Propolisul in agricultura

Creat de MiereaNaturala, Iulie 29, 2011, 08:40:50 AM

« precedentul - următorul »

MiereaNaturala

  Imi cer scuze dar n-am gasit o Categorie mai buna pentru aceasta problema iar in considerentu ca Propolisul e tot un produs al stupului am postat aici problema asta.

D-ul de mei jos ( Dumbrava ) cultiva legume pe un teren ( asa afirma dansul ) bio.

In tratamentele pentru legume tot dansul afirma ca foloseste porpolisul  in amestec de nu stiu ce doze cu alcool .

CitatDumbrava Marin Despre propolis am aflat de la un chimist care lucreaza in cercetare de vreo 30 de ani. Cercetari cu acest produs s-au facut si inainte de 89 dar in mod restrans. Problema este ca propolisul nu se poate dizolva decat in alcool. El poate fi folosit dar in doze homeopate. Folosirea substantelor in doze homeopate am aflat-o de la Rudolf Steiner, un mare invatat german care a pus bazele agriculturii biodinamice. Eu sunt pensionar militar de cariera, sunt inginer de aviatie si fac aceasta activitate din pasiune. Ceea ce am initiat si vreau sa fac as dori sa ramana copiilor. De cativa ani studiez numai sistemul de cultura ecologica fiindca altceva nu stiu si nici nu ma intereseaza. Daca intrati pe siteul: la microferma ecologica Biodumbrava unde se specifica ca folosec propolisul. Nu trebuie sa priviti cu scepticism sau cu umor. Nu ne-am nascut atotstiutori si intotdeauna avem de invatat. Cu tot respectul - eu asta fac, invat si ma documentez tot timpul. Nu vreau sa impresionez pe nimeni. Va inteleg nedumeririle si va respect parerile. Daca cineva din discutiile anterioare s-a simtit ofensat, imi cer scuze. O zi cat mai placuta tuturor.

Spuneti-mi  va rog frumos, ati intalnit situatia in care un agricultor sa vina l a dvs sa ceara propolis pentru asemenea tratamente ?!

Atat de benefic pentru plante sa fie propolisul iar apciultorii sa nu stie lucrul asta !?

Multumesc tare mult !