesul vital pentru Romania este consolidarea UE, apreciind ca "scenariul cel mai rau ar fi ca acest proces de integrare europeana sa o ia in sens invers".



"Cred ca scenariul cel mai rau ar fi ca acest proces de integrare europeana s-o ia in sens invers. Adica sa asistam din ce in ce mai mult la evolutii centrifuge, care ar putea conduce inclusiv la dezintegrarea UE. In momentul de fata, interesul vital pentru Romania este consolidarea Uniunii Europene. Acea idee a Statelor Unite Europene este o idee spre care trebuie sa mergem, pentru ca, altfel, daca ne uitam pe harta, Europa e un continent mic, in pierdere de viteza, cu o populatie care imbratraneste, cu anumite avantaje, dar si cu multe dezavantaje", a declarat Leonard Orban.

El a mai spus ca, daca europenii vor sa mentina un anumit nivel de trai, un anumit standard de prosperitate, au nevoie de unitate.

"Altfel, vom deveni irelevanti la nivel global, ceea ce inseamna ca standardul de viata, prosperitatea va scadea semnificativ, ne vom confrunta cu crize majore si, pana la urma, nu vreau sa avansez scenarii foarte dure, dar, in conditiile in care aceasta constructie se va prabusi, cred ca exista riscul sa ne intoarcem la situatiile de dinaintea celui de-Al Doilea Razboi mondial", a mai afirmat ministrul Afacerilor Europene.

Legat de bugetul pe 2012, pe care Guvernul il discuta in aceasta perioada, Orban a spus ca va sustine prudenta bugetara, pentru ca riscurile sunt majore.

"Voi sustine prudenta bugetara, pentru ca riscurile sunt majore. Perspectivele nu sunt deloc pozitive si pot sa intervina evolutii puternic negative. Deci, cuvantul de ordine pe care-l voi sustine este prudenta", a declarat Leonard Orban.

sursa: stirileprotv.ro

Woolf

Noi dezvaluiri in cazul Vasile Avram! DNA are interceptari telefonice: "Sa impachetezi banii frumos, ca pe un cadou!"



Sunt noua interceptari telefonice in dosarul in care Vasile Avram e invinuit de luare de mita de la afaceristul Sorin Terbea.

Terbea i-ar fi trimis un plic lui Avram, prin intermediul pilotului elicopterului. Terbea a cerut ca plicul sa fie impachetat frumos, ca un cadou.

Terbea a recunoscut ca a vrut sa ii dea lui Avram un cadou, insa un basorelief. "Mai exact, un tablou, un basorelief, pe care l-a impachetat intr-un plic, si prin grija receptionerului si a pilotului s-a ingrijit ca acest plic sa ajungă pe bancheta elicopterului pentru a fi luat de inculpat", anunta Evenimentul Zilei.

Din convorbirile telefonice insa, reise ca era vorba despre 19.000 de euro, bani care n-au mai ajuns la arbitru ci la pilot.

sursa: sport.ro

Woolf

Urbee este primul automobil «tipărit» de o imprimantă 3D



Jim Kor, de profesie inginer mecanic, a creat prima maşină hibrid din lume ce a fost produsă cu ajutorul unei imprimante 3D. Săptămâna trecută, acesta a reuşit cu ajutorul unei echipe de designeri şi ingineri să finalizeze proiectul la care lucra de câţiva ani buni şi să prezinte publicului prezent la conferinţa TEDx din Winnipeg un prototip complet funcţional.
Botezată Urbee, maşina cu două locuri prezintă un exterior generat în întregime utilizând tehnologia de imprimare 3D, un proces prin care părţile sunt tipărite strat cu strat. Cu toate acestea, oamenii de specialitate consideră că prototipul este parţial printat 3D, întrucât tehnica amintită mai sus a fost folosită doar pentru panourile caroseriei. În ciuda acestui fapt, echipa care a lucrat la proiect speră ca în viitor noile versiuni să fie concepute în totalitate prin tehnologia imprimării 3D.
Sub capota lui Urbee regăsim o serie de motoare electrice alături de un agregat convenţional cu un singur cilindru care funcţionează cu ajutorul etanolului. Mulţumită acestei combinaţii, maşina lui Jim Kor devine astfel un hibrid de 8 cai putere ce poate sprinta până la aproximativ 100 km/h. Cu aceste cifre, inginerul ne anunţă că maşina poate parcurge 100 de kilometri pe autostradă cu doar 1.17 litri de etanol, în timp ce în oraş consumul se dublează.
Mai mult decât atât, Kor EcoLogic, compania care a dezvoltat conceptul Urbee, spune că pe suprafaţa acestuia pot fi montate panouri solare pentru reîncărcarea bateriilor. Jim Kor este optimist şi spune că o versiune care să intre în producţia de masă ar putea fi prezentată în 2014.
Preţul pentru achiziţionarea unui astfel de exemplar rămâne unul incert. Unii analişti sunt de părere că în cazul în care Urbee va fi introdus în producţia de masă, preţul va fi de aproximativ 10.000 de dolari, în timp ce specialiştii mai pesimişti văd această maşină ca pe una în ediţie limitată, fapt ce ar putea urca preţul până la 50.000 de dolari.



Sursa: SmartPlanet

Woolf

China către Europa: Nu vă aşteptaţi la salvare financiară din partea noastră

Mai mulţi oficiali chinezi au transmis, în timpul unor întâlniri la sediul FMI, mesajul că statul asiatic nu poate salva Europa, după ce China a fost văzută ca un posibil răspuns la criza datoriilor suverane din zona euro, prin achiziţia de obligaţiuni sau prin investiţii, potrivit WSJ.



"Nu putem să ne apucăm să salvăm pe cineva. Nu suntem salvatori. Trebuie să ne salvăm pe noi", a declarat Gao Xiqing, preşedinte al China Investment Corp (CIC), uriaşul fond suveran de investiţii al statului, citat de cotidianul Wall Street Journal (WSJ).

Dacă Europa ar decide să vândă obligaţiuni comune ale zonei euro, garantate de către toate statele din uniunea monetară, atunci CIC ar putea fi unul dintre cumpărători, a spus el.

"Dacă ar avea un profil de risc care să se potrivească politicilor noastre am cumpăra. Dar nu vă aşteptaţi să cumpărăm mai mult decât ar suporta apetitul nostru pentru risc", a afirmat Gao.

Declaraţia acestuia pare să excludă posibilitatea ca fondul CIC să cumpere obligaţiuni emise de Italia, Grecia şi alte state cu probleme din zona euro, care găsesc cu greu cumpărători.

Guvernatorul băncii centrale, Zhou Xiaochuan, a fost la fel de clar în a afirma că nu trebuie să existe aşteptări pentru o majorarea nesustenabilă a creşterii economice în China doar pentru a susţine economia mondială.

China creşte cu aproximativ 9% pe an. Un avans de 8-10% ar reprezenta "aşteptări rezonabile", a spus el.

"Unii oameni ar putea avea o speranţă iraţională că este cu atât mai bine cu cât este mai mare creşterea", a spus Xiaochuan într-o conferinţă de presă. Dar creşteri de 15% sau mai mari "nu sunt realiste", a avertizat bancherul.

În timpul crizei finaciare din 2008-2009, China a urcat cheltuielile cu aproape 11.000 de miliarde de yuani (circa 1.700 de miliarde de dolari, la cotaţia actuală) şi a reuşit să menţină un nivel de creştere economică de peste 9%. Un alt plan amplu de investiţii este puţin probabil, notează WSJ, deoarece China vede inflaţia drept o ameninţare mai mare decât creşterea inadecvată şi pentru că autorităţile de la Beijing se tem că o mare parte din împrumuturile luate în timpul crizei financiare ar putea deveni neperformante, împovărând guvernul cu o problemă a datoriilor.

sursa: mediafax.ro

POSTASUL

Miscarea Populara, sevrajul puterii

   

De ce s-a gandit Traian Basescu la necesitatea aparitiei Miscarii Populare nu e niciun secret. Presedintele are nevoie de o majoritate de guvernare si dupa alegerile din 2012, pe care sa poata conta si cu care spera sa-si mai indeplineasca dintre proiecte. PDL a scazut mult in sondaje, deci, teoretic, nu mai poate forma guvernul doar cu un minim ajutor al catorva tradatori de prin alte partide si al UDMR.

