clerodendron bungei

Creat de happy, August 07, 2011, 06:45:39 PM

« precedentul - următorul »

happy

Clerodendronul bungei(mai sunt si alte soiuri) este un arbore relativ inalt,max 8m si infloreste incepand cu sfarsitul verii .Florile tin pana apare inghetul.Este un arbore care merita sa fie intr-o gradina pentru albinarit in  regim stationar :new:
Este bine sa fie plantat undeva mai la adapost pentru ca nu rezista la temperaturi mai mici de -25grade,deci in zona de munte nu prea este indicat.In Baragan,Dobrogea si Campia de vest merge cu succes! :cool:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

salut, poti da mia multe detalii , cum se inmulteste, ce cantitate de nectar da, etc
felicitari vad ca tragi tare la baza melifera .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Denumire stiintifica – Clerodendrum bungei

Sinonime – Clerodendrum foetidum

Denumiri populare – cashmere bouquet, glory flower

Distributie si Habitat – originar din China si estul Indiei.

Descriere – arbust sempervirescent, 1.8 - 2 m inaltime. Lujeri tomentosibrun-rosii spre extremitati. Frunze opuse, ovate pana la cordate, dintate, acuminate, pubescente pe ambele parti, 16-26 cm lungime; petiol rosu-brun, 5 - 7 cm lungime. Flori roz-inchis dispuse in corimbe ample, terminale, compuse; tubul caliciului este cilindric, 5 lobi acuti, recurbati; corola infundibuliforma, rosie sau roz, tubul corolei 2-3 cm, lobi obovati. Infloreste mai-noiembrie. Fruct drupa, negru-albastrui, subgloboase, 6-12 mm.

Rata de crestere – repede.

Tolerante – nu tolereaza seceta si temperaturile sub -15 °C.

Cerinte – prefera soluri bogate in humus, bine drenat expozitiile insorite sau partial umbrite.

Management – are nevoie de tunderi pentru indepartarea lujerilor care au suferit in urma ingheturilor. Cand tufa devine prea mare, se poate tunde la 40-50 cm de la nivelul solului, primavara. In perioada de vara necesita udari regulate

Propagare – prin seminte, butasi si transplantarea drajonilor.

Parteneri de gradina – Fatshedera lizei, Magnolia grandiflora.

Proprietati si Utilizari – specie ornamentala, cultivata in parcuri si gradini dar si in ghivece pentru terase.

Curiozitati – frunzele zdrobite lasa un miros neplacut. In climatele calde si umede devine invaziva.  ATENTIE  !!!!  Este foarte invaziva daca mediul ii permite.

happy

Citat din: marius_vfp din Septembrie 03, 2011, 02:36:21 PM
salut, poti da mia multe detalii , cum se inmulteste, ce cantitate de nectar da, etc
felicitari vad ca tragi tare la baza melifera .
Marius ,ti-a raspuns mai repede Lucian.Nu stiu ponderea in nectar si polen dar perioada de inflorire este buna!Tot in specia aceasta exista clerodendron trichothomum,este un arbore de cca 3m inaltime si acum infloreste.Cred ca pentru albine este un mare avantaj,florile lui miros tare frumos :bzz:
Eu deja mi-am achizitionat 2 puieti de pe net,poimaine ii primesc! :wink:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Obombo

Citat din: happy din August 07, 2011, 06:45:39 PM
....Este un arbore care merita sa fie intr-o gradina pentru albinarit in  regim stationar ...
Tu ai vazut vreo albina pe florile astea? Din ce se vede din poze florile au o corola tubulara foarte adanca si e probabil ca doar fluturi sa ajunga la nectar.