APIHERB - supliment impotriva Nosemozei

Creat de echo, August 03, 2011, 04:32:07 PM

« precedentul - următorul »

echo

APIHERB este un supliment nutritiv  pentru albine folosit ca adjuvant in reducerea semnificativa a sporilor de Nosema, fiind deosebitde  eficient cand se administreaza coloniilor de albine afectate de Nosemoza

APIHERB este un amested plante vegetale uscate (Cinnamonum zeylanicum, Mentha arvensis, Allium sativum, Thymus vulgaris), uleiuri esentiale naturale, vitamine din grupul B si dextroza.






Prin teste de teren s-a dovedit ca este eficient atat impotriva sporilor de Nosema Apis cat si Ceranae

APIHERB este ambalat  sub forma de pachete de 40g, continutul unui pachet reprezentand doza de administrare odata la 10 familii de albine pe 10 rame. Administrarea se face prin dizolvarea continutului in 0.5l sirop de zahar 1:1 si picurarea pe speteaza superioara a ramelor a cate 5 ml / rama.  Se repeta administrarea de 3 ori la un interval de 1 saptamana, primavara si toamna cu temperaturi de peste 10C






Tel: 0312263853

mape 48-petru manea

pretul unui pachet de 40 g siunde se gaseste ?
multumesc

alvo

compozitie-menta,usturoi,cimbru si scortisoara plus aqua chiorensis distilata

echo

Tel: 0312263853

echo

Citat din: alvo din August 03, 2011, 09:09:02 PM
compozitie-menta,usturoi,cimbru si scortisoara plus aqua chiorensis distilata

domnul alvo avem noi doi vre-o problema personala???  nu am impartit cevca cu dumneata?? ?te-am calcat eu pe ciorapi??  daca da, spuneti-o aici ca sa stiu, daca tot vad ca imi vanati post-urile...

nu imi dau seama, e o problema personala,  de atitudine?? de etica?? de ... ce natura??? 
Tel: 0312263853

alvo

nu am nimic cu Dvstra,dar daca puneati compozitia pe romaneste,nu interveneam!
sau contestati "traducerea"?
asa ca sa inteleaga toata lumea,nu numai "superinitiatii"!

echo

#6
Vedeti dvs domnule Alvo,  denumirile plantelor ce intra in compozitie le-am pus pentru totala transparenta, ca dealtfel alti producatori nu o fac. Puteti citi dvs de pe eticheta sau prospectul protofilului, verovilului, etc, etc care sunt plantele componente??
Nu mi-ati cerut o traducere in romana a speciilor respective, ca o faceam, cum de alfel nici nu v-am cerut dvs sa le traduceti, (sau daca a fost doar o incercare in a ne impresiona cu vastele dvs cunostinte botanice, atunci o putem considera o reusita..... )

Asta una, pe de alta parte, am pus denumirile in latina ale plantelor, ca asa apar si in prospectul produsului si pentru ca asa se face in mod profesional (folosim termenul de Nosemoza si nu de "diarie la albine" sau "varooza" si nu "albine paduchioase" sper ca imi intelegeti punctul de vedere... ), asadar nu cred ca va eram dator din oficiu cu o listare a numelor in forma populara pentru a va scuti pe dvs de interventia de mai sus.

Altminteri menta "tradusa" de dvs, poate fi arvensis, spicata, laxiflora, aquatica, piperitae, etc; allium poate fi cepa, moly, ursinum, flavum, etc, etc... Si pot continua...    Iar denumirile populare pot varia, ustruroiul fiind in Ardeal "ai", menta fiind cunosctua si "izma" sau "voiestnita" .... si iarasi pot continua... dar eu v-am dar exact denumirile plantelor fara urma de dubiu, in mod stiitific...

Nu am reusit insa sa identific specia de aqua chiorensis distilatum si daca e concentrata sau nu... dar cum nici in liceu si nici in universitate nu am trecut de nota 10 la botanica si au trecut si multi ani de atunci,  imi pun speranta ca ma veti lumina dvs...

Consider ca o discutie civilizata se poate purta in termeni deasemenea civilizati, altminteri bascalia nu duce la nimic constructiv... 
Tel: 0312263853

echo

Revin cu cateva date comparative privind rezultatele folosirii ApiHerb-ului

Un grafic al testului efectuat in regiunea Piemonte in toamna lui 2006 de catre Dr. Allais Luca (Asociatia producatorilor de miere Piemonte)




Alt grafic al unui test efectuat in perioada de primavara in regiunea Lombardia





Precum si un test comparativ cu folosirea alternativa de Fumagilin (cand inca se mai folosea)

Tel: 0312263853

Danciu Elena Adriana

buna ziua,a folosit cineva ca tratament contra nosemozei nosevit?daca a-ti folosit a-ti fii amabili sa-mi spuneti si mie cum se administreaza in sirop si ce cantitate se da pe rama de albina.eu stiu ca este un amestec naturist dar nu am cantitatile de preparare.va multumesc

zgl

interesante rezultatele....  :)
rezultatele au fost publicate? intr o lucrare de specialitate?
daca da...in care? sunt foarte interesat de subiect.
multumesc  :bzz:
albina plateste....

gudas valentin

Apiherb-ul Nu poate sa fie rau deoarece cred ca toata lumea stie ca menta constipa ,nu doar la albina ci si la om,iar usturoiul e unul dintre cele mai tari antibiotice naturale(nu degeaba a vrut UE sa-l introduca doar cu reteta in farmaci.cred ca stiti povestea)



                                   Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

andrei_calinescu

Citat din: echo din August 05, 2011, 02:43:03 PM
Revin cu cateva date comparative privind rezultatele folosirii ApiHerb-ului

Un grafic al testului efectuat in regiunea Piemonte in toamna lui 2006 de catre Dr. Allais Luca (Asociatia producatorilor de miere Piemonte)




Alt grafic al unui test efectuat in perioada de primavara in regiunea Lombardia





Precum si un test comparativ cu folosirea alternativa de Fumagilin (cand inca se mai folosea)



Va salut.
Nu raspund din optica unui carcotas, chiar nu ma caracterizeaza notiunea.
Respect datele prezentate dar imi permit sa nu fiu de acord cu ele.
De ce?
Deoarece e ca si cum ai prezenta performantele unui Ferrari ca fiind aceleasi in Italia si Romania.
Ei merg cu el pe autostrada la viteza constanta, noi pe drumuri de tara. Comparatia cade din fasa.
Ce vreau sa zic e ca in Italia ai zboruri de curatire la discretie, iarna fiind puternica dar lipsind cu desavarsire.
Familiile au polen din ianuarie.
Cum e la noi? Conditiile respective sunt indeplinite cu un decalaj de cateva luni.
In acest interval putem oferi galeti de Apiherb, dinamica naturala nu va fi modificata.

Nosema devine periculoasa primavara pe fond de stimulari precoce cumulate cu lipsa de zbor de curatare.
Nu ar fi mai inteligent sa evitam stimularile primavara limitandu-ne la razuirea sistematica a coroanelor(in cuib, nu dupa diafragma), in felul asta ponta avansand in ritm natural?
Si incepand cu o data rezonabila, jumatate-sfarsit de februarie sau in general cand primele graunte de polen intra in hambare?

Kiwi Bee


zgl

si totusi...se gasesc publicate undeva...rezultatele stiintifice... :D
abia astept sa le citesc....
rezultatele complecte ale cercetarii...sa nu fiu gresit inteles.....lucrarea mea de licenta a fost <bolile micotice si parazitare in...>
albina plateste....

andrei_calinescu

Zgl,

Eu nu pun in discutie rezultatele, statisticele.
Nu am nici dorinta si nici autoriatatea, oameni au muncit pentru ele.
Ce ma intereseaza e: sunt ele legitime pentru Romania sau nu?
Ingrijesc stupi si in franta si in Romania. Abordarea inceea ce priveste dezprimavararea si pregatirea pentru iernat, cand astfel de stimulente se administreaza, e total diferita.
Si nu e valabil pentru Apiherb, ci pentru toate produsele adjuvant.

E exact ce se face la tembelizor, toata presiunea mediatica vis-à-vis de produse miracol care fac minuni.
De exemplu trifermentul, adica daca bagi burta in draci , mananci ca porcu' , dar dupa aia iei Triferment, esti Ileana Cosanzeana, nu?
Nu e asa, e o relatie de reactii biochimice care tin de "igiena vietii" fiecaruia.

Asta am vrut sa spun si despre aceste produse.
Aproape ca nu-si au sensul daca acompaniem albina aplecati spre echilibrul coloniei, necreand stari de soc inutile.
Sau altfel, poti administra acest produs , insa dupa zboruri de curatire si mai ales aport de cules natural.
Adica un complex de mediu echilibrat pentru colonie.

Intrebarea esentiala, de baza e : ce sens au , daca au vreunul , hranirile , stimularile precoce primavara. Parerea mea e ca niciuna, deoarece explozia coloniei e influentata de aportul natural de proteina.
Logica e sa avem multa mancare in toamna, pentru a fi apti sa razuim coroanele primavara, in felul asta cravasand matca pe cale naturala(in urma hranirii excedente cu laptisor).
Sunt convins ca nici un adjuvant din lume nu influenteaza cresterea secretiei de laptisor, proteina pura insa, da.
Deci statisticile, ca dealtfel totul in viata, sunt discutabile....