In plus, PDL a devenit tot mai indisciplinat si tot mai putin permeabil la solicitarile presedintelui, fie ca este vorba despre chestiuni fundamentale, precum modificarea Constitutiei si regionalizare, fie de chestiuni secundare, precum cosul pensionarului. Presedintele are asadar nevoie de o noua forta care sa inglobeze PDL, dar care sa nu se reduca la PDL, pentru a recastiga si apoi pastra puterea reala dupa 2012.

Solutia ideala ar fi fost sa poate crea un partid nou, cel putin cu aparenta reformista si cu figuri proaspete, pe care sa-l ataseze PDL intr-o alianta politica preelectorala cu care sa mearga in alegeri. Acest cal tanar, inhamat la caruta de dreapta, ar fi putut ceea ce PDL cu siguranta nu mai poate, adica sa mobilizeze electoratul DA, insensibil la mita electorala, care nu se mai regaseste acum in nicio formatiune politica.

Solutia s-a dovedit nefezabila din doua motive. Pe de-o parte nu exista liderii carismatici si puternici care sa construiasca acesta noua forta, iar pe de alta parte PDL nu vrea in ruptul capului sa cedeze prim planul si sa capete concurenta. Si daca aceasta noua forta noua nu exista, cine sa formeze, alaturi de PDL, Miscarea Populara in afara de ONG-uri si fundatii, necesare, dar insuficiente, caci politica se face pana la urma cu partide si politicieni?

Primul vizat este, desigur UNPR, pentru care Miscarea Populara este chiar foarte necesara, daca nu vitala. Fostii independenti ii asigura presedintelui o reconfortanta obedienta, pe care Traian Basescu a tot dat-o de exemplu, si, in schimb, le-ar fi asigurat tractarea in Parlament. Un targ care enerveaza teribil PDL, convins ca partidul lui Gabriel Oprea va rontai astfel nemeritat din felia sa de cascaval, lucru, pe undeva, adevarat.

Ar mai fi, PPDD, creat parca tocmai pentru a smulge din electoratul cel mai sarac la minte si buzunare al PSD, tamp, dar nu nesemnificativ numeric. Ar mai fi taranistii sau macar cateva din aripile lor. Interesanta este situatia noului partid maghiar. Obiectivul sau autonomist l-ar face, teoretic, indezirabil, dar pica atat de bine pentru disciplinarea unui UDMR care ridicase cam mult glasul, incat te gandesti daca nu cumva exact aceasta ii si este, de fapt, misiunea. Iar daca la coada cativa parlamentari alesi uninominal ai PPMT ar intra in coalitia de guvernare, doar n-o fi foc. Despre autonomia secuilor se tooot vorbeste de 20 de ani degeaba.

Ar mai fi, desigur, si liberalii din jurul lui Dinu Patriciu, invitati cu subiect si predicat in Miscarea Populara de catre Sebastian Lazaroiu, cu micul lor potential electoral si marele lor potential de a-l submina pe Crin Antonescu. Cat despre Becali si Vadim, cred ca ei au aparut recent in ecuatia MP mai mult pentru a discrdita proiectul.

Asadar, Miscarea Populara se creioneaza mai mult ca o noua oaste de stransura. Daca ar fi fost o alianta cu un partid nou, ea ar fi aparut cu siguranta preelectoral. Asa insa, cred ca mai degraba ar fi, in viziunea presedintelui, post electorala. Caci electoratul de dreapta, fostul electorat DA, chiar si cel ramas fidel presedintelui, ar fugi in munti cand i-ar vedea la aceeasi masa pe Dan Diaconescu si Dinu Patriciu, ba chiar ar mai fi si pus in situatia sa ii voteze. In plus, alierea preelectorala cu UNPR, partid de stanga, ar priva PDL de marele avantaj capatat dupa ce PNL s-a "luat" oficial cu PSD.

Dar ca MP sa fie alianta post electorala, trebuie ca toate componentele ei sa devina parlamentare. Pe cifrele de acum, asta ar presupune cam doua conditii. In primul rand, scaderea sau chiar disparitia pragului electoral. A doua conditie ar fi necomasarea alegerilor. Alegerile comasate avantajeaza partidele cu multi primari in functie, ceea ce nu ar fi decat cazul PDL. De altfel, presedintele s-a aratat foarte rezervat, as zice chiar opozant, al comasarii, pe care care ar fi acceptat-o doar in schimbul regionalizarii. Dar nu stiu cat mai conteaza ce ar accepta sau nu presedintele.

Asadar, premisele crearii MP sunt imposibile fara implicarea activa a PDL, care sa voteze scaderea pragului si sa renunte la comasare. O va face? In acest moment, democrat liberalii par mai degraba sa refuze constructia asa cum a fost gandita de Sebastian Lazaroiu (daca n-o refuzau, oare l-ar fi evacuat atat de dur pe artizanul ei?), pe care o socotesc in avantajul presedintelui si al UNPR si in dezavantajul lor. PDL este convins ca alegerile se castiga cu bani publici. Acum ei au banii publici pe mana, ei pot da mita, deci ei pot cumpara si singuri ceea ce MP le-ar impune sa imparta cu UNPR.

E drept, PDL doreste o rebranduire cromatica, de la portocaliu la verde. I-ar placea si o Miscare Populara cu ONG-uri, sindicate si persoane fizice, dupa cum explica Sorin Frunzaverde, dar in care sa se inveleasca preelectoral fara a avea nimic de impartit postelectoral si fara a avea de urmat vreo indicatie din afara.

Apoi PDL are alergie la oamenii presedintelui. Monica Macovei si Cristian Preda sunt inca tolerati si numai pentru ca si-au temperat tonul. Sebastian Lazaroiu a fost insa executat exemplar. Dupa cum PDL are alergie si la proiectele presedintelui pentru ca nu are niciun chef de reforme care, inainte de a aduce beneficii pe termen lung, implica costuri electorale mari pe termen scurt. S-au parlit cu reforma educatiei si asteapta primul prilej sa scape de Daniel Funeriu si intransigenta lui paguboasa, iar acum sufla si in iaurt. Alegerile nu se castiga, ci se pierd cu reforme, asa ca le-au acceptat scarsnind din dinti doar cat timp Traian Basescu putea sa le impuna pentru ca era locomotiva electorala vitala a partidului. Nu mai e.

Aici e, de fapt, marea linie de ruptura intre presedinte si PDL. Traian Basescu a scapat de griji electorale si se lupta pentru locul sau in istorie. Vrea acum reforme si nu are cu cine sa le faca. De 20 de ani in Romania se guverneaza pentru bani si PDL nici nu se gandeste sa iasa din logica aceasta pentru a guverna, ce prostie!, pentru tara.

Dar daca Traian Basescu se gandeste ca are vreo sansa sa faca reforme cu oastea de stransura care ar fi Miscarea Populara se inseala din nou dramatic, asa cum s-a inselat crezand ca poate face reforme cu un PDL care nu visa decat sa devina PSD. Reforme se fac cu oameni determinati si gata de sacrificii electoale, de tip Monica Macovei, sau nu se fac deloc. Nu faci reforme cu mercenari, care pentru fiecare deget ridicat asteapta recompensa in bani publici.

Miscarea populara este o miscare a disperarii lui Traian Basescu. Prin ea, presedintele incearca sa-si conserve iluzia puterii, umbra puterii pe care a avut-o candva si cu care nu a stiut ce sa faca, de fapt. Dar iluzia aceasta va deveni tot pe mai subtire pe masura ce sfarsitul mandatului sau va fi mai aproape, mentinerea ei va costa tot mai mult in compromisuri grele si pana la urma tot se va destrama. Caci din momentul in care a ratat posibilitatea de a incepe reforma politica cu propriul partid si a beneficiat el insusi de practicile electorale mizerabile ale politicii romanesti, presedintele a pierdut, de fapt, partida cu istoria.
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Woolf

Ceasul cu GPS care-i "pârăşte" pe copii părinţilor

Când puştiul se abate de la traseu în drumul de la şcoală spre casă, ceasul trimite un e-mail ori un SMS părintelui. Nu poate fi scos de la mână decât de adult, cu un dispozitiv special.



