CAT OCUPA O RAMA INSAMANTATA CU PUIET?

Creat de bogdan moldovean, August 27, 2011, 03:40:11 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

Imi puteti raspunde dragi apicultori la o intrebare?Dintr-o rama cu puiet larvar insamantata pe ambele parti cu coronita de miere deasupra puietului cata albina de acoperire iese?cate rame ocupa aceste albine care vor iesi?

bucovineanu

#1
Dintr-o rama cu puiet care are si coronita de miere rezulta doua rame cu albine. Dar in aceasta perioada nu trebuie sa ne asteptam ca familiile vor creste. Albina care e acum in stupe rasfirata pe mai multe rame din cauza caldurii. Pe de alta parte este albina uzata care e spre sfarsitul vietii si de aceea desi eclozeaza puiet din rame familia este in regres.

marius_vfp

salut, din curiozitate intro zi ma apuc sa vad cate celule ar avea o rama de intreg pe ambele fetze, 
( :rotfl: nu va ganditi ca leam luat la rand cu numaratoarea, am facut inmultirea intre linii si coloane )  si au iesit cam 8250 pe ambele fetze , acum se intelege, cam 500 poate strica ele pe margine vreo 2000 poate sunt cu miere ,restul poate sa fie cu albine , un 4000-5000 e posibil sa fie .
spor la treaba si numarat .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Citat din: marius_vfp din August 28, 2011, 12:32:32 AM
salut, din curiozitate intro zi ma apuc sa vad cate celule ar avea o rama de intreg pe ambele fetze, 
( :rotfl: nu va ganditi ca leam luat la rand cu numaratoarea, am facut inmultirea intre linii si coloane )  si au iesit cam 8250 pe ambele fetze , acum se intelege, cam 500 poate strica ele pe margine vreo 2000 poate sunt cu miere ,restul poate sa fie cu albine , un 4000-5000 e posibil sa fie .
spor la treaba si numarat .

...MAriuse..:))..MAriuse ..:)..

..nu mai  stiu in ce manual de apicultura, ce editie era, citisem si tineam minte ca ar fi de albina lucratoare la 800 de cxelule de albina lucratoare, pe 1 dm patrat si parca op rama de normal are 10 sau 11 decimetri patrati--dar este o simpla aducere aminte care numai stiu cit de exacta este.:(

marius_vfp

salut, bio , pai si eu nu am zis tot asta, adica 10 decimetri patrati  la 800 de celule sunt tat atatea nu?, dar sa nu fonfundam numarul de celule cu numarul de albina-puiet care poate fi pe o rama
toate cele bune
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

un_escu

  Daca voim sa cumparam faguri artificiali cu celule mari si sa controlam numarul celulelor dintr undecimetru patrat, urmam stfel.cerem vanzatorului o proba de foaie,lunga si la tade 7-8 cm.Cu o linioara impartita  in mm si cm,masuram, in 3 directii largimea a10 celule ,perpendicular  pe latura.Sa zicem ca am aflat<52,7mm>,<53,5mm>,si<52,3mm>,Adunam aceste 3 masuri si impartim suma lor la 3.Aflam <52,8mm>.Aceasta este largimea mijlocie a celor 10 celule. Inmultim aceasta largime cu ea insasi, adica 52,8x52,8.Cu cea ce am aflat,imparim pe2309468,care e un nr neschimbat, la orice foi de faguri artificiali.Catul 828 insemneaza cate celule sunt pe amandouo fetele unui decimetru patrat al probei .(CALAUZA STUPARULUI  N. NICOLAESCU ,G. STOINESCU editia XI pag 370 <MARIREA TRUPULUI ALBINELOR>.

dorindafi

Citat din: bogdan moldovean din August 27, 2011, 03:40:11 PM
Imi puteti raspunde dragi apicultori la o intrebare?Dintr-o rama cu puiet larvar insamantata pe ambele parti cu coronita de miere deasupra puietului cata albina de acoperire iese?cate rame ocupa aceste albine care vor iesi?
am citit shi spusele colegilor numai ca eu am intzeles sub o alta forma intrebarea
bogdan a zis-cate rame ocupa aceste albine care vor ieshi-   adica puietul de pe rama respectiva
daca e asha eu shtiu ca maxim 3 rame  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

un_escu

   Numarul de albine care acopera o rama este in functie de temperatura mediului exterior si de temperatura necesara in stup.Consider ca sunt douo variabile care nu pot sa ne dea o valoare nici macar cu aproximatie.Totul depinde de densitatea lor  pe fagure.

bogdan moldovean

bravo dorindafi.Numai tu ai inteles intrebarea pe care am lansat o asta vara Intrebarea mea a fost.........dintr o rama insamantata cu puiet pe ambele fete,cate rame vor ocupa albinele care vor iesii?Inca odata  BRAVO DORIANDAFI Restul sa se mai documenteze

pharaonu75

Bogdane, daca citeai raspunsul lui Bucovineanu, postat imediat sub intrebarea ta, realizai ca nu doar Dorindafi ti-a raspuns...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 10, 2011, 06:27:11 PM
Bogdane, daca citeai raspunsul lui Bucovineanu, postat imediat sub intrebarea ta, realizai ca nu doar Dorindafi ti-a raspuns...

mi-ai luat-o inainte cu raspunsul

bucovineanu

In raspunsul meu e o greseala pe care rog un moderator sa o corecteze. Trebuie scris albine in loc de puiet. Din cauza neatentiei.  :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Decembrie 10, 2011, 06:41:31 PM
In raspunsul meu e o greseala pe care rog un moderator sa o corecteze. Trebuie scris albine in loc de puiet. Din cauza neatentiei.  :hi:
asha DA  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

thomas

Saluatare! ca sa nu mai deschid alt topic si tinand cont de faptul ca subiectul topicului este asemanator, am urmatoarea intrebare: cate albine sunt cu aproximatie pe o rama 1/1 Dadant? Daca ati gasit asta prin carti, ar fi ideal. Eu am gasit ceva, dar nu mai stiu unde pe internet. Imi amintesc ceva de genul 1kg albina=10000 indivizi aproximativ. Ma intereseaza in evaluarea familiilor pe care le detin. Mersi!