Productii medii pe stup in 2011

Creat de cristifader, August 28, 2011, 10:12:36 PM

« precedentul - următorul »

cristifader

Pentru a compara sezoanele apicole, ar fi interesant ca fiecare sa isi noteze prin acest sondaj productia de miere in 2011. Sondajul este pentru stationar, si promit sa fie si unul pentru pastoral, pentru ca stiu ca sunt diferente semnificative in randament.

Numai bine,
:bzz:

mape 48-petru manea

productie medie
-2009---=31 kg
-2010---=19 kg
-2011--=25-30 probabil

cristifader

Multumim!

Sondajul este activ pana pe 11 septembrie, asa ca haideti, curaj!

:D

D006

  Un an foarte greu mai ales pentru oamenii care traiesc doar din stuparie.  Dupa ce s-a tras linie profitul net asigura doar supravietuirea.

  Ar fi bine daca am vedea si noi rezultatele sondajului....  :D

stupar

Procesatorii falimenteaza apicultura.Pretul de achizitii ari trebui sa fie undeva la 5 eu.Daca in Germania .Franta la piata si la supermarketuri  este de 13,5 eu/kg,nici n-ari fi mult 5 eu.
Anul asta a fost un ani bun si apreciat ca santem la limita de supravietuire,daca era ca anul trecut,acum eram in faliment.Taranul in orice regim a fost subjugat si va fi.Pana nu ne unim si nu noi dictam pretul nimic nu se schimba in bine.

D006

   In acesta iarna vom avea parte de niste scandaluri frumoase in lumea apicola deoarece este primul an in care s-a gasit miere romaneasca falsificata . Am vazut buletinele de analize de la mierea de salcam produsa de niste stupari din Ardeal si rezultatele nu miros bine . Cica un procesator de acolo are pe stoc 1000 de tone care nu poate fi exportata pt. ca are un gust specific...

pharaonu75

Poate asa se lecuiesc si procesatorii sa cumpere toate torocalele de la "baietii destepti", pe care sa le cupajeze cu miere curata pana ies analizele in limite acceptabile, iar apoi sa exporte tot amestecul asta ca fiind miere buna!
Si poate asa se invata sa pretuiasca mierea curata, nu sa o plateasca la un pret aproape egal cu cel al unui kg de zahar!

Hai sa plangem de mila procesatorilor... ca si ei plang de se rup de mila apicultorilor!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube


orbanstefan64

apiinvertul este pentru hraniri stimulatoare sau de complectare pt iarna???? :)

D006

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 07, 2011, 08:08:03 PM
apiinvertul este pentru hraniri stimulatoare sau de complectare pt iarna???? :)

...Apiinvert--intii la care din substantele care circula sub aceasta denumire va referiti..??..ca multa lume spune APiinvert la mai multe substante nou aparute pentru hrana albinelor.

..parerea mea un "apiinvert" bogat in fructoza este indicat pentru completare rezervele pentrui iarna..

/..pentru stimulare ar fi bun oricare varianta de "apiinvert" --deoarece da senzatia de cules in familia de albine si este benefic pentru dezvoltarea familiei..

N A MARIN

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 07, 2011, 08:08:03 PM
apiinvertul este pentru hraniri stimulatoare sau de complectare pt iarna???? :)

Da...dar de ce intrebi.
Se poate utiliza si in alte ...scopuri...?/!.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

bee_lover

#11
Pharaoane nu te lua de procesatori ca ei saracii abia castiga 50 de centi pe kg de miere =)) . sau daca am gresit ne lamureste domnul Dragos.

pharaonu75

Pe Dragos trebuie sa il citesti printre randuri si vei intelege multe!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2011, 08:03:24 AM
   Cica un procesator de acolo are pe stoc 1000 de tone care nu poate fi exportata pt. ca are un gust specific...

Cine e acest procesator? NU e cumva Filomera? Daca sunt ei, atunci bine le face. Cine a adus asa zisul apiinvert cu ciDin vina cui a scazut pretul la salcam si floare? Daca au nevoie de miere curata de salcam pentru amestec, sa vina la mine. Le dau eu 3 tone de salcam fara rapita si fara apiinvert in el

pharaonu75

Mai tineti minte ca tot Dragos spunea ca cine nu se grabeste sa vanda mierea si o stocheaza in magazie, o va vinde mai tarziu cu pret bun?
Uite ca a avut dreptate!

Cata miere curata ii trebuie acelui procesator pentru a "ascunde" prin cupajare acea mie de tone de torocala?
Cat va fi dispus sa plateasca pe un kg de miere curata, pentru a nu ramane cu torocala in batatura?
Oare va putea sau va fi dispus sa astepte pana la recolta din 2012? Si daca si atunci va lua teapa ca si acum?

Asta este un bun avertisment si pentru ceilalti procesatori.

Concluzia este una singura: Faceti fratilor analize "la sange" si cumparati numai miere care este OK, insa platiti la fel de OK!
Dupa fapta si rasplata! Platesti in bataie de joc, primesti miere in bataie de joc!

Iar cine se injoseste sa faca tot felul de manarii cu miere falsificata, ii doresc, crestineste, sa aiba parte de FALIMENT la orice pas!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube