Cat de repede vi-au crescut paulowniile?

Creat de badguy_goodguy, August 22, 2011, 11:32:47 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Cei 2-3-5-10 metri in primul an nu pot fi atins decat daca tai efectiv vechiul copac pentru ca altul nou sa creasca din aceeasi radacina.
La fel poti obtine o crestere de 2-3 metri in primul an plantand radaciinile altor copaci.

Insa din semninte cresterea este mult mai lenta. Maxim 50-100 cm  in primul an. (si asta udate apoape zilnic).

Voi ce performante ati reusit cu cresterea pauwloniei din seminte? :D a ajuns careva la 10 metri in al doilea an ? :D  (glumesc)


Am deschis acest topic doar ca altii sa nu se sperie daca pauwloniile lor vor atinge maxim 20-30 cm in primele 2-3 luni si asta ingrijandu-le in mod constant.

PS: Inca nu am folosit azot pentru cresterea lor, dar urmeaza.Mi-a placut rezultatul unui sac de azot aruncat pe evodii. :)

Ionut Mioveni

Domnule badguy_goodguy tin sa va anunt ca paulownia are si cresteri precum se tot povesteste pe Google.Dar asta nu depinde de udat in mare masura sau de administrarea unor suplimente.Nu pot sa spun ca nu ajuta si acelea dar totul depinde de locul in care plantati copacelul, si asta o spun din proprie experienta :nod:
Am plantat anul acesta destul de tarziu( la inceputul lunii iulie) un nr de 10 paulownii in gradina bunicii in diferite zone ale gradinii.
Si astfel am ajuns sa am copacei de la 20 cm la peste 1,20  (toate fiind plantate IN ACEEASI ZI) sa ma ierte  D-zeu ca a fost o zi de Duminica dar atunci am venit la tara si atunci am si plecat fiecare dupa posibilitatea sa :sad:
Asa ca ramane la latitudinea dvs sa decideti referitor la cresterea paulowniei.
Mentionez ca am paulownii plantate in pahare cu vreo 2 sapt dupa ce le-am plantat pe cele din gradina care acum nu au mai mult de 15 cm in paharele.Asta petru ca stau la bloc si nu prea am spatiu ,astfel ele nu au beneficiat de lumina necesara.
Paulowniile care le am in gradina au fot plantate pe 03-03-2011.Sunt curios cat de melifer este acest copac....desi tind sa cred ca tot mai treaba facem cu salcamu nostru :yes:
Pentru anul viitor nu promit dar sa vad daca am timp sa strang ceva seminte de Paulownia cu flori albe.(nu stiu denumirea stiintifica si nici potentialul melifer al acesteia) Daca cineva are date despre ea rog sa le impartaseasca si cu noi.
Numai bine si copacei cat mai frumosi sa aveti!

badguy_goodguy

1. Ai grija la ceea cu flori albe! nu rezista la temperaturi sub -5 grade. Singura pentru nivelul nostru de clima este Pauwlonia Tomesta.
2. Eu am paulownia atat la apartament cat si in gradina. Nu constat diferente intre cele mai multe :( Atata tot ca cele din gradina au frunzele mult mai verzi si deja incep sa faca scoarta. Cele din apartament nu. Totusi am pauwlonia care nu stiu din ce cauza nu vor sa se dezvolta, sau se dezvolta cam firav. Cam 30% dintre ele. Nu stiu aca ar trebui sa le dau o sansa sau nu...
3.Ai grija cu cele tinute in pahare, pauwlonia de mica isi da o radacina al naibii. Pune-le in niste ghivece mai mae cu pamant mai bun. Are sa ramai uimit de rezultate.  Eu am ramas surprins cand dupa o saptamana ale mele si-au intins radacina vreo 20 cm pana pe fundul ghiveciului, la gaurile pentru apa  :hippo:

happy

Mai merge la noi si paulownia -Tropical,cu florile ceva mai mov ca la tomentosa!De ce  tii astfel de arbori in ghivece,vrei sa-i faci bonsai? :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

badguy_goodguy

3Am cativa si acasa. (doar 3 in ghiveci)
Iar in sat ii tin pana la 20-30 cm in ghivece, pt. un simplu motiv pot retine cat mai mult timp apa pentru ei. Astfel le ud foarte bine pamantul, pun apa in tavitza si gata. La mine la apartament oricum am doar 3 plante de anul asta.
Ma gandesc chiar sa ii pastrez peste iarna, vor mai creste oare? adica inauntru nu vine bruma sa le faca sa-si arunce frunzele... sper sa nu le dau bioritmul peste cap. Am constat si eu ca decand ii las noaptea in geam nu mai intra nici un tintar in camera,chiar daca lucrez  la ora 3 la calculator cu becul aprins  :hippo:

Oricum pentru necunoscatori sa va asteptati  ca radacinele plantei sa fie exact inaltimea ei pe putin.

Anul acestas-au dezvoltat foarte greu fata de anul trecut, dar au fost si saptamani cand doar a ploat. Anul acesta insa, cu aceste 2 saptamani de caldura. Am castigat 10 cm la ele.

PS:Nu stiu pana la ce inaltime le-as putea tine in apartament, si daca raman sau nu fara frunze intr-o camera... astept sugestii...


happy

Nu inteleg care este problema daca le cad frunzeleEste normal pt. un arbore sa le cada frunzele toamna.Daca ii tii in ghivece ii tii din crestere,intr-un an el poate creste si 3m.Eu am acum in gradina la 3m si mai cresc ,apa nu le-am pus decat f.putina.Chiar nu te inteleg,paulownia trebuie sa-si dezvolte radacinile :redcard:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

badguy_goodguy

#6
happy, uite aici ce radacini si-a dat in nici o saptamana...



avand in vedere ca a fost plantata dintr-un ghiveci mai mic (cred ca jumate de litru) in acesta in urma cu aproximativ o saptamana....  bine a fost si f. cald si au fost udate zilnic.




badguy_goodguy

Si aici poti vedea cat s-a dezvoltat in 3 zile de la data filmariii .... se pare ca aceste plante cresc in inaltime cu 1 cm pe zi atunci cand e foarte foarte foartec cald.


PS: Am observat la una ca incepesa-si dea ramuri sau alte perechi de frunze pe tulpina?!