Este normal sau nu

Creat de evulet78, Septembrie 14, 2011, 07:52:13 PM

« precedentul - următorul »

evulet78

Astazi am incetat hranirile de completare. Am verificat stupii si situatiile sunt destul de diferite. La aproximativ jumatate din ei reginele au incetat ouatul (mai este doar puiet capacit si foarte putin larvar). La o parte din stupi (in general cu regine tinere - de la inceputul lunii august) este inca plin de puiet - cate patru rame pline la fel ca in plin sezon. La acestea, la completare, albinele au crescut cate inca un fagure (pentru ca nu am pus diafragma) si au pus si ceva sirop in el.
Cum sa procedez ca sa pot completa rezervele si la acesti stupi, care au pe cate patru rame doar coronite, si hrana pe inca patru rame (cate doua pe fiecare parte)?
Pot sa le mai dau inca o perioada cate un hranitor si sa le limitez cu diafragma? :)
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bucovineanu

Daca au  crescut cate un fagure fara sa fi avut rama eu consider ca au destula mancare, numai ca nu e chiar unde trebuie. Acel fagure trebuie taiat, montata diafragma si pus dupa diafragma avand grija sa nu curga din el, sau mai bine, daca are loc, se poate pune peste rame. Pe masura ce iese puietul vor lua mierea din acel fagure si o vor pune unde trebuie. Se poate da in continuare sirop numai la acele familii dupa ce s-a montat diafragma, dar nu prea mult , avand grija la furtisag.