Programe soft care ne plac ( atit pt windows cit si pt Linux )

Creat de Kov iulian, Septembrie 12, 2011, 11:20:07 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Citat din: marian_6777 din Iulie 20, 2013, 10:01:56 PM
Driver pack solution. Asa cum ii spune numele, este tot ce avem nevoie pentru a instala driverele cu doar cateva click-uri. Utilitarul scaneaza configuratia sistemului si afiseaza driverele disponibile neinstalate, sau cele la care putem face update. Foarte important... nu necesita conexiune la internet, este gratuit, si poate rula de pe orice tip de suport.
   Poate fi luat de aici http://drp.su/download.htm

Mariane nu mai folosi acest soft Driver pack solution de aici http://drp.su/download.htm pentru ca e virusat! Are 2 troieni.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian_6777

Tamu multumesc... dar esti sigur? Eu il folosesc fara probleme de vreo 3 ani. Cu ce l-ai scanat? Eu am facut-o cu Bitdefender internet security si cu Norton internet security si nu au gasit nimic. Totusi nici nu te contrazic... dar sa nu-mi spui ca ai scanat cu AVG sau NOD 32 :D
O sa scanez si cu G Data, si revin.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Scanat cu avast si kaspersky si e totul ok... altundeva e problema  :wink2:

oroles

Citat din: romikele din Iulie 22, 2013, 09:14:00 PM
Scanat cu avast si kaspersky si e totul ok... altundeva e problema  :wink2:
Daca l-ai scanat cu 2 AV-uri nu inseamna ca nu are virusi. Inseamna doar ca AV-ul nu il recunoaste ca virus. Daca vrei, iti trimit eu un virus, il scanezi cu ce vrei tu si daca vreun AV ti-l detecteaza iti spun si eu ce face virusul. :D
Cum functioneaza un AV: Un virus nu este depistat ca virus daca anterior nu a fost reclamat de cineva ca virus. Dupa ce este reclamat, laboratoarele care se ocupa cu intretinerea AV-urilor creaza definitii si, prin intermediul update-urilor se trimit in fiecare computer aceste definitii. Cand este intalnit pe net, este recunoscut si AV-ul il blocheaza. Am avut pe Windows Bitdefender 2013, un AV foarte bun (daca nu cel mai bun) si nu imi detecta o sumedenie de virusi.

Din experienta va spun ca cel mai bun AV nu detecteaza mai mult de 60% din virusii care circula pe net.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Dragul meu, pentru mine virus e ala care face rau.
Eu folosesc acel soft de multi ani , actualizat, si niciodata nu am avut probleme.
Windowsul in sine e cel mai mare virus si nu prea se plange lumea de el  :razz:

Daca ar fi cum zici tu, atunci cum a detectat Tamu prezenta virusului???
Am repetat scanarea cu panda, bit defender, nod32, avg si norton... si nimic.

Kov iulian

Adevarul e undeva la mijloc, e adevarat uni virusi scapa detectiei multor antivirusi, dar exista si detectii false .

oroles

Citat din: romikele din Iulie 23, 2013, 07:39:21 AM
Dragul meu, pentru mine virus e ala care face rau.
Eu folosesc acel soft de multi ani , actualizat, si niciodata nu am avut probleme.
Windowsul in sine e cel mai mare virus si nu prea se plange lumea de el  :razz:

Daca ar fi cum zici tu, atunci cum a detectat Tamu prezenta virusului???
Am repetat scanarea cu panda, bit defender, nod32, avg si norton... si nimic.
Ok, definitia ta e buna! Iti trimit un virus dinasta care face rau sa vedem ce AV ti-l detecteaza? :D
Probabil in cazul asta e un fals pozitiv cum zice Tamu. Depinde ce fel de AV folosesti. Sunt AV-uri care folosesc scanarea euristica (adica, AV-urile sunt in sine niste mici sisteme de operare si testeaza pe pielea lor ce face virusul respectiv inainte sa permita instalarea in calculator). Cele mai multe fals pozitive se intalnesc la astfel de AV-uri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 23, 2013, 10:57:31 AM
... Iti trimit un virus dinasta care face rau sa vedem ce AV ti-l detecteaza? :D

Mi se fâlfâie daca virusul ăla face rău sau nu face nimic.
Lucrez alternativ pe Linux Mint și Cylon Linux și nu mă mai doare capul de la așa problemă :razz:
Iar dacă mă pricopsesc cu el în mașina virtuală, șterg un folder și-l fac apoi la loc, dacă am musai nevoie.... LINUX NUMBER ONE!!!
:hi: :hi: :hi: :P

oroles

Citat din: romikele din Iulie 23, 2013, 01:34:48 PM


Mi se fâlfâie daca virusul ăla face rău sau nu face nimic.
Lucrez alternativ pe Linux Mint și Cylon Linux și nu mă mai doare capul de la așa problemă :razz:
Iar dacă mă pricopsesc cu el în mașina virtuală, șterg un folder și-l fac apoi la loc, dacă am musai nevoie.... LINUX NUMBER ONE!!!
:hi: :hi: :hi: :P
Romikele, eu zic ca ti se falfaie degeaba... Si pe Linux sunt o groaza de virusi. Diferenta e ca ruleaza numai pana la urmatorul restart. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Am testat cu ceva ani in urma, ca si de colegii de la revistele "Chip" sau "PC Magazin" doi dintre cei mai "periculosi" virusi de linux din acea perioada... nu le mai retin numele. Tot ce au facut a fost sa stearga ceva fisiere de log, neimportante, pe care cu un backup le-am recuperat.

... Și totuși mi se fâlfâie!  =))

Tamu

Avast-ul a fost cel care a detectat troienii. Si personal am incredere totala.
Daca cineva doreste sa foloseasca softul nu are decat.
Traim intr-o tara libera.  :D
Eu doar am informat de acest lucru.
O zi buna tuturor.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Citat din: Tamu din Iulie 24, 2013, 09:26:20 AM
Avast-ul a fost cel care a detectat troienii. Si personal am incredere totala.
Daca cineva doreste sa foloseasca softul nu are decat.
Traim intr-o tara libera.  :D
Eu doar am informat de acest lucru.
O zi buna tuturor.

Uite ce-mi zice mie avastul:

Tamu

 =)) Da, se pare ca nu am fost suficient de explicit. Programul in sine nu are virusi (troieni). In baza de date a programului cea care are dimensiunea de aproape 6 Gb sunt detectati acestia. I-mi cer scuze pentru eroarea facuta.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Citat din: Tamu din Iulie 24, 2013, 02:35:00 PM
=)) Da, se pare ca nu am fost suficient de explicit. Programul in sine nu are virusi (troieni). In baza de date a programului cea care are dimensiunea de aproape 6 Gb sunt detectati acestia. I-mi cer scuze pentru eroarea facuta.
http://trusted.kaspersky.com/3A64F08810C4738C502445C2B221EB95/DPS4393/info/en

A mai fost discutata problema. Cei de la Kaspersky sunt de parere ca nu exista motive de ingrijorare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Tamu

Nu mai cochetez cu cei de la Kaspersky de vreo 10 ani.
Totodata nici un mare producator de antivirusi nu pot sa-mi garanteze securitatea sistemului.
Mai mult este dovedit faptul ca multi virusi sunt produsi chiar de catre acestia, pentru a-si vinde mai bine produsul.
Deci ... . Fiecare ia de bun ceea ce doreste.
Dar:  "Paza buna trece primejdia grea."
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!