Un ceas cu GPS la mâna copilului şi un computer ori un telefon cu internet la dispoziţia părintelui sunt suficiente pentru ca, în orice clipă, adultul să poată verifica unde este cel mic.

Ceasul "comunică" direct cu părintele, arătându-i, cu ajutorul Google maps, unde este copilul (cu o precizie de până la trei metri) şi spre ce direcţie se îndreaptă.
Dacă adultul a trasat o zonă sigură prin care cel mic poate circula, iar copilul a încălcat regula, părintele este anunţat instantaneu prin e-mail ori SMS.

La fel se întâmplă dacă ceasul este dat jos de la mână (deşi, teoretic, doar adultul poate face acest lucru, cu un dispozitiv special).

"Îi asigură independenţa, nu îl îngrădeşte"

Sisteme similare de urmărire funcţionează de mulţi ani în străinătate, iar lansarea lor pe piaţă a declanşat atât reacţii pro, cât şi contra. Principala acuză a fost că limitează libertatea copilului şi dreptul lui la intimitate.

"Este destinat copiilor de la 3 la 12 ani, şi nu este o formă de urmărire ori îngrădire a libertăţii. Este pur şi simplu un sistem care conferă siguranţă şi-l ajută pe copil să-şi dezvolte un caracter independent, să se descurce singur", spune Adina Dumitrache, manager partner al LoG Soft Grup, care distribuie "Safe Kids GPS Locator".

"Nu îl urmărim, nu ascultăm ce vorbeşte, vrem doar să ştim unde se află. Când copilul e suficient de mare, poţi să-l laşi în parc ori în spatele blocului la joacă, poate merge singur la şcoală sau să cumpere ceva, fără să te întrebi tot timpul dacă a ajuns bine ori dacă nu s-a rătăcit", mai spune Adina Dumitrache.

Preţul dispozitivului este de 155 de euro, iar abonamentul lunar: 11,40 euro - cu alertă prin email, sau 16,60 euro - cu alertă prin e-mail şi SMS. Abonamentul include roaming pentru statele UE. Aparatul poate fi comandat pe www.safekids.ro.

Ceasul care ascultă ce vorbeşte copilul

Un ceas asemănător, tot pentru copii, este cel care poate fi achiziţionat de pe www.talksmart.ro. Acesta beneficiază şi de un buton SOS care, când este declanşat, trimite automat SMS părintelui cu mesajul "SOS" şi coordonatele copilului.

Ulterior, ceasul trimite automat un apel către un număr presetat, iar pe baza funcţiei de ascultare la distanţă copilul îi poate comunica părintelui ce problemă are.

Funcţia de ascultare poate fi activată şi fără ca cel ce-l poartă să ştie: părintele trimite un SMS către cartela SIM din interiorul ceasului şi primeşte un apel telefonic de la dispozitiv, putând să asculte ce se vorbeşte în jurul copilului pe o distanţă de 10 metri.

Ceasul nu necesită abonament lunar, funcţionează doar pe baza cartelei SIM, iar costurile sunt cele de trimitere a SMSurilor şi a apelurilor. Preţul lui este de 650 de lei.

155 de euro costă un ceas cu GPS şi accesul la portalul pe care se face localizarea

"Este un sistem care conferă siguranţă, nu este o formă de urmărire şi îngrădire a libertăţii copilului"
ADINA DUMITRACHE, distribuitor "Safe Kids GPS Locator"

[jwp=600,400,image]http://www.evz.ro/uploads/tx_lsuvideo/ceas_gps_copii.flv[/jwp]


sursa: evz.ro






Woolf

Barroso: Riscăm o fragmentare, situaţia este foarte gravă. S-au pus în pericol valori UE, dar putem găsi soluţie

Preşedintele CE, Jose Manuel Barosso, a declarat într-un discurs rostit în faţa PE despre starea Uniunii, că situaţia actuală este una gravă, că din cauza unor atitudini populiste s-au pus în pericol valori europene precum Euro sau libertatea de circulaţie, dar a adăugat că o soluţie este posibilă.



