Vremea rea

Creat de badguy_goodguy, Iulie 31, 2011, 06:39:13 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Exista vreo diferenta intre matcile crescute in perioada de vreme favorabila, si cele crescute in perioada de vreme nefavorabila?
Pana acuma am observat, cei drept poate fi o simpla concidenta, ca matcile crescute in perioade mai reci au iesit mai mari decat cele crescute in perioada de canicula (~35-37 grade C) .



bucovineanu

Intradevar reginele crescute in perioade cu ploi sunt mai valoroase decat cele crescute in perioade cu vreme buna. Acest lucru deoarece atunci cand albinele nu au zbor botcile respective vor fi mai bine ingrijite, mai bine hranite decat atunci cand albinele au si alte preocupari, respectiv culesul de nectar si polen. Deasemenea cand exista cules intens botcile trec pe planul doi, fiind neglijate.

badguy_goodguy

Ar mai fi ceva... (cred,nu am testat) : lipsa acuta de polen ..ar putea forta albinele sa creasca mai putine botci , sa hraneasca mai putin puietul ...astfel  incat apare o perioada buna in natura, imediat dupa ploaie, vor aduce mult polen pt. larvele deja transformate in viitoarele matci ?!

Nu stiu daca e vorba doar de caldura. Am salvat cateva botci capacite care erau pe o rama fara albine acoperitoare, iar acele matci erau mai mari decat cele unde era plin de puiet. Nu stiu de ce  :(