Capcane viespi

Creat de tassevasi, Septembrie 06, 2011, 03:41:53 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Pentru Liviu am pus aceste fotografii,ca el nu poate prinde viespile si mustele ,sa vada aici la mine cite s-au prins .
  Numai bine  :hi:

alex_sa

ce ati bagat in sticle sa le atraga???

tassevasi

Zahar ,miere,otet  si apa .
  Numai bine .

cipriene

asta este reteta pentru supa de viespii :yes:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

PricopArthur

Este postata de Dragos o capcana de viespi dintr-o sticla taiata pe din doua si partea cu dopul pusa invers ce este foarte buna.
Rezultatele sunt remarcabile. Intotdeauna am in curte cateva, si vizibil, de cativa ani, populatia de viespi s-a redus la casa de la sat unde iernez stupii.
Miere multă şi inimă curată!

tassevasi

Citat din: PricopArthur din Decembrie 22, 2011, 05:02:12 PM
Este postata de Dragos o capcana de viespi dintr-o sticla taiata pe din doua si partea cu dopul pusa invers ce este foarte buna.
Rezultatele sunt remarcabile. Intotdeauna am in curte cateva, si vizibil, de cativa ani, pop*latia de viespi s-a redus la casa de la sat unde iernez stupii.

Cind ploua  se umple cu apa .

PricopArthur

nu si daca o pui undeva unde nu ploua
Miere multă şi inimă curată!

cipriene

eu am incercat cu sticle brune si nu prea a mers. probabil nu era bun siropul pe care l-am pus in sticla  :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

davcosti

Ce capcană cumpărată-tot PET-ul la 2 litri jumate rămâne baza găurit în 6-7-8 locuri la gâtul sticlei, și-l puneți pe lângă stupi la 2-3 metri,
că oricum Albinele nu vin la Oțet! Și după mai multe teste de sirop, cel mai eficient este Oțetul din Vin. Simplu,cumpărat,direct din sticlă fără nici un adaos.Apar Lupul Albinelor, Viespi și muște de zici că-s drogate! Orice Bărzăune în minus o Albinuță-n plus în stupi :bzz:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Bătrânul

Folositi flacoane de culoare deschisa NETAIATE si umplute pina la jumatate , legate cu sfoara la un metru inaltime. :bzz:

davcosti

Cu dopul pus,legate sub dop cu sârmă apoi de o creangă a unui pom din preajma stupilor și la trei sferturi a sticlei, găurile, de jur împrejurului sticlei ca mărimea unei unghii făcute cu ceva incins sau tăiate cu foarfeca sau caterul și introduse vârfurile în sticlă,că ele oricum după ce intră nu mai găsesc calea de ieșire și se afundă în oțet pînă la urmă!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

sorin_s2003

Am gasit astazi intr-o lada dezafectata un cuib de viespri mai mari decat cei obisnuiti.Umbland pe acolo am fost muscat efectiv de mana, (s-a inrosit).Spre seara m-am uitat mai atent, sunt multi inauntru.Spuneti o metoda sa distrug acel cuib, mie frica sa nu mai atace pe cineva din familie.

elvis

cu parlitorul pe porci; cu insecticid;le distrugi casuta dar atunci e posibil sa te cam intepe
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

tepes v

Citat din: sorin_s2003 din Iulie 24, 2013, 08:20:20 PM
Am gasit astazi intr-o lada dezafectata un cuib de viespri mai mari decat cei obisnuiti.Umbland pe acolo am fost muscat efectiv de mana, (s-a inrosit).Spre seara m-am uitat mai atent, sunt multi inauntru.Spuneti o metoda sa distrug acel cuib, mie frica sa nu mai atace pe cineva din familie.
daca le stropesti cu benzina mor instantaneu.
giurgiu

sorin_s2003

Astazi, dupa ce s-a luminat, am pus o gratie in fata urdinisului si am dat cu insecticid spray. Au murit toti, am deschis lada si am gasit un cuib ff mare. O sa postez niste poze.