..:: DESPRE NOI, FOTO, VIDEO... ::.. > Grădina de lângă casă

Grădina de lângă casă - colţişor de rai.

<< < (35/41) > >>

pharaonu75:
Prin toamna anului 2000, tatal meu a pus in pamant 2 nuci mari si frumoase, primite de la cineva de prin Dobrogea.
Au incoltit ambele si acum are in curte 2 nuci care rodesc.
Nucile sunt la fel de mari si frumoase ca cele puse in pamant in urma cu aproape 12 ani.
Nu i-a altoit nimeni, nu le-a aplicat nimeni niciun tratament special.

Nea Costica din Buzau:

--- Citat din: pharaonu75 din Aprilie 02, 2012, 07:13:26 p.m. ---Prin toamna anului 2000, tatal meu a pus in pamant 2 nuci mari si frumoase, primite de la cineva de prin Dobrogea.
Au incoltit ambele si acum are in curte 2 nuci care rodesc.
Nucile sunt la fel de mari si frumoase ca cele puse in pamant in urma cu aproape 12 ani.
Nu i-a altoit nimeni, nu le-a aplicat nimeni niciun tratament special.

--- Terminare citat ---
]
Salut Dane!!  :hi: De acord cu tine, dar apa nu e tratament special, pt plantele cu frunza mare si multa trebuie si apa pe masura, daca nu, ele stagneaza si dezvoltarea e inceata si ajungem sa manance fructele stra stranepotii nostri, tatal tau a stiut ce face  [ salcamul este contrariul]. Sa fiti sanatosi!! Cu respect C.B.  :hi:

pharaonu75:
Nu ma refeream la apa, asimiland-o vreunui tratament special...
Am spus ca a bagat nucile pur si simplu in pamant, fara vreun tratament special, am avut norocul sa incolteasca amandoua, pomii au crescut fiind udati de ploi si de tata cu ocazia udarii legumelor din gradina, nu au fost altoiti si totusi fac nuci mari si frumoase, exact ca cele din care au crescut pomii.

bismark:
   Adevarat am observat si eu ca si din simburi sau nuci au iesit acelasi soi dar nu intodeauna.De multe ori ies ce a fost portaltoiul.Cu respect

marius_vfp:
la mine pe gramada de balast ciorile spargeau nuci ,mai scapat pe altaturi primavara mai gasesc cate 3  4 care ies frumos din pamant , ii iau si ii mut unde imi convine , puneti la incoltit nuci intrun vas cu ceva ami mult nisip si sa vedeti ce fromos rasar
spor

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă