stimulare

Creat de creiveancristi, August 16, 2011, 09:10:19 PM

« precedentul - următorul »

justy

Am luat sirop DULCOFRUCT si acum vreau sa-l administrez impreuna cu STARTOVIT + APICOMPLEX + PROTOFIL. Vreau sa stiu daca combinatia este buna si daca mai trebuie diluat dulcofructul. La startovit spune ca se pun 5 g la 10 l sirop 1/1. Vad ca dulcofructul este destul de gros! Ce sfat imi dati?

jenica67

       Eu asi pune numa apicomplex, startovitul l-asi lasa putin mai incolo, cand se va mai incalzi. Daca obti o ponta prea mare si nu are cine acoperi larvele, nu e prea bine, ca poti face puiet racit, cu consecinte nu prea bune, in dezvoltarea familiei. Cuibul sa fie strans, in concordanta cu marimea familiei, sa le fie cat mai usor sa pastreze temperatura. Largira cuibului sa nu il faci, numai cand ai si ramele laterale ouate, pe interior.  Siropurile cat mai groase, pana se incalzeste afara, inclusiv noaptea, pentru a nu mari prea mult umidiatea din stup.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

justy


happy

In seara asta pe la 19.30 le-am administrat si eu dulcofruct diluat cu 10% ceai de menta si protofil 17ml/litru.Turtele bagate acum 3zile erau devorate aproape total la unele familii!De acum 2-3 saptamani le voi da sirop! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

iosca

De ce nu prea mai vad discutii despre stimulari prin descapacirea ramelor cu miere de la rezerva ?
Oare nu folositi asa ceva sau nu mai oprim rame cu miere ? Eu nu cred asta ! Si iarasi nu cred ca cineva nu constientizeaza ca nici un sirop, oricat ar fi de bun, nu calca pe urmele mierii. Zic asta vazand discutii despre enormele cantitati de diferite siropuri, administrate.
     
        Si eu dau sirop, dar acum in cantitati foarte mici, si mai mult pentru a administra unele tratamente/stimulente/ceaiuri sau mai stiu eu ce. In plus, daca avem rame cu miere, mai este putin si nu se vor mai uita albinele la mierea cristalizata din ele, deci este momentul ei dac-o avem.
        Eu consum f mult sirop, dar aprox 75% din el, cu familiile pe care le folosesc pt producerea de regine, si numai un sfert pentru stimularile de primavara/ toamna (si chiar vara in perioadele fara cules).
         
         
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

xvader

nu vb nimeni de stimulare cu miere pentru ca f multi se cred STUPARI si scot fiecare petic de miere de pe fiecare rama.
si cand au nevoie...se plang...ca ce vreme nasoala a fost, ca ce viscol ...etc.
nimeni nu mai crede ca a lasa si albinii ceea ce este al ei este bine. foarte multi apicultori cred ca ei stiu mai bine ce le trebuie albinelor....rezultatele se vad ...primavara.
vreme bune si butoaie pline

12 BNR

vreau sa ajut niste roi cu sirop facut din zahar. am gasit zahar brut, nu stiu cum este, doar ca este mai ieftin (3lei/kg) il pot folosi pt dezvoltarea roilor ?

Hermannstadt

Salut,
    eu am folosit Margarit sau Coronita (produs de Angrana Romania SA) si este ok (a fost luat in totalitate de albine, eu il dau in pungi peste rame), am inteles ca trebuie sa fie un zahar care sa nu aiba miros, probabil pt evitarea furtisagului.


Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

xvader

e bun si zaharul brut...daca e si mai ieftin...si nu e miere

stefan1

 Nu am dat niciodata dar nu cred ca e prea bun. Zaharul nerafinat contine pe langa zaharoza si unele saruri si alte substante inca neseparate din sfecla sau trestie. Pentru consumul de vara nu e nici o problema, daca din aceste stimulari isi fac si rezerve de iarna, ar putea ca acele substanta suplimentare sa nu fie digestibile, sa incarce intestinul albinelor si sa apara diaree.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Atentie la Dulcofruct!
Acesta se dilueaza, pentru sirop 1:1 la 10 l dulcofruct se adauga 5...7 litri de ceai sau apa plata, iar pentru sirop 2:1 circa 2,5... 3,5 litri ceai sau apa plata.
Multi se vaita ca au avut probleme, dar au administrat nediluat si normal ca a fost luat mai greu.
Diluarea tine cont de procentul de fructoza raportat la apa.
Cei care au respectat reteta au iernat fara incidente, ceilalti insa au avut probleme serioase.

Vlad Dobre

Va salut! Am avut ramas din februarie aproape un bax de apifonda si cand m-am uitat la el , nefiind sigilat bine am obs. ca s-a uscat, l-am diluat cu 10 l de apa si l-am pus in hranitoare, albinele l-au luat, inseamna ca le-au placut. Am facut ceva gresit? sau e ok, am vazut ca scrie ca are 98% zahar si am zis ca nu ar avea de ce sa nu fie bun. mai am un bax dar ala nu s-a intarit e ok, sa-l dizolv si p-ala sau sa il opresc pt la iarna? va multumesc!
:thanks:

bogdan moldovean

in aceasta perioda, inceput de august, ce stimulare mi ati recomanda sa fac ?cu dulcofruct as putea sa fac si care este reteta pt 1/1?ce as mai putea adauga in sirop pt aceasta perioada ?As dori sa le pun si hrana proteica exista in magazine asemenea hrana ?multumesc