De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

#15
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

am reusit =)) =)) =)) da greu as de cap :mad: va multumesc :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

 :bravo: =D> :bravo:

Asta faceam eu mereu la postarile tale... nu mare lucru, ci doar selectarea link-ului si click pe butonul de youtube!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 18, 2011, 09:56:05 PM
:bravo: =D> :bravo:

Asta faceam eu mereu la postarile tale... nu mare lucru, ci doar selectarea link-ului si click pe butonul de youtube!
vam dat ceva de lucruu :)  dar cand o sa treceti prin bucovina sigur o sa ma revansez :coffee: :beer:  vedeti donu Romikele ca am modificat , deci sunt dator la amandoi :hi: :hi: :beer: :beer:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Noi sa fim sanatosi si poate vreodata se lasa si cu  :beer: :beer: :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi


tassevasi


Kov iulian

#22
Am gasit pe net aceste imagini, oare ce se intampla cu aceste avioane ? ( eu stiu dar va las sa va dati cu parerea )


Priviti si efectul fizic al acestui fenomen , minutul 5:50 si minutul 7:40

tassevasi

   "Ce se intimpla cu aceste avioane ?"
  Pai ce sa se intimple decit ca la o anumita viteza depasesc zidul sonic ,se   produce acel zgomot asa de tare  si daca mai e si  inaltime mica atunci vaporii  de apa din atmosfera  formeaza acea pilnie spectaculoasa in urma lui , plus  pagube la sol  .
  Parerea mea .
Numai bine .

tassevasi

#24
  SENZATIONAL , cita pofta de viata are acest om .


Obombo

Citat din: Kov iulian din Decembrie 13, 2011, 01:03:38 PM
  eu stiu dar va las sa va dati cu parerea
De stiut, stii, dar de auzit, l-ai auzit vreodata?

Kov iulian

am auzit dar de departe, deoarece stau langa o baza militara .

tassevasi

Citat din: Obombo din Decembrie 14, 2011, 01:43:21 AM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 13, 2011, 01:03:38 PM
  eu stiu dar va las sa va dati cu parerea
De stiut, stii, dar de auzit, l-ai auzit vreodata?


Da, de f  multe ori ,dar acum 35-40 ani, cind eram la tara ,nu intelegeam  ce se intimpla si m-am informat .
  Numai bine .

POSTASUL

in acest film spune ca mierea se descristalizeaza la o temp. de 54Gr.  si inca ceva intereresant foloseste in loc de izgonitor o placa cu miros de cirese ,ce parere aveti ???     
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

  Interesant filmul.
  Referitor la tempereatura de 54 grade, asa fac ei, nu inseamna ca doar la acea temperatura se decristalizeaza mierea. Daca ar fi asa, albinele nu ar mai putea decristaliza mierea din fagurii de rezerva, ca ele nu realizeaza asemenea temperaturi. Cu cat temperatura este mai inalta, cu atat mierea este mai fluide si se decristalizeaza mai repede si va recristaliza mai tarziu. Dar se mai reduc din enzime si vitamine, se mareste HMF-ul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)