Barroso a vorbit despre atitudini inclusiv populiste ale statelor membre, care au afectat Uniunea şi care pun în pericol realizările europene, printre care a menţionat euro şi libertatea de circulaţie.

"Putem spune că această criză a datoriilor suverane e o criză a încrederii reciproce", a apreciat Barroso.

El şi-a exprimat însă speranţa că statele membre sunt capabile să găsească o soluţie şi să genereze creştere economică şi locuri de muncă

"Vă spun că da, situaţia este foarte gravă, dar se poate rezolva şi propunem cetăţenilor o refacere a Uniunii Europene. (...) Unii spun că avem nevoie de disciplină, alţii că e nevoie de solidaritate. Avem nevoie de disciplină şi solidaritate. De ambele. Avem nevoie de o ambiţie mai mare, de o soluţie globală", a spus Barroso.

El a vorbit şi despre riscul unei fragmentări.

"Am ajuns la un moment de răscruce şi riscăm o fragmentare", a mai spus preşedintele CE.

sursa: mediafax.ro

Woolf

Nicolae Guţă apare pe afişe cu mesaje rasiste, la Roma: Spune NU inculturii, spune NU ţigăniei, spune NU manelelor

Mişcarea Noua Dreaptă a distribuit la metroul din Roma afişe în care denunţă comportamentul romilor români ce comit delicte în Italia, subliniind că imaginea poporului român este asociată, eronat, cu manelele şi prostituţia şi apreciind că de acest lucru este responsabil, parţial, şi primarul Romei.



"Ştiţi doar să mâncaţi şi să beţi. Ajunge cu decadenţa din staţia de metrou Anagnina (Roma). Ajunge cu marginalizarea românilor, cu kitsch-urile, cu infracţiunile comise de voi, cei care faceţi de ruşine poporul român, creând o imagine eronată despre comunitatea românilor din Italia ", scrie pe manifestul semnat Noua Dreaptă.

Manifestul şi afişele au apărut în zona staţiei de metrou Anagnina, o zonă din Roma frecventată de imigranţi români.

Corriere della Sera publică imagini cu afişele lipite în staţia de metrou Anagnina. Pe afişe apare portretul cântăreţului de manele Nicolae Guţă, fiind scris următorul mesaj: "Fiecare trebuie să dea un răspuns: ori îşi trăieşte apartenenţa, ori, cu un refuz, continuă să accepte modelele oferite de societate. Spune NU inculturii, spune NU ţigăniei, spune NU manelelor ". Mesajul este semnat "Noua Dreaptă Italia".

"Comportamentele ruşinoase ale românilor, într-o zonă cum este aceasta, cu un flux mare de călători, ridiculizează poporul român în faţa gazdelor italiene ", continuă Noua Dreaptă, denunţând faptul că romii de acolo ascultă manele, consumă alcool, droguri şi se ocupă cu prostituţia.

"Nu este rasism; este doar bun-simţ, noi nu vrem ca românii din Italia să fie identificaţi cu aceste personaje care constituie doar un grup mic printre cei 100.000 de imigranţi români stabiliţi la Roma, care sunt bine integraţi ", afirmă Remus Tănasă, unul dintre reprezentanţii mişcării Noua Dreaptă Italia.

Organizaţia critică şi atitudinea primarului Romei, Gianni Alemanno, considerat "parţial responsabil" de situaţia gravă din zona Anagnina. "Acest spaţiu a fost acordat unor persoane şi asociaţii care pretind că reprezintă românii, dar care de fapt nu fac nimic altceva decât să profite de situaţia creată", continuă Remus Tănasă.

"Primăria ar trebui să intervină, să gestioneze o situaţie care este scăpată de sub control, dar se pare că nu există voinţă în acest sens", subliniază Tănasă.

sursa: mediafax.ro