8-10 rame cu puiet capacit, aproape nici o rama cu oua/larve ,e normal?

Creat de badguy_goodguy, August 22, 2011, 11:21:50 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

In urma cu maxim o luna, a crescut cantitatea de miere in stup cam cu 4-8 kg (nu stiu inca de unde au uresit sa culega atata in nici o saptamana, probabil floarea soarelui), iar matca a ouat pana la 8-10 rame/stup. Acuma in schimb nu mai in unii stupi nici o rama cu oua. E normal asa ceva pt. luna august? puietul enorm de mult aparut in plus este ca sa culeaga pentru albinele mai putine ce vor intra in iarna?!

Pot sa profit cumva de pe urma acestui puiet? gen colectare de polen,etc? sau mai bine il las sa adune pt. iarna?!


mape 48-petru manea


andrei_calinescu

Badguy,

Pot fi mai multe cauze.
Verifica prezenta matcilor.
Verifica stadiul de blocare a cuiburilor, fenomen specific perioadei.

Parerea mea e ca ai oua, dar portiuni foarte reduse, cauzate de blocajul cuiburilor.

badguy_goodguy

Le-am pus etaje (am etaje de 1/1). Si am marit cuibul. O rama cu puiet, o folie goala, o rama cu puiet o folie goala. Erau atat de multe ca nici nu s-a simtit ca le-as fi pus etajul. Le-am stimulat pe toatecu aproximativ 3 litri de sirop/stup si 100 grame de polen amestecat cu faina de soia + lapte praf. (pus in cutiutze metalice deasupra ramelor). Sper sa nu imi faca ca si atunci cand am amestecat polen cu ou, ca au mancat polenul si mi-au lasat mie oul  =)) =)) =)) , pe saptamana viitoare voi avea si ceva matci. (Cateva crescute de mine, si cateva de la schimbari linistite). Ma gandeam ca cu atata pufoi de albine sa mai fac 2-3 familii. Sper sa nu gresesc.

ilalexandru



andrei_calinescu

Badguy,

Cam multe experimente pentru momentul sezonului.
Folie goala inseamna fagure artificial? Sa inteleg ca ai 2 corpuri 1/1 pline cu albina?
Dar cate rame cu puiet? Multa din aceasta albina se va "topi" pana la intrarea in iarna si prima parte a acesteia.
Daca le-ai dat omleta cu polen, inseamna ca nu ai aport de polen. E corect? Daca e corect, ponta matcilor va fi descendenta spre blocare. Deci albina tanara putina pentru iernat.
Daca e penurie de polen, albina aia tanara nu va avea timp sa-si faca corpul gras pentru iernat.
Eu nu as face roi acuma in contextul asta.

In definitiv ce-ai putea face, ar fi 1-2 familii ajutatoare pentru la anul, pe 3 rame pline cu albina si 2 cu puiet capacit.
Dupa eclozionare scoti ramele goale (care au fost cu puiet) si completezi cu 2 rame pline ochi cu miere. Le dai obligatoriu matci imperecheate.

Operatia asta insa poti s-o faci si la anul dupa rapita. De tine depinde, in functie de ce obiective ai.

badguy_goodguy

Au fost 8-10 rame cu puiet capacit. Asa ca am intercalat rame pentru ca cuibul era blocat si matca nu mai avea spatiu de ouat, profitand si de faptul ca e f. mare caldura afara. Am pus 2 litri de sirop + am mai descacitpe unde si pe unde, m-am jucat un pic cu cutitul prin rama).
Puietul acela capacit a iesit saptamana aceasta... le-am pus colectorul. Cam in 3 zile sertarul de polen era plin. Grauncioare mici de polen. Am sa scot colectorul si am sa incep saptamana viitoare sa stimulez masiv odata ce vor iesi si matcile tinere afara.

Am sa incerc sa fac si poze. E plin de albina in stup, se sufoca... :(

andrei_calinescu

Badguy,

Spui ca ai stupul pe 2 corpuri 1/1. Albina full. Miere&pastura si puiet in toate stadiile (presupunand ca in fagurii cu care ai spart cuibul, matcile au ouat).
De ce nu-l dai in doua? Si faci 2 familii adevarate.
Dar a doua trebuie sa primeasca obligatoriu matca imperecheata.
Inca o intrebare, daca ai polen la discretie, de ce stimulezi proteic?

badguy_goodguy

E simplu am pus colectoarele sa culeg polen, insa le-am pus pe o tavita polen amestecat cu soia si cu lapte praf. In plus de aceasta in urma cu o luna am infintat niste familii care nu aveau rame de pastura,  asa ca a trebuit sa le ajut eu cumva.
Polenul cules  pana acuma il voi folosi de asemenea cu lapte praf si soia in toamna si in primavara.  E polen de la floarea soarelui, insa amestecat cu ceva (cred) morcov salbatic, e foarte acru la gust. Oricum, saptamana asta pe sfarsit le iau colectoarele.
M-as simti fericit daca cineva mi-ar spune care sunt datele pentru cules polen ... in primvara vad ca nu se poate ca nu se dezvolta puietul, in vara nu, ca iarasi scade populatia albinei, in toamna nu este cules...
Numai bine.

pharaonu75

Citat din: badguy_goodguy din August 25, 2011, 08:21:36 PM
M-as simti fericit daca cineva mi-ar spune care sunt datele pentru cules polen ... in primvara vad ca nu se poate ca nu se dezvolta puietul, in vara nu, ca iarasi scade populatia albinei, in toamna nu este cules...
Numai bine.

Urmareste mai atent topicul JURNAL APICOL!
Vei vedea acolo , descris de Dragos, cam tot ce iti trebuie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube