Disparitie..

Creat de Adrian Roman, August 05, 2011, 08:35:27 AM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

La controlul unor nuclee pentru a vedea fecundarea matcilor sau dezvoltarea celor fecundate, gasesc o cutie goala. Matca oua deja de trei saptamani. Resturi de albine nu erau. Suspectez viespile. Ce parere aveti ?

bucovineanu

Toamna trecuta am gasit un roisor, mai degraba o mana de albine, in fata stupilor in iarba. Avea regina marcata si atunci am banuit ca e un nucleu. Intradevar era un nucleu care parasise stupul din cauze ramase neelucidate. Nu era infestat cu varoa.

Florin_Dan

Intr-adevar anul acesta au fost foarte multi viespi si la mine. La unele nuclee zburau  viespii in fata urdinisului asemeni zborului puietului . Si eu ii suspectez pentru pierderea catorva reginela zborul de imperechere,aici nu sunt excluse nici pasarile. Pe una, iesita la zbor de imperechere, am gasit-o in iarba , cu o lingura de albine, fara a se depopula vreun nucleu.

alexandru.b

Salutari tuturor, nici nu stiu cum sa incep, in data de 1 octombrie am verificat familiile de albine si le-am pregatit de iarna,miere cat China,pastura inca ceva puiet razlet pe cateva rame,adica toate bune si frumoase,nu paduche nu probleme........si in data de 2 noiembri vad la o lada de albine plin de viespi la urdinis si nici o albina sa le dea bataie....acest lucru m-a pus pe ganduri si am deschis lada       nici o albina doar un nor de viespi  miere full dar nu albina,ma uit mai bine si gasesc  MATCA mai mult moarta de cat vie .
Matca este acum pe monitor manaca miere intr-o cutie de chibrituri.
VA ROG FRUMOS ASI DORI NISTE EXPLICA
ATI AUZIT DE CCD???
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

mape 48-petru manea

trebuie stiut istoricul acelei familii---cat puiet avea in august -septembrie puterea in  octombrie etc
daca din anumite cauze ( varooa ) populatia a scazut mult atacul viespilor si-a facut treaba
viespii i-au albinele si pleaca cu ele mai departe de stup si le sfateca de aceea nu erau albine moarte in stup sau pe linga stup
sper sa nu fie CCD

stefan1

  Bun venit pe forum, Alexandru!
  Dupa parerea mea este un caz clar de CCD. Atunci raman stupii plini de miere, cu matca si doar cateva albine si, curios, nu sunt pradati de alte albine.
  Intrebi daca se stie ceva despre CCD. Daca dai o cautare, s-a mai scris cate ceva pe acest subiect pe forum.
  Uneori, la infestare f mare cu paduchi, albinele pot parasi stupul toamna tarziu, lasand lada goala. Nu s-a intamplat asta, deoarece ai gasit matca in stup. Nici viespile nu au putut sa care toate albinele unui stup, mai cu seama ca ele mananca albine numai cat au pui (de fapt exclusiv puii mananca), iar la vremea asta viespile nu mai cresc pui.
  Daca ai controlat stupul la inceputul lui octombrie, trebuie totusi sa fi vazut macar un inceput de depopulare. Eu am avut in doi ani asemenea cazuri inexplicabile: intr-un an o familie, in altul 2-3 si o depopulare mai mare la alte cateva, care daca au trecut iarna si-au revenit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

alexandru.b

Salut. va multumesc pt promptitudine ^:)^
Pentru domnul Mape 48 si Stefan1 la inceputul lui august cand am cumparat familia respectiva si inca 11 familia aceasta si inca 6 erau cele mai puternice cam 4 rame puiet din 10rame( asta in momentul cumparari) dupa circa 10 zile am avut un atac masiv (furtisag) la cateva din familiile noi ,inclusiv la aceasta.sa redus numarul populatie poate la jumate dar am inceput hranirea cu apivert si sa intramat familia,ponta buna,afumari anti varoua ca dupa manual, in septembrie ieseau la zbor tineretul,in octombrie le-am bagat la iernat pe 5 rame ful miere+pastura+puiet cam pe 3 rame.viespi nu am vazut care sa duca albine din lada doar viespi unflati de miere.si paduche nu am vazut pe  :bzz: albinute, si daca ar fi fost infestare cu varoua matca trebuia sa fie ful de paduche.si mai am inca o familie la care am constatat o depopulare(din acelasi lot de 11 fam de albine).
A si intrebarea mea legata de ccd se referea la ce asi putea face in cazul acesta.
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

Kiwi Bee

Bun venit Alexandru.
Nu e o veste buna ce neai scris dar cum spune si Mape ar fi bine de stiut cit mai mult despre familiile cumparate de tine.
Cit de bine il sti pe vinzator?
Eventul intreabal, daca e posibil, ce tratamente a facut el anul acesta si prin ce culturi si locatii/zone a dus stupii.Precis ca nu a facut o mare greseala (din 11 stupi doar 1 a disparut) dar se poate trage o concluzie daca de exmplu el a dus stupii pe la culturi "dubioase" iar acum in toamna efectul lateral sa vazut(sistem imunitar scazut la albine - matca) la unul din acei stupi.Asta fiind o posibilitate.Cred ca Stefan nu este departe de adevar.
Ce tia spus vinzatorul, ce virsta au reginele?

Eu unul in primavara as schimba matca la celelalte familii cu matci noi din alte surse.

bucovineanu

#8
Mai intai iti zic si eu bun venit pe forum.
Eu as banui totusi infestarea cu varoa. Intreaba-l pe fostul proprietar, ce tratamente a facut si cand?.Cate tratamente s-au facut in aceasta toamna si cand?
Daca nu se vad paraziti pe albine, nu inseamna ca nu sunt, ei stau de regula intre inelele albinelor si nu se vad cu ochiul liber. La familia disparuta inchis urdinisul.
E bine de facut inca un tratament in zilele urmatoare, pentruca se anunta vreme buna. Inainte de tratament pune macar la 2 familii o hartie alba unsa cu margarina, sub rame. Tratamentul facut seara si dimineata devreme verficate hartiile.

alexandru.b

#9
Multumesc de urare si va salut cu respect. Am si caietul celui care mi-a vandut albinele,matca era tanara acum ar fi avut 1 an, el a plecat in Canada si mi-a dat albinele la un pret bun, el anul acesta nu sa ocupat de cele 12 familii in afara de o afumare in aprilie kam atat a umblat la albine,el le tinea la cineva intr-o livada iar proprietarul livezii are si el vre-o 100 de familii.....  :new: Acuma scriindu-va mi-am dat seama ca ar trebui sa iau legatura cu propritarul livezii sa vad daca el nu a patit ceva asemanator.
Dar din august de cand le-am luat le-am facut 2 tratamente inpotriva varoa si pt ca am gasit matca si m-am uitat la ea pe toate partile,ba i-am dat si niste miere la lins si am analizato  sub lampa si nu am vazut nici un fir de paduche pe ea . :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: si baiul este ca sunt in dezvoltare si numai bine nu imi pica pierderi care nu cred ca tin de mine.
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

bucovineanu

Pe regina sta alta specie de paraziti. E vorba de Braula. Varoa se gaseste mai rar pe regina si de regula pe albine.
Daca cele doua tratamente s-au facut atunci cand mai era puiet in stupi, aproape sigur varoa e cauza. Oricum mai trebuie cel putin un tratament acum. Ce am scris in postarea anterioara ramane valabil.





alexandru.b

Multumesc de parere,am sa mai fac o afumare acum dar nu este problema daca albina sta in cuib cand fac afumarea?
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

alexandru.b

M-asi bucura sa fie o eroare a mea si din cauza ca mai erau ceva amarati de paduchi sa fi disparut familia. Va multumesc
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

bucovineanu

Desi m spus-o de multe ori, mai repet odata chiar daca unii s-or eneva: se poate face tratament daca sunt peste 12 grade afara.

alexandru.b

Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro